Stockholm, Észak Velencéje

A svéd főváros Európa egyik legdrágább városa, mégis érdemes elutazni oda egy hosszú hétvégére. Ha télen megyünk, úgyis egy hétnek fog tűnni a fárasztó kiruccanás, de megéri. Stockholm tizennégy szigetre épült, és ezeket ötvenhárom híd köti össze.

A svéd főváros Európa egyik legdrágább városa, mégis érdemes elutazni oda egy hosszú hétvégére. Ha télen megyünk, úgyis egy hétnek fog tűnni a fárasztó kiruccanás, de megéri. Stockholm tizennégy szigetre épült, és ezeket ötvenhárom híd köti össze. Központja a T-Centralen, ahol mind a három metróvonal találkozik. Innen nagyon egyszerű eljutni bárhová. A belváros bejárása egy teljes napot igénybe vesz, ugyanis rengeteg látnivaló van itt.

Belváros
Ha a központtól kezdjük el gyalogos körutunkat, első megállónk az erődítménynek látszó városháza. Csaknem nyolcmillió vörös téglából épült, és érdekessége, hogy minden évben benne tartják a Nobel-díj-bankettet. Innen átgyalogolhatunk a Gamla Stan szigetre, amely az óváros legnagyobb részét képezi. Érdemes úgy tervezni ottlétünket, hogy a királyi palota előtti őrségváltást, amely mindennap délben történik, meg tudjuk nézni. A svéd király hivatalos lakhelye kívülről viszonylag szerény palota, de a szobák berendezése hihetetlenül pazar. Rögtön mellette található a parlament, amely egy kis szigetre épült. Az óvárosi szigeten találhatjuk még egyebek között a Nobel-múzeumot, a lovagok templomát és a német St. Gertrudis-templomot. A Riddarholmskyrkan, érthetőbben a lovagok temploma, csaknem négyszáz éve a svéd királyok temetkezési helye. Eleinte a város lakossága főként németekből állt, így az északnémet stílus befolyásolta az építészetet. A német ajkúak a Hanza szövetség idején templomot is emeltek maguknak, gyülekezetük a mai napig körülbelül kétezer tagot számlál. A magyar emigránsok száma is nagyjából ennyi. A szigeten lehetőség van emléktárgy vásárlására – főleg a kis vikingek és a meleg sapkák kelendők.

Egy kis történelem
A Slussen metrómegállótól nincs messze a Katarinahissen. Az 1881-ben épült felvonóról gyönyörű kilátás nyílik szinte az egész belvárosra, természetesen szép, nem ködös időben. Közel van hozzá a hajókikötő, ha módunk van rá, vízi járművel menjünk el a falumúzeumhoz, mert nem lehet igazi a városnézés hajókázás nélkül. Érvényes rá a tömegközlekedésre váltott jegy vagy bérlet, és nem kell átszállni, mint a metrón. A Skansen, a világ első szabadtéri néprajzi múzeuma Djurgården szigetén található. Ötvözete az állatkertnek és a néprajzi múzeumnak. Vannak itt farkasok, rénszarvasok és más északi állatok, ezenkívül megismerhetjük a svéd népi építkezést és kultúrát. Néhány épületbe be is lehet menni: a hely szellemének megfelelő öltözetben lévő idegenvezetők ismertetnek meg a vidéki élettel és a népművészettel. A 150 épület korhűen ábrázolja a svédek életét a középkortól napjainkig. Ezen a szigeten található még a Nordiska múzeum, mely a mai hétköznapokat mutatja be, és a Vasa Múzeum. Ebben egy, a XVII. században elsüllyedt hajót tekinthetünk meg, melynek különlegessége, hogy 95 százalékban eredeti állapotban maradt fenn. A nagy csatahajót még a kikötőben nyelték el a hullámok, és 333 évet kellett várni arra, hogy felszínre hozzák. Miután kiemelték és körbeépítették, a múzeum az egyik leglátogatottabb lett a világon. A szigeten van még a Gröna Lund vidámpark. A „Zöld Ligetet” 1883-ban építették, helyszűke miatt viszonylag kicsi, de a legjellegzetesebb hinták megtalálhatók benne. Télen zárva tart.

Modern építészet
A Globe Arena, mint a neve is elárulja, kör alakú építmény. Már-már a külvárosban van, de metróval ide sem gond az eljutás. Nemcsak sporteseményeket rendeznek benne, hanem koncerteket is. Fellépett benne többek kötött Beyoncé, a Red Hot Chili Peppers, Lady Gaga és a Depeche Mode. Érdemes este és nappal is megnézni, éjjel ugyanis különböző színekben pompázik, nappal pedig kipróbálhatjuk a SkyView-t. Ez félórás utazást jelent felfelé, ahonnan majdnem egész Stockholm látható. A turisták egy 16 személyes átlátszó „buborékban” mehetnek fel 130 méter magasba a Globe oldalán. Az épület tetején pár percet áll a „felvonó”, majd elindul lefelé. Itt is lehetőség van ajándék vásárlására, mint az összes turisztikai látványosságnál. A vikingek városába menni nem olcsó mulatság. Érdemes előre kideríteni, hogy mi mennyibe kerül, nehogy ott érjen bennünket kellemetlen meglepetés.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?