<p>Szeretnénk megtudni, mennyi az önkéntes egészség- és nyugdíjbiztosítás összege. Nincs semmi bevételünk, csak gyámsági díjat kapunk egy magunkhoz vett gyermek után. Mennyit kell fizetnünk havonta, hogy nyugdíjat kapjunk?</p><p> </p>
Önkéntes szociális biztosítást az a személy fizethet, aki betöltötte 16. életévét, és állandó lakhelye van Szlovákiában. Amint Peter Višvádertől, a szociális biztosító szóvivőjétől megtudtuk, az önkéntes biztosításra jelentkező személy választhat, hogy a teljes csomagot fizeti-e (nyugdíj-, táppénz- és munkanélküli-biztosítás), vagy a nyugdíj- és a táppénzbiztosítást, vagy csupán a nyugdíjbiztosítást (ide tartozik az öregségi, valamint a rokkantnyugdíj és a szolidaritási alap).
Aki önkéntes biztosított, maga dönti el, hogy a minimális és a maximális kivetési alap között milyen összeget választ; ennek egyformának kell lennie minden biztosításnál. A minimális kivetési alap ebben az évben 402,50, a maximális pedig 4025 euró.
Ha a minimális kivetési alapból számolunk, akkor:
* Betegbiztosítás 4,4% 17,71 euró
* Öregséginyugdíj-biztosítás 18% 72,45 euró
* Rokkantságinyugdíj-biztosítás 6% 24,15 euró
* Munkanélküli-biztosítás 2% 8,05 euró
* Szolidaritási alap 4,75 % 19,10 euró
Összesen: 1441,47 euró
Jelentkezni a szociális biztosítónál lehet, a biztosítás a jelentkezőlap beadásától érvényes. A gyámságért nem jár semmilyen engedmény, mert azért megkapják a szociális járulékokat.
Az önkéntes egészségbiztosítás minimális összege 56,35 euró.
Mi lesz a rossz helyre utalt pénzzel?
Tévedésből más számlára utaltam egy nagyobb összeget, mint kellett volna, és most nem akarják visszaküldeni. Mit tegyek, hogy visszaszerezzem?
Jelige: Visszakapom a pénzem?
Ha annál a személynél vagy cégnél, amelynek tévedésből a pénzt utalta, nem járt szerencsével, forduljon a bankhoz. Kérvényeznie kell nála, hogy járjon el az ügyben, és így az felveszi a kapcsolatot a fogadó fél bankjával. A szóban forgó összeget az utóbbi pénzintézet is csak a számlatulajdonos beleegyezésével küldheti vissza. Ha a fogadó fél erre nem hajlandó, jogtalan gazdagodás bűncselekményéről van szó, és a küldő fél bankja ügyfele rendelkezésére bocsátja a fogadó fél adatait. Ezek birtokában ön már konkrét személy ellen tehet feljelentést a rendőrségen.
Ha bankot vált, átviheti a számlát?
Szeretnék bankot váltani, és hallottam, hogy a folyószámlámat nem kell megszüntetnem, át is vihetem. Mi a teendőm?
J. K. Rozsnyó
Az eljárás hasonló, mint ha valaki mobilszolgáltatót vált, az új bank mindent elintéz. A különbség annyi, hogy itt a váltásra nem elég öt nap: negyvenbe is beletelik, míg a másik bankban a számla az összes inkasszóval és rendszeres átutalással együtt működni kezd. Amint a Postabank szóvivőjétől, Naďa Urbanovától megtudtuk, az ügyfélnek csak annyit kell tennie, hogy az új bankban lead egy közjegyző által hitelesített kérvényt, amelyben kéri a számlaátvitelt. Ha nem akar közjegyzőhöz menni, a régi bankjában is személyesen kell intézkednie. Az átvitel feltétele, hogy a régi bankkal szemben ne legyen tartozása.
* Csak természetes személyek vihetik át számlájukat egyik bankból a másikba.
* Csak a folyószámla vihető át.
* A bankkártyákat vissza kell adni.
* Az inkasszók és átutalások maradnak, de a számlaszám megváltozik.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.