Növényvédelem júniusban

A betegségek, de sok esetben a kártevők előfordulása is az időjárástól függ. Nedves, meleg időben jelentkeznek a baktériumos betegségek. A baktériumok nedves, nyálkás rothadást okoznak. Ellenük csak a réztartalmú vegyszerek hatásosak, a többi gombaölő szer nem.


A betegségek, de sok esetben a kártevők előfordulása is az időjárástól függ.
Nedves, meleg időben jelentkeznek a baktériumos betegségek. A baktériumok nedves, nyálkás rothadást okoznak. Ellenük csak a réztartalmú vegyszerek hatásosak, a többi gombaölő szer nem. Leggyakrabban a paprikán okozzák a levelek foltosodását, lehullását, uborkában a levelek, termés foltosodását.
A gomba által okozott uborkaperonoszpórát és a baktériumos betegséget nehéz megkülönböztetni. A baktérium nyálkát termel, amely száraz időben beszárad, és fénylő bevonatot okoz. A barna foltok a levélnyélen, száron és a termésen is megjelennek. A peronoszpóra okozta foltok csak a levélen vannak, a levéllemez rongyolódik, szétesik, a levél elhal. A réztartalmú szerek (Funguran, Champion 50 WP, Kuprikol 50) a baktériumra és a peronoszpórára is hatásosak.
A peronoszpóra nemzetségbe tartozó gombabetegségek károsítanak a hagymán, szőlőn, burgonyán, paradicsomon (fitoftóra), a meleg, párás, esős időjárás kedvez terjedésüknek.
Gyümölcsfákon ilyenkor terjedő betegségek a varasodás – almán, körtén, csonthéjasokon a levéllyukacsosodás. A rózsabokrokat is érdemes permetezni, gyakori a fabreás foltosság, némely fajták a rozsdára érzékenyek, meleg időjárás esetén pedig a lisztharmat fertőz. A Bycor 25 WP-vel mindhárom betegség ellen védekezünk.
A szárazabb időjárás kedvez az atkák terjedésének, leggyakoribbak a takácsatkák. Szabad szemmel is láthatók, kézi nagyítóval könnyen megfigyelhetők. Jelenlétükre a legjobban az általuk szőtt szövedék, „pókháló” figyelmeztet. Gyümölcsfákon, dísznövényeken, hajtatott zöldségféléken a leggyakoribbak.
Június elején aktuális az almamoly elleni permetezés is. Ilyenkor kell elkezdeni a mészhiány okozta szárazfoltosság elleni permetezést kalciumtartalmú levéltrágyával. Gyümölcsfákon, zöldségféléken, dísznövényeken károsítanak a levéltetvek, az ellenük való védekezés azért is fontos, mert terjesztik a vírusos betegségeket. Nagyon gyakran a hangyák hurcolják széjjel őket a növényeken, szinte a vegyszerezés másnapján újra megjelennek. Ilyenkor a díszbokrok törzsét kenjük be nem száradó ragasztóval, ezen a hangyák nem tudnak átmászni.
Több növényen a gombabetegségek ellen leggyakrabban használható szerek: Acrobat MZ WG, Dithane DG Neo-Tev, Dithane M 45, Novozir MN 80, Ridomil Gold MZ 68 WG és R.G. Plus 42,5 WP, Syllit 65.
Atkák ellen: Apollo 50 SC, Nissuron 10 WP, Omite 30 WP, Sanmite 20 WP, Vertimec 018 EC.
A vegyszereket mindig a használati utasításban megjelölt töménységben használjuk, és tartsuk meg az egészségvédelmi várakozási időt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?