A magyar kormány a választás előtt Forró helyett Pellegrinit népszerűsíti

Peter Pellegrini budapesti látogatása során ügyeltek arra, hogy az újságírók ne kapjanak lehetőséget a kérdezésre (Fotó: A szlovák házelnök irodája)
Pozsony/Budapest |

A magyar kormány keze ismét a szlovákiai választásokig ér. Ezúttal az államfőválasztás előtt szerepeltetik az egyik esélyes jelöltet, Peter Pellegrinit, a koalíciós Hlas elnökét. Mindezt annak ellenére, hogy Pellegrini a magyar választók körében már most is rendkívül népszerű és Forró Krisztián, a Magyar Szövetség államfőjelöltje elől veszi el a szavazókat.

A Hlas vezetője, Pellegrini a parlamenti házelnöki tisztségét maximálisan kihasználja arra, hogy az ország különböző részeiben kampányoljon. A reprezentatív eseményeken túl, a házelnöki tisztségére hivatkozva szinte naponta jelenik meg különböző rendezvények vendégeként. Ezt bírálja egyébként első számú ellenfele, Ivan Korčok is, amikor arról beszél, Pellegrini valójában az adófizetők pénzéből kampányol. A Hlas vezetőjének egyik ilyen megjelenésére az Ipolyhídvéget Drégelypalánkkal összekötő Szent Borbála híd átadója adott alkalmat hétfőn, ahol Richard Raši (Hlas) befektetésekért, régiófejlesztésért és digitalizációért felelős miniszter mellett Szijjártó Péter (Fidesz) magyar külügyi tárcavezető is jelen volt. A magyar miniszter az eseményen arról beszélt, Pellegrininek a még aznap sorra kerülő budapesti látogatását is arra szeretnék felhasználni, hogy minél több határon átnyúló, infrastrukturális fejlesztésről állapodjanak meg. „Tisztelt elnök úr, kérem, engedje meg, hogy sok sikert kívánjak önnek az elkövetkezendő hetek erőfeszítéseihez, és ugyanezt tegyem Forró Krisztián elnök úrnak is” – kívánt sikert Szijjártó a hamarosan sorra kerülő államfőválasztásra utalva először Pellegrinire, majd a Magyar Szövetség államfőjelöltjére, Forróra is.

Budapesti turné

A Hlas vezetője ennek megfelelően még aznap Budapestre utazott, ahol Kövér Lászlóval (Fidesz), a magyar Országgyűlés elnökével, illetve Orbán Viktor (Fidesz) magyar miniszterelnökkel tárgyalt. Végül pedig a frissen kinevezett magyar államfő, Sulyok Tamás is fogadta őt. A találkozójuk után Kövér és Pellegrini is a szlovák és a magyar kormánynak az ukrajnai orosz agresszióra vonatkozó, nagymértékben egyező álláspontjáról beszélt, de együtt szeretnének működni a nemzetiségek kölcsönös támogatásában, illetve konkrét projekteket is elő akarnak készíteni. Kövér azt is felvetette, az EP-választás után erősítsék meg a Hlas és a Fidesz közötti együttműködést. Az Orbán és Pellegrini találkozója utáni sajtótájékoztatón a magyar kormányfő azokat a kampányüzeneteket, így a „szuverenitást”, a „békét”, vagyis Ukrajna Oroszországnak való kiszolgáltatását, hangsúlyozta, amelyeket mindkét ország kormánypártjai felhasználnak a választók meggyőzésére. Pellegrini pedig arról beszélt, Szlovákia nem küldene katonákat Ukrajnába. Korábban Orbán is szinte szó szerint ezt mondta Magyarországra vonatkozóan. Mindketten annak ellenére hangoztatják ezt, hogy jelenleg nincs terítéken szlovák vagy magyar katonáknak az Ukrajnában való bevetése. Az újságírók Pellegrininek Kövérrel, majd Orbánnal közösen tartott sajtótájékoztatóján sem tehettek fel kérdéseket.

Forró helyett Pellegrini

Az államfőválasztási kampányban a magyar kormány mindannak ellenére adott jelentős teret a Hlas elnökének, hogy a voksolás során a magyar jelöltnek, Forrónak leginkább Pellegrini az ellenfele. A közvélemény-kutatásokból ugyanis az látszik, hogy a magyar nemzetiségűek körében Forró mellett a Hlas elnöke a legnépszerűbb jelölt. A Focus közvélemény-kutató ügynökség januári felmérése azt mutatta, hogy az államfőválasztás első fordulójában az urnákhoz járuló magyarok 40,1 százaléka szavazna Pellegrinire, míg Forróra csak 21,6 százalék. Ugyanezen ügynökség februári adatai szerint a Magyar Szövetség jelöltje jelentősen javítani tudott, a magyarok 44 százaléka szavazna rá, de Pellegrini 40 százalékkal még mindig a nyomában liheg. Ebből az is következik, hogy Forró elől, aki szinte kizárólag magyar nemzetiségű választókat tud megszólítani, Pellegrini lényegében elhalássza a szavazókat, hiszen a támogatói táborában tartja őket. A Hlas elnökének a magyarok körében való népszerűségét az államfőválasztás második fordulójára vonatkozó Focus-adatok is mutatják. A várhatóan továbbjutó két jelölt, Korčok és Pellegrini közül az urnákhoz járuló magyarok 83 százaléka szavazna az utóbbira és csak 17 százalék az előbbire. Korčok a magyar választók megszólítása terén úgy próbál lépést tartani Pellegrinivel, hogy több dél-szlovákiai kampányeseményen is részt vett, illetve magyar óriásplakátokat is kihelyezett.

Gyimesi kampányol

Az ipolyhídvégi hídavatás egyik érdekes epizódja volt, hogy a Magyar Szövetség alelnöke, Gyimesi György kétoldalú megbeszélést folytatott Pellegrinivel. Erről a Hlas elnöke és maga Gyimesi is Facebook-bejegyzésben számolt be. A Magyar Szövetség alelnöke a közösségi oldalán egyenesen kijelenti, szerinte Pellegrini a garancia arra, hogy az államfőválasztás után Budapesten a legmagasabb szinten fogadják a szlovák delegációt. Gyimesinél ezért hétfőn délután arról érdeklődtünk, miért népszerűsíti egy másik pártnak, a Hlasnak az államfőjelöltjét, illetve, hogy miről egyeztetett Pellegrinivel, de a kérdéseinkre nem kaptunk választ. Ugyancsak kíváncsiak voltunk, mit szól az alelnöke eljárásához maga Forró, de a cikkünk megjelenéséig a pártelnök sem volt hajlandó erről nyilatkozni.

Egyébként az ipolyhídvégi eseményen Forró is jelen volt, Pellegrini közösségi oldalára feltöltött egyik fénykép hátterében, homályosan bár, de kivehető az arca. Gyimesi hétfőn este pedig egy olyan bejegyzést is közzétett, amelyben Forrót népszerűsíti. A hídavatáson számos további közszereplő is részt vett, köztük Orosz Örs, a Magyar Szövetség másik alelnöke, aki szintén közösségi oldalán posztolt erről képeket.

A magyar beavatkozás

Ahogy azt a tavaly szeptemberi parlamenti választás exit poll adatairól szóló cikkünkben is írtuk, a Smer a 2020-as voksoláshoz képest megduplázta az eredményeit a magyar választók körében (4,6%-ról 10%-ra), a Hlas pedig 2023-ban a magyar nemzetiségű választók 5,7 százalékát szólította meg. A magyar kormány már az őszi voksoláskor is jelentős teret adott ennek a politikai oldalnak. Szijjártó a kampányban Tibor Gašpar volt rendőrfőkapitány és smeres politikus ellen indult büntetőeljárást a „nemzetközi liberális mainstream” beavatkozásának nevezte. Korábban külön tárgyalást folytatott az akkor ellenzékben lévő Smerrel, sőt a magyar kormánymédia a kampánycsend alatt sugárzott egy Robert Fico pártelnökkel készített interjút.

A Direkt36 és a VSquare oknyomozó portálok elemzéséből pedig nemrég kiderült, az őszi választási szezonban a magyar kormány hét európai országban, köztük Szlovákiában intenzív internetes kampányt folytatott. Összesen 8,35–9,7 millió alkalommal jelenítettek meg a felhasználóknak az illegális migráció veszélyeiről szóló videókat. Ez a kampány Szlovákiában volt a legintenzívebb, a hirdetések 1,6–1,8 millió közötti online megjelenése elméletileg a lakosság 29–33 százalékát érhette el. A videók megjelenésének intenzitása a szlovákiai kampánycsend alatt volt a legmagasabb. Azt, hogy minderre a magyar kormány mennyit költött az ország adófizetőinek pénzéből, az Orbán-kabinet titkolja.

Ahogy arról beszámoltunk, a tavaly szeptember végi választás előtt Magyarország irányából hirtelen rengeteg menedékkérő érkezett Dél-Szlovákiába. Ezt aztán a Smer sikeresen használta fel a kampányában. Egyes szereplők azonban nyíltan beszéltek arról, hogy a magyar hatóságok szándékosan terelik Szlovákia területére a menekülteket. Jaroslav Naď (Demokraták, korábban OĽaNO) a Ján Kuciak Oknyomozó Központnak (ICJK) pedig most úgy nyilatkozott, még védelmi miniszterként kapott olyan információkat, melyek szerint a magyar kormány beavatkozik a szlovákiai választási rendszerbe és folyamatokba, a szeptemberi voksolás előtt konkrétan a Smert segítette. „Magyarország valóban nagyon intenzív szerepet játszott abban, hogy Robert Fico megnyerte a választást” – jelentette ki Naď.

Ivan Korčok magyar nyelvű óriásplakátokkal próbálja feljavítani a hírnevét a magyar választók körében (Somogyi Tibor felvétele)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?