Ha kint a tél az úr

A természet téli álmát alussza, szobanövényeink azonban látszólag változatlanul díszelegnek otthonunkban – pedig az ő fejlődésük, növekedésük is lelassul vagy leáll. Környezetük megváltozott: becsuktunk ajtót-ablakot, fűteni lezdtünk, a levegő szárazzá vált, vagy a veranda, folyosó hűvösebb lett.



A természet téli álmát alussza, szobanövényeink azonban látszólag változatlanul díszelegnek otthonunkban – pedig az ő fejlődésük, növekedésük is lelassul vagy leáll.
Környezetük megváltozott: becsuktunk ajtót-ablakot, fűteni lezdtünk, a levegő szárazzá vált, vagy a veranda, folyosó hűvösebb lett. Egyes növények fáznak, mások a melegtől szenvednek. Némelyeket 10 fok körüli hőmérsékleten kell teleltetni, mások szobahőmérsékletre vágynak – az utóbbiakat se tartsuk azonban hősugárzó, radiátor közelében!

Fény nélkül kifakulnak
Ha ismerjük a növény fényigényét, ehhez idomítsuk a cserép helyének megválasztását. A fényhiány tipikus tünete a hajtások vagy az egész növény kifakulása és felnyurgulása, görbülése. Lehetőleg a déli, nyugati fekvésű ablakok környezetében tartsuk virágainkat. Ne zsúfoljuk őket egymás hegyére-hátára, mert ezzel is kevesebb fényhez jutnak.

Levélhullás, levélbarnulás, hervadás
Sok szobanövény hullatni kezdi leveleit, és sok esetben a levélcsúcs is barnulni kezd. A levélhullást okozhatja a hirtelen hőmérséklet-változás, a gyenge fény, esetleg éppen a túlöntözés, míg a csúcs barnulása általában a páratartalom csökkenése miatt történik. Levélcsúcs-, levélszél-barnulást okozhat a talajban való sófelhalmozódás, de kártevők is. Ha nincs jele kártevőknek, ellenőrizni kell a virágföldet. Levélhullással reagál a növény akkor is, ha túl hideg helyen tartjuk, vagy ha túlöntözzük.
Télen az öntözővíz legyen kézmeleg, különben leforrázzuk a gyökereket, és a leveleken is foltok keletkezhetnek. A sófelhalmozódás szemmel is jól látszik. Ilyenkor használjunk az öntözéshez desztillált vizet, mossuk át a talajt úgy, hogy a drénnyíláson kifolyjon a víz. Csökkentsük a tápozást, hiszen ezek a műtrágyák maguk is sók. Ha súlyos a helyzet, a növényt ültessük át.

Túlöntözés
A folyamatos túlöntözésnél jobb, ha rendszertelenül öntözünk. Mindig ellenőrizzük az edények drénnyílását. Öntsük ki a cserép alatti tálkából a felesleges vizet. A túlöntözés miatti gyökérrothadás is hervadáshoz vezet, éppúgy, mint a túlzott műtrágyázás, vagy éppen a már emlegetett sófelhalmozódás.
Arra is gondolhatunk, hogy ha túl kicsi az edény, a gyökerek nagyon összetekerednek, a talaj szinte kifogy a növény alól. Ilyenkor sem elegendő oxigén, sem elég víz nem jut a gyökereknek.
A túlöntözés jele tehát a levélhullás, barnulás, hervadás. Vizsgáljuk meg a gyökereket: ha puhák, elhaltak, barnák, a növényt akár ki is dobhatjuk. Ha még vannak épek, a betegeket vágjuk le, s a növényt fürdessük meg, és ültessük át. Így esetleg még magához tér.

Forrás: kertpont.hu

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?