Interneten zaklatják a gyerekeinket?

<p>Az ifjúság körében egyre terjedő probléma az internetes zaklatás, megfélemlítés, az ún. sexting, bulling és grooming. A pedagógusok, szülők azok, akik idejében közbeavatkozhatnak, s ebben segít nekik a cyberhelp.eu nevelési honlap.</p>

 

Az okostelefonok, táblagépek ma már annyira elterjedtek, hogy nemcsak a fiatalok, hanem a gyermekek sem tudják elképzelni nélkülük az életet. A kutatás szerint az okostelefonok megjelenése ugrásszerű változást hozott a tinik kommunikációjában. Szabadidejükben folyton az internetet bújják, s mivel a modern technika egyre fontosabb szerepet játszik életükben, gyakran nem tudnak kitérni a zaklatások elől.

 

Cyberzaklatás

A zaklatásnak az a formája, amely során a modern kommunikációs eszközöket használják megfélemlítésre, online fenyegetésekre, intim információk terjesztésére, mások bántó üzenetekkel vagy SMS-ekkel, videókkal, fotókkal való molesztálására. A zaklató gyakran névtelenségbe burkolódzik, de leleplezésekor gyakran fény derül arra, hogy az áldozattal személyesen ismerik egymást, legtöbbször az iskolából. A cyberzaklatás sokkal egyszerűbb, mint a molesztálás egyéb formái: nem kell szemtől szembe kerülni az áldozattal. De bár a kutatások szerint az új nemzedék nagy problémája, egyre egyszerűbb megelőzni és leállítani.

 

Felelősséggel

A zodpovedne.sk (felelősséggel) projekt keretében 2010-ben országos kutatást végeztek Tinik a virtuális világban címmel 303 alapiskolai tanuló részvételével. Az összegzéskor arra az eredményre jutottak, hogy a fiatalok csaknem fele (49,8%-a) találkozik az interneten sértegetéssel, csúfolódással, azzal, hogy kinevetik. További, őket veszélyeztető probléma a rágalmazás, hazug információk terjesztése (42,6%), valamint szexuális zaklatás (30,0%).

A gyerekek, fiatalok egy része a világ minden táján hasonló módon és hasonló célokra használja az internetet. Elsősorban a közösségi oldalakon vannak jelen, hogy ismerkedjenek, és tartsák egymással a kapcsolatot. Az elektronikus zaklatást nemcsak a szülők, hanem a pedagógusok is lebecsülik, s ebben ludasak az új technológiák ismeretében fennálló különbségek is. A pedagógusoknak fontosabbnak kellene tartaniuk a megelőzést és azt, hogy szükség esetén idejében közbe tudjanak avatkozni. Mert a cyberzaklatást komolyan kell venni! Olyan területről van szó, amelyben mind nekik, mind a szülőknek lépést kell tartaniuk a műszaki fejlődéssel, hogy kellő segítséget nyújthassanak. Az Európai Bizottság pénzügyi támogatásának köszönhetően a www.cyberhelp.eu honlapon olyan nevelési és oktatási anyagok jelentek meg, amelyek a cyberzaklatás problémájával foglalkoznak.

 

Miben segíthet a pedagógus?

A www.cyberhelp.eu többnyelvű honlap lehetőséget ad a felnőtteknek, hogy tovább képezzék magukat az internet biztonságát illetően. Találhatók itt információk és tananyagok a cyberzaklatással kapcsolatosan is, mégpedig a 3–4., az 5–6. és a 7–8. osztályosok igényeire szabottan. Ezek segítik őket a zaklatás megelőzésére szolgáló tanterv kidolgozásában, s tájékoztatják, hogy konkrét esetekben hogyan reagáljanak. A honlap továbbá lehetőséget nyújt a tapasztalatcserére és arra, hogy tanácsokkal segítsék egymást.

A www.cyberhelp.eu program kilenc nyelven áll rendelkezésre: bolgárul, németül, csehül, angolul, litvánul, románul, szlovákul, szlovénül és spanyolul.

„A megelőzés az, amire nagy súlyt fektetünk. A pedagógusok sok esetben le tudják leplezni a zaklatást, de nem mindig képesek megfelelően reagálni. Ezért fontos ez a honlap: segítségükre van azoknak, akik segíteni akarnak” – magyarázza Peter Baláž, a 2005-ben alakult Edukácia@Internet Polgári Társulás koordinátora. A honlap azokhoz szól, akik naponta találkoznak gyermekekkel, fiatalokkal, és segítségükre tudnak lenni. Ezek főleg a pedagógusok és a szülők, de rajtuk kívül másokat is érdekelhet. A szülőknek is érdemes megismerniük a fiatalok közösségi oldalainak működését és a gyermekek nyelvezetét, hogy felismerjék, milyen veszélyeket tartogat az internet.

 

Miért ne titkoljuk a zaklatást?

Mindenkinek segít, ha minél előbb jelentjük a cyberzaklatást, amely arra is utal, hogy a zaklatónak olyan érzelmi problémákkal kell megküzdenie, amelyeket csak ilyen módon tud levezetni. Ezért leginkább neki van szüksége szakképzett felnőtt segítségére. A zaklatás leállítása az elszenvedőjének óriási megkönnyebbülést szerez.

 

Miért zaklatnak?

Annyi válasz, ahány zaklató. Ráadásul ami cyberzaklatásnak látszik, néha valójában nem is az. A túl személyes SMS-ek, Facebook-üzenetek, e-mailek hangsúlyait gyakran nehéz értelmezni, nem feltétlenül lehet tudni, hogy komolyan értendők-e, vagy csak félresikerült tréfáról van szó.

Ennek ellenére a legtöbb ember észreveszi a szándékosságot, mert zaklatáskor a szövegek tartalma jóval komolyabb, mint ugratáskor – általában fenyegetés. Az online zaklatás annak is jele, hogy a zaklatót bántották, frusztrált, dühös, és ezt másokon próbálja levezetni. Ráadásul könnyű dolga van, mivel az online világában nem kell szembenéznie a zaklatottal.

 

 

Mi micsoda?

* Cyberbulling: zaklatás az interneten. A legelterjedtebb veszély, amely a közösségi hálón a gyermekeket fenyegeti. A közösség ráérez, hogy van az illetőnek egy gyenge pontja, ahol támadható.

* Grooming: behálózás, becserkészés. A legnagyobb veszély, amely gyermekekre az interneten leselkedik. Egy felnőtt, sok esetben gyermeknek kiadva magát, online 12–14 éves fiúk és lányok bizalmába férkőzik. Egy idő múlva furcsa dolgokat kér a „netes barát”: webkamerán szeretne beszélgetni a gyermekkel, megkéri, hogy vetkőzzön le, vagy találkozóra hívja.

* Sexting: szexuális tartalmú, erotikus, meztelen vagy félmeztelen képek és videók online vagy mobiltelefonon való küldése. Legnagyobb veszélye, hogy ha a küldők nem választják meg elég körültekintően a biztonsági beállításokat, könnyen olyan oldalon láthatják viszont ezeket a képeket vagy videókat, ahol aztán mások céltáblájává válnak.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?