Ha a Bolt beindul…

Erre csak ő képes: Usain Bolt, a világ leggyorsabb embere úgy szedi a lábát, mintha nem is ember, hanem földöntúli lény volna

Hajszálra egy évvel a pekingi olimpiát követően szédületes világcsúccsal nyerte a berlini világbajnokság százas vágtáját: 9,58 másodperccel újabb álomhatárt döntött meg, sa

Erre csak ő képes: Usain Bolt, a világ leggyorsabb embere úgy szedi a lábát, mintha nem is ember, hanem földöntúli lény volna

Hajszálra egy évvel a pekingi olimpiát követően szédületes világcsúccsal nyerte a berlini világbajnokság százas vágtáját: 9,58 másodperccel újabb álomhatárt döntött meg, saját korábbi idejénél pedig 11 századdal volt jobb. Ámult-bámult a világ – még az ellenfelek is megemelték kalapjukat. De ezzel még nem volt vége: négy napra rá kétszázas világrekordjából is lefaragott: 19,30-ról 19,19-re módosította.
A jamaicai vágtázó ellen nincs esélyük az ellenfeleknek. Ő egy másik bolygóról érkezett. A szakemberek a pekingi döntőt elemezve arra jutottak, hogy földünk leggyorsabb embere a rövidebb táv bizonyos szakaszait 43,9 km/órás sebességgel teszi meg. A sportsscientist.com sporttudósai tízméteres szakaszokra bontották az olimpiai futást, s így kiderült, hogy ha Bolt az utolsó húsz métert is teljes iramban futja, 9,60-as világrekordot ért volna el. Nos, Berlinben elérte, sőt…

Még Johnsonnak is leesett az álla
Kétszáz méteren is elképesztő a gyorsulása a táv második felében. Úgy hagyja faképnél ellenfeleit, mintha rakétákat kapcsolna be. Valahogy úgy, mint Michael Phelps teszi a medencében. Százon és kétszázon is Bolt a világ leggyorsabb embere, erre pedig 1956-ban volt utoljára példa az atlétika történetében.
Huszonharmadik születésnapjának előestéjén a 200 méteren is győzött, azután még harmadik aranyát is begyűjtötte – ezt a 4 x 100-as váltóban, s természetesen világcsúccsal. Százas rekordja ámulatba ejtette a világot, a kétszázon elért 19,19 másodpercet követően pedig még elődje, Michael Johnson is elképedt. Már akkor meglepődött, amikor Bolt Pekingben két századdal gyorsabbnak bizonyult, és letaszította őt a trónról. Mert Johnson idejét az álomeredmények sorában emlegették, s ő maga is elhitte, hogy megdönthetetlen. Egészen 2008. augusztus 20-áig. Akkor Usain Bolt lelkében helyreállt a rend. Amikor tavaly a pekingi olimpián arról faggatták, melyik gyermeke a kedvesebb, rögtön rávágta: „A százas a jelentősebb, mert az emberek a világ leggyorsabb emberét csodálják, de nekem fontosabb a kétszázas: ez a szám adja életem értelmét, ráadásul a korábbi világcsúcs tizenkét évet kibírt anélkül, hogy bárki is veszélyeztette volna. Tárgyilagosan értékelve ez az időeredmény az értékesebb, ezt felülmúlni, az már valami. Ha egy versenyző elkezd sportolni, kitűz maga elé egy célt. Az én célom Michael Johnson világcsúcsa volt. És természetesen az olimpiai arany.”
Már akkor, amikor tavaly május 31-én, élete ötödik felnőtt 100 méteres versenyén 9,72 másodpercet futott, amely 2 századdal volt jobb honfitársa, Asafa Powell két éve érvényben lévő rekordjánál, sokaknak elállt a szavuk, azt hallva tőle: „Én a szívem mélyén kétszázas sprinter vagyok. A négyszázat és most a százat is csak úgy mellékesen futom. Edzőmnek mindig az volt a véleménye, hogy számomra a négyszáz méter az ideális táv, már csak a magasságom miatt is. 196 centimmel túl nagy vagyok százas vágtázónak. Hiszem, hogy négyszázon a világon elsőként 43 másodperc alá kerülhetek”. „Bolt csodálatos négyszázas lenne – hallatta hangját Michael Johnson is. – Ha megerősödik, jobb lesz az állóképessége, 43 másodperc alatt fogja teljesíteni.”
A szakemberek szerint egy csaknem kétméteres óriás, ha megannyira vékonydongájú is, nem képes ilyen gyorsan futni. Ugyanezt mondogatták azonban Michael Johnsonról is, akinek ráadásul a stílusát is szörnyűségesnek tartották: hátraszegte a fejét, és szinte kacsázott a pályán. Mégis milyen gyors volt! Mert a kivételek erősítik a szabályt. Már ha egyáltalán kivételek. Mert Usain Bolt 100 méteren csak 41 lépést tesz meg, míg világklasszis társai is négy-öttel többet.

„Arra születtem, hogy
villámgyors legyek”
Mi kell ahhoz, hogy valakiből a világ leggyorsabb embere váljék? „Tehetség – vágja rá Bolt, és közben eljár egy táncot –, így születtem. Már kis srácként jól futottam. Az igazság az, hogy minden sportban jó voltam. Ez egyszerűen adottság, mint Michael Schumachernél. Én vagyok a vágta Schumachere – arra születtem, hogy villámgyors legyek”.
Eleinte krikettezett, mert apjának az tetszett. Aztán fivére vette át a helyét, Usaint pedig egyik edzője, akinek feltűnt, hogy a fiú milyen gyors, átirányította az atlétikára. Általános iskolásként elment egy versenyre, hogy kipróbálja magát. Nyert, pedig mezítláb futott. Két éven át. Kingstonban, az országos döntőben csodálkozott rá, hogy a többiek lábán szöges cipő van. Mégis megverte őket. Tette ezt a sprinterek szigetén – mert egy idő óta így emlegetik Jamaicát! Külföldi, főként amerikai edzők lesik, hogy ki közülük a legtehetségesebb. S akit kiszemelnek, az előtt megnyílik a világ. Lehetőséget kap olyan fiú is, akinek az apja egyszerű munkás egy kávéfarmon, anyja pedig varrónő.
Bolt, aki 2002-ben a kingstoni junior-vb-n minden idők legfiatalabb aranyérmese volt, öt esztendeje került Glenn Millshez. A felnőttek közé tavalyelőtt robbant be; először megdöntötte a 37 éve fennálló jamaicai rekordot, majd az oszakai vb-n ezüstérmet szerzett 200 méteren Tyson Gay mögött. Mills ennek ellenére hiszi, hogy átneveli: négyszázast farag belőle. Bár még nem tudta meggyőzni őt, már sikerült érettebbé tennie. Tanítványa nem a legszorgalmasabb az edzéseken, és a diétákért sem rajong, de már nem rontja el versenyeit, és nem sérül meg olyan gyakran, mint korábban. Mills a kingstoni műszaki egyetemen edzősködik, ez a sikerek bölcsője. Harminc évvel ezelőtt amerikai példára egy programot dolgozott ki. Azt szerette volna megakadályozni, hogy a jamaicai tehetségeket ösztöndíjjal külföldre csalogassák. „A hozzánk jövő fiatalokkal az alapokat tanítjuk meg, ez pedig az, hogy két pont között képesek legyenek egyenesen futni – úgy, mintha egy kihúzott egyenes vonalon haladnának a legrövidebb úton – vázolta munkamódszerük kiindulópontját Herb Elliott, a jamaicai csapat orvosa. – Ez a siker egyik kulcsa. A másik a jamaicaiak veleszületett lazasága. Figyeljék meg a mozgásunkat: sokkal lassúbbnak tűnik, de ha jobban megnézik, jóval robbanékonyabbak vagyunk, mint mások.”
Mielőtt bárki kételkedne szavaiban, megjegyzi, hogy „Jamaica nem tűr csalást. A blamázs túlságosan nagy lenne…” Aztán mintha valami derengene, gyorsan hozzáteszi, hogy ez mindazokra érvényes, akik a szigeten maradtak. Nyilván neki is eszébe jutott, hogy a kanadai Ben Johnson, az 1988-as szöuli olimpia botrányhőse is Jamaicából származik, s a brit Linford Christie, 1992 olimpiai bajnoka is a 2,8 milliós Karib-tengeri országban született. Köztudott, hogy az előző öt olimpiai aranyérmes közül egyedül Atlanta (1996) bajnoka, Donovan Bailey nem került doppinggyanúba.
De ez, reméljük, más történet. Nem Usain Bolté…
–––––––––––––-

Névjegykártya
Usain Bolt, jamaicai vágtázó

1986. augusztus 21-én született Trelawnyban (Jamaica); a 100, a 200 és a 4 x 100 m pekingi olimpiai bajnoka, világcsúcstartója és világbajnoka
Testmagasság/-súly: 196 cm / 86 kg
Edzője: Glen Mills
Egyéni legjobbjai: 100 m: 9,58 (világcsúcs); 200 m: 19,19 (világcsúcs) – 2009. augusztus 16. és 20., Berlin
Sikerei: Ő volt az első, aki egy olimpián 100, 200 és 4 x 100 m-en is világcsúccsal győzött, s Jesse Owens (1936 Berlin), Bobby Morrow (1956 Melbourne), valamint Carl Lewis (1984 Los Angeles) után a negyedik, aki mindhárom számban nyert. 2002-ben a földkerekség legfiatalabb világbajnoka lett (születése óta 15 év és 332 nap telt el).

Bolt világcsúcsai
100 méter
9,72 New York 2008. 5. 31
9,69 Peking 2008. 8. 16
9,58 Berlin 2009. 8. 16
200 méter
19,30 Peking 2008. 8. 20
19,19 Berlin 2009. 8. 20
4 x 100 méter
37,10 Peking 2008. 8. 22

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?