Speciális odafigyeléssel

A sérült gyermekeknek fejlődésükhöz különleges bánásmódra, célirányos nevelésre van szükségük. Az érsekújvári Speciális Magániskola nagy hiányt pótol a régióban.


A sérült gyermekeknek fejlődésükhöz különleges bánásmódra, célirányos nevelésre van szükségük. Az érsekújvári Speciális Magániskola nagy hiányt pótol a régióban.

Az intézményt az Autistákat Segítő Társaság helyi szervezete hozta létre Nagy Anita vezetésével, 2007 szeptemberében nyitotta meg kapuit. A testi fogyatékkal élő, mentálisan és halmozottan sérült gyermekek számára kialakított speciális osztályok mellett 2010 szeptemberétől külön osztályok várják az autizmussal diagnosztizáltakat, a Speciális Pedagógiai Szakszolgálatok Tanácsadó Központjában pedig születésüktől tizenöt éves korukig fogadják a gyerekeket. Az iskola és a központ helyzetéről Nagy Anitával, az intézmény igazgatónőjével beszélgettem.

* Megközelítőleg három éve beszélgettünk a VAsárnapban. Mi változott azóta?
Sok minden. Leginkább az, hogy új helyre költöztünk. 2010-ben sikerült a várostól bérbe vennünk egy épületet, amely tágasabb, nagyobb az előzőnél. Természetesen fel kellett újítanunk. Itt alakítottuk ki a központunkat. Az iskola, a tanácsadó és a bentlakásos szociális otthon így egy fedél alatt van. Összesen harmincöt alkalmazott látja el az intézmény feladatait. Tizenkét éve foglalkozunk autizmussal diagnosztizált gyermekekkel. Mivel az új törvény szerint nem járhatnak a ma létező speciális iskolákba, 2010 szeptemberétől külön osztályokat nyitottunk számukra. Létrehoztuk továbbá a Speciális Pedagógiai Szakszolgálatok Tanácsadó Központját, ahol magyar nyelven is diagnosztizáljuk az autizmust. A gyerekeket eddig Pozsonyba, a csak magyarul értőket és beszélőket pedig Budapestre irányítottuk, de éreztük, hogy nálunk is nagy szükség van magyar nyelvű diagnosztizálásra. Ezt is sikerült megindítanunk.
* Milyen terveket szeretnének még a jövőben megvalósítani?
A központunkban rehabilitációs részleget szeretnénk nyitni minden korosztály számára. Lehetőségeink szerint folytatjuk a felújítási munkálatokat. Mindezt pályázatokkal és szponzorok segítségével próbáljuk elérni. Tovább folyik a kollégák továbbképzése. Az iskola és a szociális törvény is megköveteli a szakképzett alkalmazottakat. Jelenleg is tanulnak kollégák speciális pedagógia és a szociális munka szakon, valamint részt veszünk konferenciákon, szimpóziumokon itthon és külföldön is, leginkább Magyar- és Csehországban.
* Hozzájutnak az itt dolgozók a szükséges szakirodalomhoz?
Nagyon szép könyvtárunk van. Nyilvános, tehát bárki beiratkozhat, kölcsönözhet tőlünk kiadványokat. Az ilyen témában írt diplomamunkák is megtalálhatók a könyvtárban.
* Fogadnak szakmai gyakorlatra érdeklődő diákokat?
Természetesen, a kollégák közül sokan így kerültek ide. Együttműködünk a munkaügyi hivatallal is, így az érdeklődőknek van lehetőségük nálunk dolgozni.
* Tudomása szerint működik hasonló intézmény Szlovákiában?
A speciális magániskoláknak, sajnos, még mindig nem teremtettek jó feltételeket hazánkban, talán ezért nincsenek ilyen iskolák. Sok esetben gátolják a tevékenységet, anyagi támogatást nem várhatunk az állami szervektől, intézményektől.
* Pedig legutóbb arról is beszéltünk, hogy jelentősen nőtt az autista gyermekek száma, s ehhez talán az is hozzájárul, hogy korábban másként diagnosztizálták az autizmust. Tényleg egyre többeket érint?
Igen. Tény viszont az is, hogy hamarabb, jobban felismerik. Hozzá kell tennem, hogy nincs két egyforma autista gyermek. Az eddigi kutatások, megfigyelések alapján egyelőre nem tudni, mi okozza ennek a tünetcsoportnak a kialakulását.
* A szülők hogyan találják meg önöket?
Ha érzik, hogy valami nincs rendben gyermekükkel, keresik a megoldást, olvasnak, informálódnak rólunk, felkeresnek bennünket. Nagyon jól együttműködünk a környékbeli szakemberekkel, pszichiáterekkel, pszichológusokkal, neurológusokkal is. A gyerekek sokszor más tünetekkel, diagnózissal jutnak el hozzájuk, azonban továbbirányítják őket, ajánlanak bennünket.
* Milyen korúak és hányan látogatják intézményüket?
Iskolánkba a többi oktatási intézményhez hasonlóan hat és tizennyolc év közöttiek járnak, a szociális otthon hároméves kortól fogad gyermekeket − a legkisebb, aki bent lakik, most négyéves −, felső korhatár itt nincs. A központ falai között ötvenöten élnek, gyermekek és felnőttek egyaránt.
* Mit nyújt a szociális otthon?
Komplex ellátást, mivel huszonnégy órás szolgálat, felügyelet működik nálunk. Szlovákiában nagyon hiányoznak azok a fejlesztőprogramok, amelyeket jó lenne a lehető legkoraibb stádiumban beiktatni. Munkatársaimmal nagy erőkkel dolgozunk ezen.
* Ahhoz, hogy védenceikkel hatékonyan tudjanak foglalkozni, állandó kapcsolatra van szükség a szülőkkel, hozzátartozókkal.
Nagyon jó ez a kapcsolat, naponta beszélgetünk velük a gyerekekről. Együttműködünk, segítjük egymást, amikor megoldatlannak tűnő probléma adódik.
* Az épület falait nagyon szép művészfotók díszítik.
Jaroslava Kreškóciová fotóművész szólított meg bennünket ötletével 2010 karácsonya előtt. A nagyméretű fényképek, amelyek a nálunk tanuló gyermekeket örökítik meg családjukkal, az egyik érsekújvári bevásárlóközpont karácsonyi díszítésének részét képezték. A művésznő nagyon érzékenyen nyúlt a témához. A fotózást hosszas előkészületi munka előzte meg. Üzenetéről külön-külön elbeszélgettünk a családokkal. A képekkel fel szerettük volna hívni az üzletekben mindennapi dolgaikat intézők figyelmét arra, hogy vannak közöttünk másokra szorulók is, akikről tudnunk kellene, és lehetőségeink szerint könnyebbé tenni az életüket. Úgy érezzük, a szponzorok segítségével ilyen módon meg tudtuk szólítani az embereket. Ezek a képek ma az iskola falait díszítik.
o Ki tudnak mozdulni az épületből a gyerekekkel? Szép környezetben van az intézmény.
A telek egyik részén füves területet alakítottunk ki, ahol játszani tudnak, máshol a nagyobbak és a felnőtt kliensek munkaterápiaként maguk ültethetnek növényeket, s gondozhatják őket. Sok programunk van. Tardoskeddre lovagolni, hippoterápiás foglalkozásra járunk a gyerekekkel, nagyon szeretik. Ha jó az idő, hetente kétszer-háromszor is megyünk, hogy mindenkire sor kerüljön. Moziba és más rendezvényekre is járunk. A központ a szülőkkel is szervez közös programokat. Ilyen a karnevál, a gyermeknap vagy a karácsony, de a kicsik születésnapját is megünnepeljük. Ezenkívül a szülők és az alkalmazottak, az iskola barátai, támogatói minden évben éjszakába nyúló majálison szórakoznak együtt – szigorúan gyerekek nélkül!
o A létesítmény megálmodójaként és létrehozójaként elégedett eddigi eredményeikkel?
Több mint 11 éve művelem ezt. Fantasztikus érzés. Jó látni a lelkes kollégákat, azt, hogy az intézmény mind szakmailag, mind emberileg megállta a helyét. Továbbra is családias központ szeretnénk maradni!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?