Ételek – történetek: A bejgli és a pozsonyi kifli

bejgli

Amikor jóízűen elfogyasztunk egy finom fogást, nem gondolkozunk azon, honnan származik. Sorozatunkban annak járunk utána, hogyan születtek és terjedtek el legismertebb ételeink.

Emlékeznek rá, kedves Olvasók, hogy gyerekként családjukkal hány estét töltöttek diótöréssel és -pucolással karácsony közeledtén? De szépek és meghittek is voltak azok az ünnepre való készülődéssel eltöltött esték! S aztán, karácsony küszöbén, a diót, mákot le kellett darálni, a tésztát be kellett dagasztani, s mire a szenteste beköszöntött, az asztal közepén ott illatozott a anyu vagy a nagymama által sütött csodálatos bejgli.

Valójában nagyon régi süteményféléről van szó, amit a magyarok már a 14. században ismertek. Többen örmény eredetűnek tartják, hozzánk viszont talán inkább Sziléziából jutott el. Eredetileg patkó alakú volt, erre utal a németből átvett bejgli elnevezés is: beugen = meghajlítani. Elterjedése a városi és a falusi konyhákban nálunk a pozsonyi pékeknek köszönhető, akik árusítani kezdték – ez volt a híres pozsonyi patkó vagy kifli. Receptje bekerült a korabeli szakácskönyvekbe, és hamar népszerű lett a magyar családokban.

A mákról tudni kell, hogy török közvetítéssel került hozzánk – a kalácsot, vagyis ahogy eredetileg nevezték: tekercset, ezzel töltötték. A lengyelek és az osztrákok már a 17. században is sütötték, nálunk igazából csak a 19. században vált közismertté, miután Czifrai István 1830-ban megjelent szakácskönyvében közzétette a receptjét „posonyi finom mákos kaláts” néven. Azóta is ez a legkedveltebb karácsonyi süteményünk.

Sok európai népnek – oroszoknak, dánoknak, olaszoknak és másoknak is – megvan a saját változata, de legnagyobb hagyománya a lengyel makoviecnek és a magyar bejglinek van. A bejgli igazi hungarikum, sok variánsa létezik, szinte minden családnak megvan a saját, jól bevált receptje, ami generációról generációra száll. Azonban a reformételek és új alapanyagok korában a diós és a mákos töltelékbe tehetünk aszalt vagy kandírozott gyümölcsöt, marcipánt, nutellát is, és sima kenyérliszt helyett tönkölyliszttel is süthetjük.

Mi a szép bejgli titka?

Az igazi bejglit márványos, enyhén repedezett, fényes kéreg jellemzi. Hogy ezt hogyan érhetjük el? Verjünk fel egy egész tojást és két tojássárgáját, kenjük be vele sütés előtt a kalácsok tetejét, majd hagyjuk őket megszáradni. Ha megszáradt, felvert tojásfehérjével kenjük át az egészet. Ezt követően mehetnek a sütőbe, ahol szép aranybarnára sütjük őket.

Érdekesség

A diós és a mákos bejgli karácsonyi süteményként való elterjedéséhez az a hiedelem is hozzájárult, hogy a szentestei dió megóv a rontástól, a mák pedig gazdagságot, bőséget hoz a családnak.

A teljes írás az Okos Konyha mellékletben jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?