Újdonságok a gépkocsik világítástechnikájában

Az utóbbi néhány évben az új anyagok, technológiák, fényforrások, előírások és az innovatív formatervezés hihetetlen mértékben előremozdították a világítástechnika fejlődését.

Az utóbbi néhány évben az új anyagok, technológiák, fényforrások, előírások és az innovatív formatervezés hihetetlen mértékben előremozdították a világítástechnika fejlődését.
A jelenlegi világítástechnikai kutatás-fejlesztés elsősorban a LED diódák (Light Emitting Diode) felhasználására összpontosul. Ezek a fényforrások teljesítménynövekedésüknek és áruk csökkenésének köszönhetően ma már nemcsak a jelzőfényeknél (irányjelző, parkolólámpa, nappali menetjelző), hanem a tompított és távolsági fényszóróknál is kezdenek előtérbe kerülni. A LED diódák hosszabb élettartamúak, mint a hagyományos halogénizzók (élettartamuk a gépkocsiéval egyenlő), és sokkal kevesebb áramot fogyasztanak, így az autó is kevesebb üzemanyagot fogyaszt. A tervezők a LED diódák kis méretének köszönhetően új formákat alkalmazhatnak, még jobban kiemelve a fényeket a gépkocsi formatervében. Ezt támasztják alá az utóbbi időben megjelent tanulmányautók, melyeknél a lámpák külalakja kulcsfontosságú a figyelemfelkeltéshez. Minden gyártó igyekszik egyedivé és könnyen felismerhetővé tenni a márkát – például a nappali menetjelző külalakjával.

A fényszórók és a biztonság
A gépjárművezető a forgalmi információk 90%-át vizuális úton szerzi, ezért a fényszórók nélkülözhetetlen eszközei a közlekedésbiztonságnak. Elsődleges funkciójuk minél jobb látási viszonyokat biztosítani a gépjárművezetőnek a szembejövők és előtte haladók elvakítása nélkül. Ebből a célból fejlesztették ki az alkalmazkodó fényszórókat, melyek ma már több üzemmódba képesek automatikusan átkapcsolni.
Automatikus üzemmódok: nappali világítás (kevesebb energiát fogyaszt, mint a tompított fény), lakott területen 25 km/h sebességig, városi mód 55 km/h sebességig (szélesebb útmegvilágítás közelre), városközi úton 90 km/h sebességig (klasszikus tompított fény vagy távolsági fény a szembejövő forgalomtól mentes úton), autópályán 90 km/h felett és 110 km/h felett (szélesebb megvilágítás távolabbra), nedves úton (a nedves út jobban csillog, ezért jobban oda kell figyelni hogy ne vakítsuk el a szembejövőket), ködben (a köd „alá” kell világítani a minél jobb látás végett). További lehetőségek: szembejövő jármű esetén fényszórónk automatikus tompítása vagy árnyékolása, ívmenetben a kanyarba bevilágító lámpa vagy az út ívét követő, fokozatosan oldalirányba forduló fényszóró.
Újdonság a GPS-adatok kihasználása, melynek köszönhetően a fényszórók még jobban tudnak alkalmazkodni a környezethez (pl. észlelik, mikor ér a jármű lakott területre, és automatikusan átkapcsolnak városi üzemmódba, vagy Angliába érve automatikusan átkapcsolnak a bal oldali közlekedéshez szükséges beállításra). Érdekes újítás az új generációs Xenon lámpa, mely a mai Xenon lámpákkal ellentétben nagynyomású fényszórómosó és automatikus fényszóró-beállító nélkül is használható lesz. Ennek köszönhetően alacsonyabb kategóriájú, olcsóbb autókon is megjelenhet majd. Szintén érdekes újítás az OLED (organikus LED) dióda és a lézeres fényszórók. Ezek segítségével a világításhoz szükséges energia a LED diódák fogyasztásának kevesebb mint a felére csökkenthető, és kisebb méretüknek köszönhetően még kisebb fényszórók készülhetnek. Fejlesztés alatt áll az úgynevezett Matrix Beam technológia, melynek működési alapelve a sok apró fényforrás bizonyos csoportjának ki- és bekapcsolása vagy tompítása. Érdekes az a megoldás is, mely infrakamera segítségével észleli a gyalogost, akit a fényszórók automatikusan megvilágítanak, és így könnyebben észrevehetővé teszik őt a gépjárművezető számára. A hátsó lámpáknál újdonság a fény intenzitásának automatikus növelése vagy csökkentése a lámpa tisztaságának megfelelően vagy a ködlámpa automatikus tompítása, ha a mögöttünk lévő jármű túl közel jön.
A fényszóróknak ma már nemcsak a világítás szempontjából van jelentőségük. Új anyagok felhasználásával hatékonyabb a hőelvezetés, könnyebb fényszórókat gyárthatunk, így üzemanyagot takaríthatunk meg. Szintén nagyon fontos a gyalogosok védelme. Ma már nemcsak azt vizsgálják, hogy ütközés esetén mi történik a gépkocsi utasaival, hanem azt is, hogy a gyalogossal mi történik, ha elgázolják. A fényszóróknak gázolás esetén tompítaniuk kell az ütést, hogy a gyalogos minél kisebb sérülést szenvedjen. Ez az egyik oka annak, hogy nem üvegből, hanem az ütközési energiát jobban elnyelő műanyagból gyártják őket. Szintén követelmény, hogy kisebb ütközés esetén az összetörő és motorházba benyomuló fényszóró ne rongálja meg a motorházban lévő alkatrészeket. Mindez sok-sok órás tervezést, szimulálást és tesztelést igényel.

* A szerző tervezőmérnök egy autóipari világítástechnikai vállalatnál

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?