<p>Kislányommal, aki egy ideje lábfájásra panaszkodik, ortopéd szakorvosnál voltam Nagymegyeren. Volt beutalónk, de a doktor úr, aki csupán heti egy napon rendel Nagymegyeren, elutasított bennünket. Pontosabban csak a nővérke jött ki a váróterembe, és közölte, hogy aznap harminc beteget tudnak ellátni, a többi jöjjön egy hét múlva.</p>
Kértem, hogy legalább egy pillantást vessen a doktor úr a kislányomra, aki olyan rosszul volt, hogy a padon feküdt a váróteremben. A nővérke azt mondta, hogy a doktor úr most reggelizik, de adhat pontos időpontot a következő rendelési napra. Ebből már nem kértem, másik ortopéd szakorvost fogok keresni. Megteheti egy beteg gyerekkel az orvos, hogy elutasítja?
B. A.
Az egészségügyi ellátásról szóló 576/2004-es törvény szerint az orvos és beteg közti kapcsolat kölcsönös megegyezésen alapszik, miközben az orvos csak a törvényben megszabott okok miatt utasíthat el pácienst. Ezek a következők:
* Ha túl sok a betege és túlterhelt
* Ha a beteghez fűződő személyes kapcsolata akadályozza, hogy objektíven ítélje meg annak egészségi állapotát
* Ha személyes meggyőződése akadályozza abban, hogy elvégezze a beteg által kért beavatkozást, pl. abortuszt vagy mesterséges megtermékenyítést
Az önök esetében az orvos túlterheltségre hivatkozott, s ez napi harminc beteg esetében reális. De így sem szerencsés egy kisgyermeket elutasítani, főleg nem azzal az indokkal, hogy most reggelizik. Ön fordulhat panasszal az illetékes megyei hivatal egészségügyi osztályához – ez esetben Nagyszombatba –, de nem valószínű, hogy sikerrel jár, mert akut rosszullét esetén nem szakorvoshoz, hanem a körzeti orvoshoz vagy ügyeletre kell menni. Ám ha a gyermek a váróteremben lett rosszul, az orvosnak haladéktalanul el kellett volna látnia. Az egészségügyi minisztérium kommunikációs osztályát is megkérdeztük az ügyben, és azt a választ kaptuk, hogy a szakorvosnál elsőként a nővér kommunikál a beteggel, és neki kell megítélnie, mennyire sürgős az eset. Ha úgy ítélte meg, hogy várhat, és szerencsére a gyermeknek sem lett semmi baja, akkor nehéz lesz bizonyítani, hogy az orvos mulasztást követett el, mert halaszthatatlan ellátást tagadott meg. Az Egészségügyi Ellátást Felügyelő Hivatal nem is foglalkozik ilyen esetekkel, mert ha az orvos a beteget elutasítja, nem kerül sor ellátásra.
Azt már csak csendben jegyezzük meg, hogy sok orvos egyszerűen nem hajlandó több beteget fogadni, mint amennyit a biztosító megfizet neki, s ez az ő szemszögéből szintén érthető, hiszen akkor ingyen dolgozna. A szomorú az egészben csak az, hogy mivel igen kevés a specialista – gyermekekre szakosodott pedig még kevesebb –, nehéz elérhető távolságon belül mást találni. Önnek mégis ezt ajánlom, mert a történtek után nehezen tudna megbízni abban az orvosban, márpedig ez a jó orvos-beteg kapcsolat alapfeltétele.
„Kell adóbevallást tennem?”
Nyugdíjas pedagógus vagyok 2015 júniusától, de aktívan dolgozom, a munkaviszonyomat nem szüntettem meg. Tudni szeretném, kell-e adóbevallást tennem; ugyanis a fizetésemet a munkahelyen már megadózzák, a nyugdíjból pedig tudtommal nem kell adót fizetni.
Válaszukat előre köszönöm.
Balla Mária, Örös
A nyugdíjból valóban nem kell adózni, és ha a fizetéséből munkahelyén levonják az adót, akkor önnek már nincs semmi teendője ez ügyben. Az egyetlen változás az lehet, hogy a nyugdíj miatt csökken az adómentes alapja; erre kérdezzen rá a munkaadójánál.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.