Európa focivárosai

Vasárnap

Futball-lázban ég Európa, a tavaly elmaradt bajnokság után talán még több nézőt köt le az idei megmérettetés. Hiszen végre vannak sportesemények, sőt, még szurkolókat is engednek a lelátókra.

Külön érdekessége a mostani Európa-bajnokságnak, hogy nem egy házigazdaváros van, hanem rögtön tizenegy. Ráadásul nem is akármilyen országokról van szó, egytől egyig csodálatos helyszínek, kirándulásra, városnézésre alkalmasak. Az meg már csak hab a tortán, hogy ezekben a bizonytalan időkben a megközelítésük se olyan bonyolult, a legtöbb országba könnyen eljuthatunk, ha mind a két oltást megkaptuk. No de nézzük, hol futballoznak idén Európa legjobbjai.

London

Az Egyesült Királyság fővárosa az egyik legkedveltebb a turisták körében. Nem is csoda, hiszen annyi látnivalója van, hogy ha mindet tüzetesen be akarjuk járni, legalább egy hetet el kell itt tölteni – vagy még többet. A járványhelyzetre való tekintettel most nem ajánlott az ide utazás, ám a későbbiekben, ha tehetjük, menjünk el Londonba, hiszen olyan értékeket találunk itt – a teljesség igénye nélkül –, mint az ikonikus Tower-híd vagy a Big Ben, a Westminster- és a Buckingham-palota, a végtelenül gazdag British múzeum vagy a Hyde Park. Családok számára is ideális választás, hiszen több olyan szórakozási lehetőség van a városban, amit a gyerekek is élvezhetnek. Ilyen például a Harry Potter múzeum, a természettudományi múzeum vagy a Madame Tussauds, viaszfigurákat felvonultató múzeuma, de azoknak, akiknek nincs tériszonyuk, a London Eye óriáskerék is csodálatos élmény lesz.

München

Akár autóval is könnyen megközelíthetjük Bajorország fővárosát, Münchent. A belváros kellemes hangulata a bajor sörrel és kolbásszal az igazi. Áprilistól októberig több fesztiválon is részt vehetünk – már ha idén megtartják őket, mindenképp járjunk utána indulás előtt, ha kimondottan azért utaznánk Münchenbe –, a világszinten is ismert Oktoberfest igazi jellegzetessége a városnak. Münchenben majdnem ötven múzeum van, ami a város méretéhez képest rengeteg. Nem mind hagyományos, a BMW-világ és a Sör- és Oktoberfest múzeum például meglehetősen egyedi, és igazán bajor. München egy csillagtúrához is tökéletes választás, ha több napot töltenénk a vidéken. A környéken érdemes túrákat tervezni, hiszen Svájc és Ausztria is csak egy kőhajításnyira van, sok-sok természeti szépséggel együtt.

Baku

Azerbajdzsán fővárosa a Kaszpi-tenger partján, kelet és nyugat határán fekszik, ez a város hangulatán is érződik. A történelmi városrész az UNESCO világörökség része, ugyanakkor az, hogy dinamikusan fejlődik az ország, a jelenlegi városképen is jól látszik. Mindenképp élmény lesz ide utazni, hiszen a sok száz éves történelmi épületek árnyékában megtalálhatóak a szovjet építészet ismert elemei, valamint az ultramodern, néhány éve álló épületek is. Igazi időutazásban lehet részünk egy nap alatt. Ha már Azerbajdzsánban járunk, a látogassunk el a fővárostól alig hatvan kilométerre található Qobustani Nemzeti Parkba, ahol tizenötezer éves sziklarajzokat láthatunk. Ez sem mindennapi élmény.

Szentpétervár

A várost Nagy Péter cár alapította a 18. században. Nagy Péter rajongott a nyugat-európai kultúráért, magát a várost is Hollandia látképe ihlette. A szentről elnevezett település néhány évig a szovjet forradalmár, Lenin nevét viselte, mivel itt robbant ki az októberi forradalom, ám a Szovjetunió szétesése után népszavazás útján újra megkapta a Szentpétervár nevet. Jó hír az ide látogatóknak, hogy bár az Oroszországba való utazáshoz szükség van vízumra, de aki csak Szentpétervárra és a leningrádi régióba menne, az igényelhet ingyenes turistavízumot, legkésőbb négy nappal a tervezett indulás előtt. Szlovákia lakosait ez nyolc napra jogosítja fel, hogy a városban és a környékén kiránduljanak. Hogy látnivalókban mennyire gazdag a város, azt jól mutatja, hogy még a metró is nevezetességnek számít, az UNESCO szerint pedig Szentpétervár a világ tíz legattraktívabb úti célja között szerepel.

Róma

Olaszország fővárosa, az örök város is az egyik leglátogatottabb úti cél a világon. Nem véletlenül, hiszen a kétezer éves múlttal rendelkező Róma maga az időutazás. Európai viszonylatban a legtöbb műemlék a központjában található, szinte minden megtett lépéssel a történelmen sétálunk. A város nemcsak a régmúlt szerelmeseinek ad rengeteget, hanem például a vallásos keresztényeknek is, hiszen a katolicizmus központja, a Vatikán is Róma része. A Colosseumot, a Trevi-kutat, a Pantheont vagy a Szent Péter-bazilikát tán senkinek sem kell bemutatni, jól ismert nevezetességei a városnak. Ha Rómába utazunk, készüljünk fel arra, hogy bár gyalog minden látnivaló és műemlék könnyen megközelíthető, az utazás végére jó pár kilométert magunk mögött hagyunk. Mégis megéri a fáradságot ez a csodás város. Viszont, ha több napot töltünk itt, a séta sem lesz annyira megterhelő.

Koppenhága

Európa egyik legdrágább városaként szokták emlegetni. Valóban, a szlovákiai pénztárcának picit megterhelő lehet a pár napos koppenhágai utazás. Ugyanakkor, ha egyszer eljutunk ide, próbáljunk meg nem gondolni az árakra, akkor is, ha ez nem egyszerű. Koppenhágában mindenképp sétáljunk végig a Nyhavn kikötő sétányán, ahol Hans Christian Andersen egykori lakását is megkereshetjük. A Rosenborg kastély romantikus, reneszánsz stílusa bárkit elvarázsol, akárcsak A kis hableány aprócska szobra. Ugyancsak érdekes színfoltja a városnak a Christiana negyed, ahol hippi kommunák élnek saját törvényeik szerint. Itt bármilyen felvételt készíteni szigorúan tilos, hiszen gyakran jelennek meg az utcákon a különféle tudatmódosító szerek. A turistáknak nem kell ettől a különös közösségtől félniük, ha nem provokáljuk őket, nem esik bántódásunk.

Bukarest

A Romániába látogatók általában Erdélybe utaznak, ami természetes, hiszen a vidék csodálatos, feltöltő, maga a sok száz kilométerre levő otthon. Ám Bukarest is megér egy utazást. Leginkább azoknak, akik szívesen szórakoznak a nyaralás alatt. Bukarest ugyanis igazi egyetemista város, így a fiatalos hangulat a városképen is meglátszik. Elsősorban azoknak a fiataloknak ajánljuk, akik nemcsak a műemlékeket részesítik előnyben, hanem a kikapcsolódást is. A számos szórakozóhelynek köszönhetően ugyanis Bukarest igazán pörgős, lüktető. A klasszikus építészet mellett a szovjet épületek is megtalálhatóak itt, ettől az ismerős egyvelegtől otthonosan érezhetjük magunkat Bukarestben is.

Amszterdam

Hollandia fővárosa leginkább a csatornáiról, a számtalan kis hídjáról, a bicikliző helyiekről, a könnyű drogok korlátlan használatáról ismert. Ám ennél sokkal többet ad Észak Velencéje. Keletkezése is igencsak érdekes, hiszen a puha, homokos-mocsaras talajra emelt városban a házakat cölöpökre építették, az ivóvízzel is gondok akadtak, ám a helyeik kreativitásának köszönhetően leküzdötték ezeket a problémákat. Amszterdam fejlődésnek indult, így látnivalókban is gazdag lett. A Dam téren, a város központjában van a 17. században épült Királyi palota, az Új-templom és a Nemzeti emlékmű, mely a második világháborús hősöknek állít emléket. Amszterdamban jó pár fantasztikus múzeumba benézhetünk, ilyen például a Rijksmuseum, Van Gogh vagy Rembrandt múzeuma, de azt is megnézhetjük, hol élt Anne Frank. A városban járva mindenképp vegyünk részt egy hajótúrán, hiszen így egy újfajta perspektívából is megismerhetünk a holland fővárost. Amszterdamtól csupán pár kilométerre van Zaanse Schans, ahol Hollandia jellegzetességeit, a történelmi szélmalmokat, a fapapucsokat és a kiváló sajtokat is megcsodálhatjuk, megkóstolhatjuk.

Sevilla

Spanyolországban rengeteg érdekes, turisták által kedvelt város található, a leglátogatottabbak Madrid, Barcelona és Valencia. Sevilla Andalúzia fővárosa, Spanyolország délnyugati részén fekszik. Hogy valamikor mennyire gazdag volt, azt jól mutatják gigantikus történelmi épületei. Itt található a világ legnagyobb gótikus katedrálisa, itt nyugszik Kolombusz Kristóf, a híres felfedező is. Érdekesség még, hogy harangtornya minaretnek épült – a 11–12. században ugyanis a város a Mór királyság fővárosa volt. Ezt a világot idézi a mór erődnek épült Alcázar palotanegyed is, de a Plaza de Espana ugyancsak lenyűgözi az ide látogatókat. A nyár szinte trópusi, ezért érdemes tavasszal vagy ősszel utazni, de télen sem fogunk fázni Sevilla utcáin.

Glasgow

Skóciában utazva hihetetlenül zöld tájakat látunk, a brit királyi család is szívesen pihen ezen a vidéken. Skócia legnagyobb városa Glasgow – még ennek jelentése is zöld hely. Ha ide jövünk, ne ragadjunk le egy városnál, hanem járjuk be a környéket, hiszen az itteni táj látványa örök emlék maradhat. Például, közel van a Loch Ness-i tó. A benne élő szörny és annak legendája már nem annyira vonzza a turistákat, mint néhány évtizeddel ezelőtt, de a tó szépsége megéri, hogy megnézzük. Glasgow-ban is sok a zöld, a park. Kedvelt nevezetessége a Necropolis, ami egy kert és gótikus temető, a botanikus kert, ahol rengeteg ritka orchideát látni, de a városi park is igazán természetközeli. A vadászat szerelmesei pedig semmiképp ne hagyják ki a Vadász Múzeumot és Művészeti Galériát.

Budapest

Magyarország is társrendezője az idei Európa-bajnokságnak. Néhányan üdvözölték a döntést, a helyeik többsége viszont nem igazán örült annak, hogy ezekben a vírusos időkben szinte korlátozások nélkül utazhatnak a szurkolók a magyar fővárosba. Ha idén ellátogatnánk Budapestre, azt mindenképp a labdarúgó Eb után tegyük. Sokkal biztonságosabb, ráadásul a városnézés is kellemesebb, ha nem tolong tömeg az utcákon. Budapesten rengeteg a látnivaló, mi is ajánlottunk már jó párat. Most a világörökségi helyszíneket mutatjuk be, hiszen ezek Budapest jellegzetességei. Ilyen például a Duna-part, a Budát és Pestet összekötő Lánchíd, a Műszaki Egyetem, a Gellért-fürdő és a Citadella, a budai Várnegyed, a Szabadság tér épületei, a Mátyás-templom és a Halászbástya. Az Országház is a világörökség része, a Széchenyi tér néhány épülete, az Andrássy út egészen a Hősök teréig. Ezeket a nevezetességeket néhány nap alatt megnézhetjük, egy kellemes sétával összekötve. Ha lehetőségünk van, próbáljuk ki valamelyik budapesti fürdőt is, hogy még különlegesebb legyen a kirándulásunk.

Érdekes

Városok, amelyek nem lettek társrendezők

Európa több városa pályázott még arra, hogy társrendező lehessen, ám nem nyert mindenki. Brüsszel, Szófia, Minszk, Dublin, Jeruzsálem, Szkopje, Solna és Stockholm, valamint Cardiff azok a helyek, ahol nem rendeznek idén labdarúgó-Európa-bajnokságot. Sevilla helyett eredetileg Bilbao lett volna a spanyol helyszín, ám pár héttel a megmérettetések előtt cseréltek a spanyolok.

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/26. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?