Egzotikus növények teleltetése

Napjainkban egyre népszerűbbek a mediterrán növények. Ám mielőtt megvásárolnánk valamelyiket, el kell gondolkodnunk azon, hogy van-e megfelelő helyünk a teleltetéséhez.Mind a citrusfélék, mind az oleander és a füge teleltetésekor a legfontosabb a fény, hőmérséklet és víz egyensúlyának fenntartása.

Napjainkban egyre népszerűbbek a mediterrán növények. Ám mielőtt megvásárolnánk valamelyiket, el kell gondolkodnunk azon, hogy van-e megfelelő helyünk a teleltetéséhez.
Mind a citrusfélék, mind az oleander és a füge teleltetésekor a legfontosabb a fény, hőmérséklet és víz egyensúlyának fenntartása. Ha megfelelő körülményeket alakítunk ki számukra, lecsökkentjük a kártevők elszaporodásának esélyeit.
A mediterrán növények közül a legnagyobb kedvenc az oleander. A hajnali mínusz 1–2 fokot még bírja, de amint tartósan fagypont alá süllyed a hőmérséklet, azonnal be kell vinnünk. Ez október végére vagy – inkább – november elejére esik. Ideális hely lehet számára a télikert, pince, lépcsőház, garázs, ahová azért bejut valamennyi természetes fény, és a hőmérséklet 6–8 °C körül van. Növényünket elég hetente öntöznünk. Amikor a nappali hőmérséklet 15 fok fölé kúszik, és elmúlnak az éjszakai fagyok (ez általában április folyamán következik be), ki lehet vinni.
Legkényesebbek a citrusfélék: teleltetésükre nagyon oda kell figyelnünk. Megkövetelik az 5–12 °C-os hőmérsékletet; 8 °C -ig teljes sötétségben is áttelelnek.
Ha sikerült kellő alacsony hőmérsékletet biztosítani növényünknek, a tavasz folyamán fokozatosan kell hozzászoktatniuk a meleghez. Egyidejűleg az öntözések számát is növelhetjük.

***

Növényvédelem
Sedliak Ilona rovata

Kecskerágó-pajzstetű

Az utóbbi időben egyre több helyen ültetik a kecskerágót, ezt a szép, csillogó leveleivel díszítő örökzöldet.
Egy-egy faj terjedésével, sajnos, a kártevői is terjednek. Így van ez a kecskerágó veszélyes kártevőjével, a kecskerágó-pajzstetűvel (Unaspis euonymi) is. Leggyakrabban akkor veszik észre a jelenlétét, amikor már nagyon elszaporodott, a bokor levelei lehullottak, díszítőértéke lecsökkent. Az ágakat vastagon ellepő fehér pajzstetűtömegre is ilyenkor lesz figyelmes a kertész.
A pajzstetvek életük nagy részét egy helyen élik le, a testük fölé vont viaszréteg alatt. Ezért vegyszerrel elég nehéz védekezni ellenük. Ott, ahol nagyon elszaporodtak, érdemesebb a bokor ágait levágni és elégetni, majd az újra sarjadó friss hajtásokat megvédeni. Akinek kevés növénye van, megpróbálhatja fogkefével megtisztítani az ágakat. Kefélje le a pajzstetvek fehér bevonatát, majd vízsugárral mossa le. Azok az egyedek, amelyek elvesztik viaszrétegüket, elpusztulnak.
Vegyszeres védekezésre alkalmas tavaszi hónapokban az olajtartalmú Vektafid A készítmény. Ez a légzőnyílásait ragasztja be a kártevőnek, és az tulajdonképpen megfullad. Lemosó permetezés formájában kell alkalmazni. A permetlé takarja be a növény egész felületét. A műveletet érdemes megismételni. Vegetációs időben az Actara 25 WG a legalkalmasabb a védekezésre. Nagyon hamar és jól felszívódik, majd a növény nedveivel bekerül a szívogató pajzstetvek szervezetébe. A permetezést 2–3 alkalommal, 8–10 naponként meg kell ismételni.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?