Mit vegyünk fel, hogy ne fázzunk? Melegítő tippek hűvösebb napokra

tél

Nem egyszerű kirángatni magunkat a sötét és hideg téli napokon a meleg lakásból. Hiába esne jól egy kellemes séta, a fagyos végtagok, libabőrös nyak és a mindent átjáró hideg sokakat elriaszt a téli mozgástól. Mit vegyünk fel, ha nem akarjuk kockáztatni a megfázást, és élvezni szeretnénk a friss levegőt? 

Télen alapvető a réteges öltözet, de ki szeretne úgy járni az utcákon, mint egy Michelin-baba? Az elmúlt években ugyan alig volt részünk valódi hideg időjárásban, a hűvös, nyirkos levegő is próbára teheti a szervezetet, és elveheti a kedvünket a kinti programoktól. Kivéve, ha kényelemes, meleg öltözetet választunk, ami ráadásul még jól is néz ki. 

Szellős rétegek 

Nemcsak azért hasznos a réteges öltözködés, hogy hőérzetünk alapján le- vagy felvegyünk egy-egy ruhadarabot, hanem azért is, mert a több rétegnyi ruha könnyebben megtartja a meleget. Ehhez azonban az is fontos, hogy a rétegek között elegendő levegő legyen, ami melegen tart. Az sem mindegy, hogy az alsó, középső és külső réteg milyen anyagból készül. A megfelelő zokniról és a szabadon maradt részeket takaró sálról, sapkáról, kesztyűről se feledkezzünk meg. Sokkal jobb kint lenni a szabadban úgy, hogy semmink nem fázik. 

Csak termesztésen 

Viselés közben értékeljük majd igazán a bőrbarát, természetes anyagokat, mint a pamut vagy a gyapjú. Mindkettő nagyszerűen tartja a meleget és légáteresztő. Így nem kell attól tartanunk, hogy irritálja a bőrünket, vagy gombásodást okoz. Ha mosás közben szem előtt tartjuk a kezelési útmutatót, akkor hosszú évekig örülhetünk a minőségi, kényelmes ruháknak. 

Sporthoz csak szintetikus? 

Sportoláshoz érdemes mérlegelni, hogy a természetességet tartjuk-e szem előtt, vagy nagyobb nedvszívó képességre vágyunk? Ha az utóbbi a fő szempont, akkor válasszunk minőségi szintetikus anyagot, amely szálai alkalmazkodni tudnak a körülményekhez, és elvezetik a nedvességet. Ellentétben a természetes anyagokkal, amelyek könnyebben nedvesek lesznek, és lassabban száradnak.

Hogyan mossuk a természetes anyagból készült ruhákat? 

Olvassa el és tartsa be a ruhacímkén található tájékoztatót! Ajánlott kifordítva mosni és lógatás helyett kiterítve szárítani. 

Pamut – mosógépben, kímélő programon, legfeljebb 40°C-on 

Merinó – mosógépben, kímélő programon, 30°C-on 

Kasmír – kizárólag kézzel, és elég a negyedik használat után. Közben csak szellőztesse! 

A varázsgyapjú 

Össze lehet-e illeszteni a természetes anyagok puhaságát és a szintetikus ruhák jó tulajdonságait? A természet erre is megtalálta a megoldást, ami a merinó juh gyapjában rejlik. A merinó a legrégebbi juhfajta, az új-zélandi hegyvidéken él, ezért rugalmas gyapja is alkalmazkodott a zord időjárási viszonyokhoz.

Jó hőszabályozó, légáteresztő, antibakteriális, puha és könnyű a gyapjú, amely nemcsak a hivatásos és szabadidő-sportolók, hanem a természetjárók kedvence is.

A merinógyapjú antibakteriális, vagyis nem engedi a gombák és baktériumok elszaporodását, így a kellemetlen szagoktól sem kell tartanunk. Mindemellett UV-szűrős és tűzálló is. A jó tulajdonságait legfeljebb az ára ellensúlyozhatja, de ha jól időzítjük a vásárlást, jutányos áron juthatunk varázsgyapjúból készült darabokhoz. 

Egy kis luxus 

Ha biztosra akarunk menni, akkor válasszunk olyan időtálló darabokat, amelyek még évek múlva is megfelelő szolgálatot nyújtanak. Ilyen lehet a kasmír, amelynek puhaságával más anyag aligha konkurálhat. Kivételt talán csak az angórakecske szőréből nyert mohergyapjú képez. Több száz eurót is elkérhetnek a kasmírkecske gyapjából készült ruhadarabokért. 

tél

Igazi védelem 

A kényelmes alsóruházatra húzott hőtartó középső réteghez is jó választás a természetes alapanyag. A pulóvereket is rétegezhetjük, hogy biztosan kizárjuk a hideget. Fontos gondoskodni a megfelelő szellőzésről, mivel a lecsapódó nedvesség elveheti a kedvünk a szabadtéri programoktól. Itt szóba jöhet a tollbélés is, ami garantáltan melegen tart, de ügyelni kell a nedvesség visszaszorítására. A külső réteg legyen kényelmes, kellően bő, hogy ne akadályozzon a mozgásban, viszont védjen a széltől és az esőtől. 

Tipp a spóroláshoz 

A minőségi ruhadarabok megterhelhetik a pénztárcánkat, viszont odafigyeléssel és egy kis idő ráfordításával igazából pénzt spórolhatunk. Hogy hogyan? Olvassa el a választott darab összetételét, és igyekezzen olyat vásárolni, ami a lehető legnagyobb arányban tartalmaz gyapjút, pamutot vagy egyéb természetes anyagot. Keressen hazai butikokat, ahol megbízható, ellenőrzött körülmények között készülnek a ruhák. Szánjon időt a használtruha-boltok vagy -alkalmazások kínálatának átböngészésére, ahol valódi gyöngyszemeket találhat. Vásároljon leszállításkor, így az eredeti árnál olcsóbban juthat hozzá a kiszemelt ruhadarabhoz. Tekintsen befektetésként a vásárlásra, és törődjön megfelelően a ruhákkal, az anyag és a pénztárcája is meghálálja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?