Pitypang nyílik, bóbita táncol

Gyermekláncfű, pongyola pitypang, pitypang, kácsavirág, kikirics, papatyivirág, pimpam, barátfej, bimbófű, buborékfű, éjjelilámpa, kutyatej, láncfű, láncvirág, pimpáré, zsibavirág – rengeteg neve van ennek a kedves, sárgán virító virágnak.A gyermekláncfű évelő növény, melyet általában gyomként tartu

Gyermekláncfű, pongyola pitypang, pitypang, kácsavirág, kikirics, papatyivirág, pimpam, barátfej, bimbófű, buborékfű, éjjelilámpa, kutyatej, láncfű, láncvirág, pimpáré, zsibavirág – rengeteg neve van ennek a kedves, sárgán virító virágnak.
A gyermekláncfű évelő növény, melyet általában gyomként tartunk számon. Ezzel szemben az egyik legértékesebb gyógynövényünk. A falak repedéseitől kezdve a játszótérig bárhol megél, s szinte minden része felhasználható valamilyen formában.
Orvosi szempontból régóta hasznosnak tartják. Fájdalmak, láz, hólyagok, hasmenés és számos bőrirritáció gyógyítására alkalmazták.
Levele gazdag forrása az A-vitaminnak, de tartalmaz D-és C-vitamint, több B-vitamint, vasat, szilíciumot, cinket és mangánt is. Gyökerét a népi gyógyászok régóta ajánlják a máj és az emésztőrendszer panaszaira, levelét pedig a vízvisszatartás csökkentésére. Különböző hatóanyagai szabályozzák a máj és vese működését, ezért számos olyan betegség kezelésére alkalmas, amikor a szervezetből méreganyagokat kell eltávolítani. Vértisztító hatása folytán köszvény és reuma esetén is segít, elmulasztja a nyirokcsomó-duzzanatokat, ha az ember a friss szárral 3-4 hetes kúrát végez. Sárgaság és lépbántalom ellen szintén eredményesen alkalmazható.
Figyelem! Tejnedve mérgezési tüneteket okozhat. Használata ellenjavallt epevezeték-elzáródás, gyomor- és nyombélfekély esetén. Epekőre csak orvosi felügyelettel lehet használni.



Májusi szirmok hullanak

Május lassan véget ér, a kert zöldben tündököl, növényeink buján, látványosan fejlődnek. De sok minden még most virágzik: a később vetett borsó, az eper, néhány gyümölcsfa és más növény. A retket és zöldhagymát ilyenkor már esszük. Ne feledjük a retkek talaját állandóan nedvesen tartani, mert ez gyéríti a földibolhák kártételét.
A céklát általában ilyenkor vetjük, s a ki nem kelt sárgarépát és petrezselymet is pótolhatjuk – lesz belőle használható termés. Babot, uborkát, cukkinit, csemegekukoricát is vethetünk még.
A rózsákon, paprikán, szilva- és meggyfákon, de más növényeken is megjelentek a tetvek; megfelelő védekezés ellenük a kenőszappanos permetezés. Egynapi áztatással kapott hígítatlan csalánlével fokozhatjuk a hatást. Szükség szerint másnap ismételjük meg a kezelést; két alkalom általában elegendő szokott lenni.
A szamócát, epret érdemes tejsavóval és fokhagymalével megpermetezni a gombabetegségek ellen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?