Panaszkönyv: Sokba kerül a nyugdíjszámla

szem

Tisztelt Vasárnap-szerkesztőség!

Épp tíz éve, hogy nyugdíjba vonultam, de még mindig nem tanultam meg, hogy ne higgyek abban, amit állítanak vagy mondanak. Hogy mi történt? Már amennyire lehetett, minden jól ment, egész 2018-ig. Minden hónap 24-én irány a posta a nyugdíjamért. Egy alkalommal megszólított a postásnő, hogy nem akarok-e Postabank-kártyát, ami nekünk, nyugdíjasoknak nagyon megfelelő. Rajta hagyhatom pl. a nyugdíjemelést, vagy pedig ha marad valami a nyugdíjból, azt is. Így a pénzem biztos helyen lesz. Bármikor vehetek ki belőle vagy tehetek hozzá. Nem rossz dolog, mert a postától csak kb. 50 méterre lakom, hát beleegyeztem.

Csak egyet feledett el a hölgy közölni: ha pénzt akarok tenni a számlára, 1,30 euró fizetendő, ha kiveszek pénzt, akkor 2,50 euró! Na már most mindegy, nekem kellett volna részletesebben érdeklődnöm. Eltelt két év, 2020-at írunk. Nyugdíjemelés 10,18 euró! 2020. február 24-én megkaptam volna az első, 402,92 euró nyugdíjamat, de 399,92 eurót kaptam. Kérdésemre, hol van a hiányzó 3 euró, a hölgy nagy nyugalommal válaszolt, hogy az új postai törvény szerint kezelési pénzt vonnak le. Milyen kezelési pénzt? Hát arra, hogy ön a pénzét a Postabankon keresztül kapja, a kezelési költség 3 euró. Jött március 24-e, újabb meglepetés: a hölgy az ablaknál kiadja a nyugdíjamat, 396,18 euró. Kérdésemre, hol van a többi, a válasz: a posta az új törvény értelmében kénytelen volt emelni a kezelési díjakat. Most már elég! Kiveszem az összes pénzt, és megszüntetem a kártyát. Lehet – mondta a postásnő –, de számoljon azzal, hogy nem 2,50 euró a kivétel díja, hanem 4 euró. Állítólag mivel a Postabankon keresztül kapom a nyugdíjat, nekik értesíteniük kell a szociális biztosítót, hogy házhoz folyósítsa a pénzemet. Arra is figyelmeztetett, hogy ez most, ezekben az időkben eltarthat három hónapig is, és addig nem fogok kapni egy centet sem. Kérem, segítsenek! Mert ebbe bele lehet őrülni.

Jelige: sárga


 

Tisztelt Olvasónk!

Beleőrülni semmiképp nem kell abba, amin nem lehet változtatni. A bankban tartott pénzért mindig kell kezelési díjat fizetni, és most ezt a pénzintézetek az állam által rájuk kiszabott bankadó miatt emelték. Ez már csak így működik a gazdaságban: a többletköltségeit mindenki az ügyfelekre, vevőkre hárítja. A szerződés, amelyet ön aláírt a Postabankkal, tartalmazta ezeket a feltételeket, és azt is, hogy a banknak jogában áll emelni a kezelési díjakat.

Természetesen szerződést bonthat vele, de arról, hogy meg akarja változtatni a nyugdíj kifizetésének módját, a szociális biztosítót levélben kell értesítenie. Ebben fel kell tüntetnie a nevét, címét, személyi számát és azt is, milyen módon szeretné a nyugdíját kézhez kapni – például hogy azt szeretné, ha a posta házhoz kézbesítené. Hogyha fordítva történik a dolog, és a nyugdíjas azt szeretné, ha ezentúl nem házhoz vinnék, hanem a bankszámlájára küldenék a nyugdíját, a szociális biztosítónak egy nyomtatványt kell elküldeni, amelyen a bank igazolja, hogy a nyugdíjas a megadott számla tulajdonosa.

Ami a határidőt illeti, az sajnos a nyugdíjkézbesítés módjának megváltoztatásakor valóban két-három hónap is lehet, és nem csak a jelenlegi körülmények között, hanem mindig. Amint a szociális biztosító szóvivője, Peter Višváder tájékoztatott, a törvény szerint a kérvényezéstől számított három hónapon belül kötelesek az új módon kézbesíteni a nyugdíjat. Azaz ha valaki június 10-én kérvényezné, hogy ezentúl ne a bankszámlájára küldjék a nyugdíját, hanem házhoz vigye a postás, és a kifizetés időpontja minden hónap 20-a, akkor legkésőbb szeptember 20-án kapja meg a járandóságát. „Ez a kérvények feldolgozása és a technológia lehetőségei miatt van így, ezért javasoljuk az ügyfeleknek, hogy amíg nem kapnak a szociális biztosítótól értesítést, hogy a változtatás megtörtént, ne szüntessék meg a bankszámlájukat” – mondta Peter Višváder.

Hogyha a számla már nem létezik, a bank átutalja a pénzt a szociális biztosítónak, az pedig utalványon küldi el a nyugdíjasnak. „Ez mind késedelmet jelent, vagyis fennáll annak a kockázata, hogy az illető nyugdíjas hetekig, hónapokig pénz nélkül marad. Ugyanez a veszély fenyeget akkor is, ha valaki csak bankot vált, ezért ilyen esetben is csak akkor szüntessék meg a régi számlájukat, amikor a szociális biztosítótól értesítést kapnak, hogy már az újra küldi a pénzt. Ez az egyetlen módja annak, hogy minden hónapban folyamatosan megérkezzen a nyugdíjuk, ne pedig csak utólag kapják meg. Fontos az is, hogy a postai kézbesítőtől a nyugdíjas a megadott kifizetési napon köteles átvenni a pénzt és aláírásával igazolni az átvételt” – figyelmeztet a szóvivő.

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2020/24. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?