Férfi hormon nélkül?

<p>Gyakran hangzik el, hogy nehéz a nőknek a mindenféle női dolgok-bajok miatt. De milyen férfinak lenni? Nem könnyű az sem, főleg, ha alacsony a férfihormonszintjük.</p>

De mi is az a férfihormon? Sok szó esik róla, mi, laikusok mégis annyit tudunk csak, hogy ez teszi a férfit férfivá. A tesztoszteron a férfi szervezetének legfontosabb hormonja, ez van hatással a testfelépítésre (izomerő, zsíreloszlás) és a másodlagos nemi jellegek kialakulására (haj, pénisznövekedés). A pubertáskor fellépte előtt megnő a tesztoszteron termelése, ami a férfigenitáliák viszonylag gyors növekedésével jár. Hatással van az anabolizmusra, befolyásolja a vázizomzat fejlődését és a testzsír eloszlását, csökkenti a nitrogén, nátrium, kálium, klór, foszfát és víz vizeletben történő kiválasztását. A tesztoszteron hatására jön létre a nemi vágy, a férfi szervezetében hasonló a hatása, mint a nőknél az ösztrogénnek.

 

A női szervezetben is van

A tesztoszteron nemcsak a nemi szervekre és a reprodukcióra van hatással, hanem a testfelépítésre is. A nők szervezete a petefészekben és a mellékvesékben termel minimális mennyiségű tesztoszteront, amely az ösztrogénnel együtt kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a nők és férfiak testfelépítése lényegesen eltér. A tesztoszteron kihat a nemi viselkedésre és gondolkodásra. Fiúmagzatban már a terhesség 7–8. hetében elkezdenek a herék tesztoszteront termelni, ezáltal állítva be a férfit folyamatos nemi működésre. Érdekesség, hogy a fiúmagzat tesztoszteronszintje ekkor olyan értéket mutat, mint később pubertáskorban. A hormon valószínűleg szerepet játszik az agy ideghálózatainak kialakulásában. A felnőtt egyéneken végzett kutatások kimutatták, hogy a tesztoszteron és az ösztrogén hatással van az ember felismerőképességére, konkrétan a térlátásra és az emlékezőtehetségre.

 

Ne idegesítse!

Kutatók szerint a partneri veszekedések zöméért hormonzavar a felelős, a pénz és a féltékenység csak utána következik. Ahogy a női test számára alapvető jelentőségű az oxitocin (a szülés megindításában is fontos feladata van), a férfiaknál ugyanilyen szerepet tölt be a tesztoszteron. A nap folyamán csökken a hormonszint, ezért munkából hazajövet szükséges a feltöltése. A nőknek ebben a szerelmi gesztusok segítenek: ha alacsony az oxitocinszint, egyre jobban vágynak arra, hogy meghallgassák, megértsék, megsimogassák, szeressék őket. Ha viszont a férfi szervezetében épp kevés a tesztoszteron, ő legalább pár percre szeretne elbújni a világ elől. Ha ilyenkor kiűzik a rejtekéből, ingerült, agresszív lesz, jobb tehát békén hagyni, hogy helyreálljon a rend.

 

 

Hogyan fokozzuk a tesztoszteronszintet?

 

1. Étkezéssel. Ajánlatos kihagyni a cukrot, fehér lisztet s más koncentrált és csupán kalóriát tartalmazó ételt. Gazdagítsuk az étlapot proteinokkal, például a tenger gyümölcseivel, lazaccal, marhasülttel, májjal, s együnk hozzájuk ásványi anyagokban gazdag levél- és gyökérzöldséget. Használjunk olívaolajat.

2. Táplálékkiegészítők. A koleszterinen kívül fontosak az anabolikus hormonok termelését befolyásoló ásványi anyagok és vitaminok, főként a D-vitamin, magnézium és cink. A cink felszívódását nagyban segíti a C- és E-vitamin, valamint a szelén.

3. Edzés. Fontos a hatásos formája. Legjobb az erőnléti és az intervallumedzés kombinációja, főként szakember felügyeletével. Ajánlatosak a komplex gyakorlatok, amelyek több izomtípust is bevonnak, például guggoló állás, fekvőtámasz, emelőgyakorlatok. Ezek a leghatásosabbak a hormonstimuláció és az izomtömeg növekedése szempontjából.

4. Regeneráció. Gondoskodjunk nappali fényről, és próbáljunk meditálni. Több kutatás eredménye igazolta, hogy az előbbi előnyösen hat a szervezetre. Hála az agyban, az agyalapi mirigyben (hipofízis) termelődő luteinizáló hormon (LH) hatásának, amely a herék Leydig-sejtjeiben indukálja a tesztoszteron termelődését, a természetes fényben tartózkodó férfiaknál 69 százalékkal magasabb tesztoszteronmennyiséget mértek, mint azoknál, akik sötétebb vagy mesterséges megvilágítású szobában tartózkodtak.

5. Kerüljük a xenoösztrogént és a műanyagot. A xenoösztrogének mindennapjainkban előforduló környezeti mérgek, mesterséges vegyszerek, mint a dioxin, PCB-k, DDT és nonylphenolszármazékok. Mikrohullámú sütőben ne használjunk műanyagot.

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?