A szeretet megtartó parancsa

Ritka lelki nagyságról tanúskodik, ha valaki az őt ért hatalmas veszteség után nem keseredik meg, hanem még másoknak is képes erőt adni. Ilyen emberre hívta fel a figyelmünket egy csallóközkürti olvasónk, mert úgy véli, szilárd tartása, töretlen hite feltétlen tiszteletet érdemel.

Ritka lelki nagyságról tanúskodik, ha valaki az őt ért hatalmas veszteség után nem keseredik meg, hanem még másoknak is képes erőt adni. Ilyen emberre hívta fel a figyelmünket egy csallóközkürti olvasónk, mert úgy véli, szilárd tartása, töretlen hite feltétlen tiszteletet érdemel. Gányovics Jolánról, a helyi óvoda igazgatónőjéről van szó, aki többszörös gyászában sem veszítette el életkedvét, energiáját, és nemcsak a család, hanem az egész közösség összetartó ereje tudott maradni.

Bajban, betegségben
Gányovics Jolán 1986 óta dolgozik a csallóközkürti óvodában. Az elmúlt huszonöt év alatt nemzedékeket nevelt, okított, sokan már a gyermeküket hordják hozzá, és mind egyetértenek abban, hogy elhivatottabb pedagógust nem kívánhatnának. A szerkesztőségünkbe érkezett levél szerint „szívvel-lélekkel végzi munkáját, az óvoda nem csak a munkahelye, a hivatását találta meg ott. Ha valaki hozzá fordul, nem fordít hátat, hanem türelemmel meghallgatja. Ő az a típus, akinek ha már fogytán is a pozitív energiája, azt a keveset is szétosztja.” Pedig a törékeny asszonyt nem kímélte az élet: a közelmúltban tragédiák sorozatából kellett talpra állnia. Képes volt rá, mert tudta, hogy másoknak szükségük van a segítségére, és aki elmerül az önsajnálatban, az nem képes szeretetet adni. „Egymás után született három gyermekem: Péter két és fél éves volt, Melinda egyéves múlt, amikor már Éva is világra jött. Nem voltak azok sem könnyű évek, mert közben a férjem szüleit is gondoztam; de tudtam, hogy ez a dolgom, ebben kell helytállnom. A gyermeknevelést egy pillanatig sem tekintettem tehernek, öt év múltán boldogan mentem vissza dolgozni az óvodába. Mindig úgy tekintettem a munkámra, hogy a gyerekektől legalább annyit kapok, amennyit én adok nekik. Ha nincs az ő szeretetük, talán nem is bírtam volna ki, amit ki kellett.”
Három éve a férje betegedett meg, tüdőrákja a csontokban képzett áttéteket, és amikor a bajt felismerték, már csak két hónapot adtak neki. A család mindent elkövetett. Sikerült is elérniük, hogy a szerető édesapa még egy évig közöttük lehetett. Ebben az évben volt reménység, bizakodás, lemondás, fájdalom; de ha most visszagondolnak rá, legfőképp az összetartozás jut eszükbe. „Nagyon ügyes szakember volt a férjem, megszokta, hogy mindent el tud intézni. Annál inkább bántotta, hogy a saját bajában tehetetlen. 2009 júniusában született Melinda lányunk Gergő fia, ősszel már egyformán kellett gondoznunk nagyapát és unokát. Csak az tudja, milyen ez, aki tapasztalta. Nem a fáradságról beszélek, hanem arról, hogy látni kell szerettünket kiszolgáltatva, magatehetetlenül. A hozzátartozókon múlik, hogyan képesek ilyen helyzetben is megőrizni a beteg emberi méltóságát, mert olyasvalakinek, aki egész életében dolgozott, és mindig emelt fejjel járt, ez a fájdalom enyhítésénél is fontosabb. Azért nem adtuk fel teljesen a reményt sem: interneten utánanéztünk, hogy létezik egy infúziós terápia, amellyel javíthatjuk az életminőségét, és bizonyos fokú gyógyulást is elérhetünk. Sokat segítettek a barátaink, egy falubeli nővérke járt beadni az infúziót, mindig volt, aki megkérdezte, nincs-e szükségem valamire. Csak jó szóra, biztatásra volt, és azt meg is kaptam, ezért tudtam a férjemet is végig szeretettel, türelemmel ápolni. A két hónap helyett egy évig maradt még közöttünk, olyan jó állapotban, hogy autót is vezetett. A remény adott erőt, hogy mindent bírjak. A háztartást, az otthoni ápolást, a félnapos várakozásokat, amikor a férjemet kemoterápiára kísértem, a munkát. Ha szükség van rá, megsokszorozódik az ember ereje. Nem sejtettem, hogy még ennél is többet mér rám a sors, mert nemcsak a gyerekeim, hanem az unokáim is félárvák lesznek.”

Egymásba kapaszkodva
Gányovics János állapota 2009 augusztusában romlott le újra, ekkor került kórházba, Pozsonyba. Felesége a menyével, Grétivel augusztus 28-án járt nála beteglátogatóban. Másnap szombat volt, búcsúra készültek a faluban, Gréti még elment bevásárolni Dunaszerdahelyre a sütés-főzéshez. Méltó módon akarta fogadni a vendégeket az új házában, amelybe hat hete költöztek be. A hazafelé vezető úton egy személyautó ütközött a kocsijuknak, és a harmincöt éves fiatalasszony azonnal meghalt.
„Akkor azt hittük, megőrülünk, de tartanunk kellett magunkat, mert itt volt a két gyerek. Egymást próbáltuk erősíteni a családban, egymásba kapaszkodva bírtuk ki és bírjuk ma is. Úgy éreztem, hogy az én fájdalmamat nem enyhítheti sem gyógyszer, sem szakember, csak a gyerekeim szeretete, a négy unokám mosolya, a barátaim együttérzése. Amikor munkába mentem, mindig próbáltam otthon hagyni a bánatomat, mert úgy éreztem, a gyerekeknek meg kell kapniuk tőlem, amit érdemelnek, nem szenvedhetnek miattam. Folytattam a picik számára kitalált Zsebibaba kuckója nevű szoktatóprogramot, a munkát a Csemadokban, nem fordultam el a barátaimtól sem, ösztönösen ragaszkodtam életem megmaradt darabkáihoz, hogy megőrizzem a régi önmagam. Az óvodában teljesen át kellett lényegülnöm, hogy mókázni, játszani tudjak; nem volt könnyű, de a gyerekek segítettek. Emlékszem, egyszer a foglalkozásokról beszélgettünk, és Ádám unokám azt mondta: »Az én anyukám varrónő volt, de már meghalt.« Sokáig csend volt, a gyerekek is érezték a pillanat súlyát. Sok ilyen apró gesztust kaptam tőlük, ezek tartották bennem a lelket. Ha a fiamon láttam, hogy fogytán az ereje, felráztam őt, ha én keseredtem el, ő vigasztalt; és rengeteget segített, hogy mindig sokan voltak körülöttünk. Rendkívüli kolléganőim vannak, és olyan barátaim, akikre mindenben számíthatok. Bátran mondhatom ezt, mert a szükségben is megmérettek, és helytálltak. Sokszor egy jó szó, egy simogatás, egy bátorító kézszorítás segített túlélni a következő napot, valóban éreztem, mennyien osztoznak a fájdalmamban. Egyetlen olyan megjegyzést kaptam, amelyet máig sem értek: hogy olyan tevékeny vagyok, mint rég, biztosan túltettem már magam a történteken. Sohase fogom, de nem engedhetem meg magamnak, hogy összeomoljak, mert a családomnak szüksége van rám. A külvilág nem látja, amikor elgyöngülök, de a fájdalmam nem is tartozik másra: azzal nekem kell megküzdenem.”

Megtérülő szeretet
Menye halála után két héttel, 2009. szeptember 11-én, ötvenöt évesen Gányovics János is eltávozott az élők sorából. A család élete teljesen felborult, de ha lehet, még jobban összefogtak, hogy normális életet teremtsenek a két anya nélkül maradt kisfiúnak.
„Kicsik voltak még, amikor a tragédia megtörtént, ki sem tudták fejezni, mit éreznek, de azt a két rémült tekintetet, amely akkor szegeződött ránk, amikor közöltük velük a szörnyű hírt, soha nem fogom elfelejteni. Nem fogták fel, hogy ez visszafordíthatatlan: nagyon sokáig követelték még az édesanyjukat, és mindig újra el kellett magyarázni, hogy már az égből vigyáz rájuk. Az ő fájdalmuk mellett eltörpült az én gyászom, ezért mindent annak rendeltem alá, hogy minél többet törődhessek velük. A fiam számára is ők a legfontosabbak: a tragédia óta csak nekik él. Büszke vagyok rá, milyen erős; most látom, hogy nem volt hiába a sok törődés, nevelés. Azért mondom a szülőknek is mindig, hogy a gyermekektől ne sajnálják a szeretetet és a velük töltött időt, mert az mind meg fog térülni. Sokszor eszembe jut, amikor szülőket hallok panaszkodni, hogy a gyerekeik elhanyagolják őket: vajon ők mennyit törődtek velük, amíg kicsik voltak? Igen, mások most a gyerekek, mint régen, mert a világ is más. Zaklatottak, rohanók, néha erőszakosak, de leginkább a szülőkön múlik, hogy ezeket a hatásokat türelemmel, sok-sok foglalkozással, meséléssel ellensúlyozzák. Ádámot és Ákost is úgy neveljük, hogy szeretettel, nyitottsággal forduljanak a többiek felé, ne másokon töltsék ki a keserűségüket, mert arról, ami őket érte, senki sem tehet. Gyakran emlegetjük, milyen volt az édesanyjuk, mert hiszem, hogy mindenki addig él, amíg gondolnak rá. A nagyobbik zárkózott természet, nem akar róla beszélni, de a kicsi néha kitör, és visszasírja. Mi nem pótolhatjuk őt, de kötelességünk mindent megtenni azért, hogy a szörnyű hiány ellenére is boldog legyen a gyermekkoruk. Ádám másodikos, Ákos nagycsoportos óvodás. Délután nálam vannak, vagy az édesapjuk foglalkozik velük otthon, és a peredi nagyszülőket is gyakran látogatják. Mindennél fontosabbnak tartom a családi összetartást, azt, hogy jóban-rosszban támaszai legyünk egymásnak. Mi a bennünket ért bajok előtt is így éltünk, de most már azt is tudjuk, hogy a szeretet a legjobb gyógyír. Mindannak ellenére, ami velünk történt, ki merem jelenteni, hogy boldogok vagyunk, mert képesek vagyunk egymásnak örülni. A gyerekeimnek azt szoktam mondani, hogy ha nem tudják az utat, menjenek ki az apjuk sírjára, ott megtalálják. A sírkövére egy idézetet vésettünk János evangéliumából: »Új parancsot adok nektek. Szeressétek egymást!« Ebben a szellemben neveltük őket, és hiszem, hogy ez a legtöbb, amit adhattunk nekik.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?