5 iskola az irodalomban

szotyola

A tanévre készülődve vegyük elő régi kedvenceinket, olvassuk újra őket. Rovatunkban olyan regényeket válogattunk a magyar irodalomból, amelyek nemcsak iskolában játszódnak, de örök értékeket is közvetítenek.

1. Iskola a határon

Ottlik Géza regényében már akkor az iskolai zaklatást, a bullyingot írja meg, amikor azt még nem is nevezik annak. Pláne nem egy katonai iskolában, ahol szinte elvárás, hogy legyenek vezérek, és legyenek szenvedők. A mű jól bemutatja, hogy miként változtatja meg a jellemet az állandó szigor és az elnyomás, a jellem „betörése”. És hogy mi a tanulság? „A világhoz nem alkalmazkodni kell, hanem csinálni, nem újrarendezgetni azt, ami már megvan benne, hanem hozzáadni mindig.”

2. Tanár úr kérem

Sokkal vidámabb olvasmány Karinthy Frigyes kötete. A rövid humoreszkek nemcsak a felnőtteket szórakoztatják, a gyerekeknek is kiváló olvasmány. Film, hangoskönyv, színházi darab is készült belőle, valamint számos idegen nyelvre is lefordították, például azerire és észtre. A humoreszkek tanulsága leginkább az, hogy nemcsak a mai fiataloknak vannak diákgondjaik, több mint száz évvel ezelőtt is ugyanazok aggasztották őket, mint ma.

3. Abigél

Ki ne ismerné Szabó Magda regényét? A megfilmesített változat a karácsonyi tévéprogram elengedhetetlen része, a színházban is gyakran játsszák. Maga a regény a 70-es években jelent meg először, a második világháború alatt játszódik. Édesapja azért küldi Ginát a szigorú internátusba, hogy megvédje. A kamaszból itt lesz érett felnőtt. Ez bizony kötelező olvasmány, a jó értelemben.

4. Légy jó mindhalálig

Nyilas Misi története, Móricz Zsigmond regénye is felkerült a listánkra. Az író társadalmi regénynek szánta, mégis inkább a gyerekek körében terjedt el. Éppen ezért érdemes lehet felnőttként is újraolvasni. Nyilas Misi személye maga Móricz Zsigmond fiatalkori traumáit örökíti meg. Valahol ez a regény egy lélekgyógyító írásnak készült, ám bőven túlnőtte magát ezen.

5. A Pál utcai fiúk

Utolsónak az egyik legtragikusabb, legmeghatóbb és legkedveltebb ifjúsági regényt, Molnár Ferenc művét hagytuk. Nemecsek Ernő, a halk szavú kisfiú tragédiáját írja meg Molnár Ferenc, miközben kiemeli a barátság fontosságát, a csapatszellemet, és azt, hogy igenis fontosak a gyerekkori problémák. A Pál utcai fiúk örök klasszikus.

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 35. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?