A kezes is visszakövetelheti a pénzét az adóstól

pp

Lányom kölcsönt vett fel ház és telek vásárlásra, mi lettünk feleségemmel a kezesei. Az első hónaptól kezdve kizárólag mi fizettük a kölcsönt, tartottuk rendben az udvart. Lányom soha egy napot sem lakott ott. Az ő körülményei változtak, ezért azt beszéltük meg, hogy az ingatlant átíratja a mi nevünkre.

Csakhogy a viszony az évek alatt megromlott közöttünk. Abban a hitben, hogy a szavát megtartja, gondoztuk az udvart, és rendszeresen fizettük a kölcsönt. Az átutalásaink bizonyítékai megvannak.

Most a lányunk eladta a telket a házzal. Nekünk nem szólt, és nem is hajlandó törődni velünk. Tudunk tenni valamit ebben az ügyben, hogy ha mást nem is, legalább valamennyi pénzt van jogunk tőle visszakövetelni, visszakapni?

Jelige: Pórul járt szülők

Nagy kár, hogy az ingatlan átírását nem rendezték rögtön, amint kiderült, hogy a kölcsönt kizárólag önöknek kell törleszteniük, vagy legalább nem írtak alá erről szerződést közjegyző előtt. Ha anyagiakról, főleg ha nagyobb összegekről van szó, még családtagok között is jobb előre tisztázni a dolgokat; utólag minden sokkal bonyolultabb. Természetesen most sincs veszve minden, lányuktól visszakövetelhetik a kifizetett összeget, mert jogilag önök lettek a tényleges adós hitelezői, de vigyázat! Amint Milan Ficek ügyvéd tájékoztatott, az elévülési idő három év, és minden részletre külön vonatkozik. Vagyis azokat a részleteket, amelyeket három évnél régebben törlesztettek kezesként a lányuk helyett, már nem követelhetik vissza. Ha bírságot fizettek a késedelmes törlesztésért, azt sem követelhetik vissza, a kezes az adóstól csak a törlesztőrészletek visszafizetését követelheti.

Azt, hogy kiért és mekkora összeg esetén vállalunk kezességet, nagyon jól meg kell fontolni, mert ez nem formalitás. A kezes valóban magára vállalja az adós kötelezettségeit, és ha az nem tud vagy nem akar fizetni, esetleg meghal, rajta fogják behajtani a pénzt. Az adósságot még az elhunyt adós örökösei sem öröklik feltétlenül: ha lemondanak a vagyonról, mert annak értéke kisebb, mint az adósság, ismét a kezes lesz soron.

Ma gyakran az idős szülők vállalnak kezességet gyermekeikért, és a lakásukkal, házukkal kezeskednek. Ha pedig a fiatalok valamiért fizetésképtelenné válnak, nemegyszer a szülők válnak hajléktalanná, mert a bank könyörtelenül behajtja a tartozást. Ugyanis aki kezességet vállal, az teljes mértékben vállalja az adós kötelezettségeit, nincs kibúvó. Ezért azzal, akiért kezességet vállalunk, ajánlatos külön szerződést kötni. Ha az adós írásban elismeri a kezessel szembeni kötelezettségét, az utóbbi tízéves határidőn belül követelheti vissza a pénzét, vagyis erre az esetre nem vonatkozik a hároméves elévülés. Sajnos, mivel kezességet elsősorban rokonok, barátok vállalnak, az ilyen szerződések igen ritkák.

A teljes írás a nyomtatott Vasárnapban jelent meg!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?