Hangzik el a tizenhat éves, gyönyörű és népszerű Averly szájából. Jessica Burnsről emlékeznek meg diáktársai. Öngyilkosságot követett el.
Száz középiskolai diákból nyolc a hét minden napján iskolatársai zaklatásának áldozata, harminchárman pedig időközönként – ismerteti egy amerikai tanulmány. Valószínűleg mindannyiunk volt már szemtanúja bántalmazásnak, vagy volt már elszenvedője, elkövetője.
A Girl Like Her című film egy zaklatás történetét és követkeményeit dolgozza fel. Amy S. Weber, a film rendezője a történetet valóban megtörtént esetekből rakta össze. Averly és Jessica iskolája bekerül a tíz legjobb amerikai középiskola közé, ezért egy stáb érkezik oda megörökíteni az intézmény mindennapjait. A történetet több perspektívából látjuk: a stáb kameráján keresztül, Averly videónaplójának segítségével és a rejtett kamera felvételei alapján. Jessica öngyilkosságot kísérel meg – a film az ezt követő eseményeket mutatja be, fókuszban a környezetre gyakorolt hatásaival. A dokumentumszerű filmnek köszönhetően valóssá válik a két lány története. Jessica halála után az iskolatársak azt kezdik suttogni, hogy a lány Averly miatt halt meg, aki naponta megalázta, zaklatta, üzenetekkel bombázta Jesst, akivel mellesleg nemrég még barátnők voltak.
Sokan a mai napig nem hisznek abban, hogy az iskolai zaklatás valódi probléma volna. Pedig nemcsak Amerikában az, itt, Szlovákiában is. Az Emberi Jogok Szlovák Nemzeti Központja (SNSĽP) felméréséből kiderült, hogy iskolai zaklatásról a megkérdezettek több mint felének (51,8%) volt tudomása, és csak a megkérdezettek 9,5%-a állította azt, hogy az általa látogatott iskolában egyáltalán nem fordul elő bántalmazás.
A Girl Like Her rengeteg kérdést vet fel a zaklató személyével kapcsolatban. Averly tulajdonképpen gyilkos, azonban miután megmutatják neki a rejett kamera felvételeit, a néző máshogyan tekint rá. A lány összeomlik, ráébred tettének súlyára, majd bevallja, hogy az átlagos tinilányból zaklatóvá vált. Sosem lehetünk biztosak abban, hogy milyen a zaklató lelkivilága. Általában ők azok, akik a legnagyobb segítségre szorulnak. A legtöbb esetben lelkileg sérült személyek, akik valahogyan védekezni próbálnak. Vékony a határ a zaklató és zaklatott között.
Nagyon nehéz kérdés, hogy mit lehet tenni, ha valamelyik szerepkörben találjuk magunkat. A rendező, Amy S. Weber saját bőrén tapasztalta, hogy milyen mindkét szerepben lenni. Ezért is tudta filmjében ilyen hitelesen megmutatni ezeket az érzéseket.
Az áldozatok a legtöbb esteben nem hisznek abban, hogy bárki segíteni tudna nekik, rettegnek attól, hogy az „árulkodás” miatt rosszabb helyzetbe kerülnek. A szemtanúk szinte sosem avatkoznak közbe. Félnek, hogy akkor belőlük válik célpont. A zaklatók pedig fel sem fogják igazán, mennyire kegyetlenek. Van egyáltalán kiút?
A film olyan témát dolgoz fel, amelyről sokkal többet kellene beszélni. Oktatási segédanyagként is megállja a helyét. Sajnos magyar szinkron egyelőre nem készült hozzá, de így tökéletes lehet, egy angolórára is. A Girl Like Her olyan film, amelyet minden tinédzsernek látnia kellene, de nemcsak nekik, hanem a szüleiknek, tanáraiknak is. Segíthet megoldást találni. Felnyitja a szemeket, de közben egy olyat rúg belénk, hogy napok múlva is fájjon.
Szászi Fanni
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.