Kímélő

d

A tej és a belőle készült termékek fontos szereplői az egészséges táplálkozásnak. Naponta javasolt belőlük fogyasztani akár hideg, akár meleg ételeink alkotóiként, változatos formában elkészítve.

A sajt a tej összes tápanyagát tartalmazza, ám megváltozott arányban – magasabb a fehérje- és zsírtartalma. Tejcukor a sajtokban gyakorlatilag nincs, ezért a laktózérzékenyek többsége fogyaszthatja őket. Víztartalmuk (35 és 80% között mozog) szabja meg a sajt keménységét és eltarthatóságát.

A túró a tejszín és a vajgyártás során melléktermékként képződött sovány tejből készül a tejfehérje (kazein) kicsapásával.

Joghurt, kefir: a hőkezelt tejből speciális mikrobatenyészetek hozzáadásával, savanyítással és alvasztással állítják őket elő.

A joghurtot már az Ószövetség is említi. Készítése évezredekig az egyetlen ismert biztonságos módszer volt a tej megőrzésére. Neve a török yoğurt átvétele. Több száz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a joghurt kedvező élettani hatása ismét előtérbe kerüljön.

Gyakran hallani, hogy fogyasszunk probiotikus joghurtokat. A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok (főként tejsavbaktériumok), amelyek megfelelő mennyiségben juttatva a szervezetbe jótékony hatást gyakorolnak rá. Fenntartják vagy helyreállítják a bélflóra felborult egyensúlyát, támogatják az immunrendszer megfelelő működését a kórokozókkal szemben. Az „élő flórás” felirat nem garantálja, hogy egyben probiotikus, ám ha a címkén „probiotikus” megjelölés található, akkor biztos, hogy a termék megfelelő mennyiségű hatékony élő baktériumot tartalmaz.

Túrósajtos nokedli

Hozzávalók a nokedlihez: 1 nyers krumpli, 100 g kemény sajt, 250 g teljes kiőrlésű búza- vagy tönkölybúzaliszt, 1 egész tojás, kávéskanálnyi só, kellő mennyiségű víz.

A tálaláshoz: 1 doboz túrósajt (cottage cheese), pirított szalonnakockák, nyers savanyú káposzta.

Elkészítés: A meghámozott nyers krumplit és a sajtot lereszeljük, majd deszkalapon még késsel aprítjuk, hogy a nokledliszaggatón maradék nélkül áttörhessük. A többi hozzávalóval együtt annyi vízzel keverjük, hogy nokedli sűrűségű masszát kapjunk. Sózott, forrásban lévő vízbe szaggatjuk, (3-4 perc alatt) kifőzzük a nokedlit, aztán szűrőkanálba szedve hideg vízzel átöblítjük. Miután a vizet alaposan leráztuk róla, olajjal locsolt tálba szedjük, s ebben még átforgatjuk. Tálalás előtt felforrósítjuk. Lazán hozzákeverjük a túrósajtot, megszórjuk a pirított szalonnával, és savanyú káposztával kínáljuk.

Túrógombóc

Hozzávalók: 500 g krémtúró, 1 tojás, 2 evőkanál tejföl, 1 evőkanál porcukor, csipet só, 30-30 g fehér és teljes kiőrlésű rétesliszt.

A szóráshoz: 100 g vaj, 150 g zsemlemorzsa, 1 csomag vaníliás cukor, 1-2 kanál porcukor.

1. Összedolgozzuk a túrót, tojást, tejfölt, porcukrot, sót, lisztet. Lefedjük, és hűtőben 1 órán át pihentetjük.

2. Serpenyőben a felmelegített vajon aranybarnára pirítjuk a zsemlemorzsát a cukrokkal.

3. Nagyobb lábasban felforralunk 3-4 liter vizet. Vizes tenyérrel vagy két szembefordított evőkanállal kisebb gombócokat, galuskákat formálunk a masszából, óvatosan a forrásban lévő vízbe rakjuk őket, és lassú forralással 5-7 percig főzzük (a szükséges idő függ a gombócok nagyságától; tűpróba).

4. A szűrőkanállal kiemelt, lecsepegtetett gombócokat több részletben beleforgatjuk a pirított zsemlemorzsába, aztán szelíden összerázzuk. Joghurttal, sárgabarackröszterrel kínáljuk.

Sajtos falatkák

Hozzávalók: kukoricadara, víz, pici só, 1 egész tojás, 1-2 maréknyi durvára reszelt kemény sajt, 1-2 dl sütőolaj a pirításhoz.

Elkészítés:

Kukoricakását főzünk 1dl vízre 1 evőkanál kukoricadarát számítva, pici só hozzáadásával. (A darát 10 percig vízben áztatjuk, átmossuk, és óvatosan lecsorgatjuk róla a vizet. Felforraljuk az adaghoz kellő mennyiségű vizet, sózzuk, hozzáadjuk a darát, állandó keverés közben 4-5 percig forraljuk, majd a tűzről levéve fedővel letakarva hagyjuk a daraszemeket megduzzadni és kihűlni.)

A tojást villával habosítjuk, aztán a reszelt sajttal együtt hozzákeverjük a kihűlt kukoricakásához. A serpenyőben felforrósítjuk az olajat, két szembefordított evőkanállal kis halmocskákat rakunk bele, ellapítjuk őket, és mérsékelt tűzön mindkét oldalukat aranybarnára pirítjuk.

Nagyné Czirfusz Éva

A teljes írás a nyomtatott Vasárnapban jelent meg!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?