Kicsi a paprika, de erős

Kicsi a paprika, de erős

Hazai kistermelőkről, gazdákról többször jelent meg cikk a Vasárnapban, jó is, ha tudjuk, ki mit termeszt, mivel foglalkozik a közelünkben – mert ha tőlük vásárolunk, nemcsak az ő tevékenységüket támogatjuk, hanem tekintettel vagyunk a környezetünkre, földünk kondíciójára is. Hiszen a természetet óvva nem a világ másik feléről hozatjuk be a terméket.

A nagykéri Pavlíkék is ez elvek alapján működtetik családi vállalkozásukat. Nem mindennapi ínyencségeket készítenek saját receptek alapján, kizárólag háztáji zöldségből, gyümölcsből – a világ legerősebb chilipaprika fajtáit termesztik és dolgozzák fel. A hivatalos Guinnes World Record bejegyzése szerint 2013-ban a legcsípősebb darab közel 2.200.000 SHU (Scoville-skála) volt. Ez a Carolina Reaper nevet viseli, amely természetesen megtalálható az általuk termesztett fajták között is. Családi vállalkozásukat hangyaszorgalommal építik csaknem tíz éve, kitartóan, szeretettel és odaadással. Mindketten olyan családból származnak, akik kertészkedéssel foglalkoztak, hobbiként, nemzedékekre visszamenőleg. De hogy miként lett a kedvtelésből megélhetés, arról már személyesen kérdeztem Radovan Pavlíkot.

 

Hogyan véditek a növényeket? Valamikor rengeteget permeteztek a termelők, csakhogy minél szebb, nagyobb és több legyen bármiből.

Minden zöldséget és gyümölcsöt a saját konyhánkban is használunk, és mivel két kisgyermekünk van, arra az elhatározásra jutottunk, hogy NEM-et mondunk a kémiai vegyszerekre. Ráadásul utánaolvastunk, mennyire is károsítják földünket, vizünket és a környezetet a permetszerek, nem is volt igazából miről dönteni. Igen, a kártevők ellen harcolni kell, de nem mindenáron. Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre, a kártevők meghatározására. Nem a legegyszerűbb utat keressük, hanem a legjobbat.

Mik a terveitek a jövőt illetően?

Napjainkban, aki teheti, az online térben próbál érvényesülni, erre szeretnénk összpontosítani mi is. Saját e-shopot szeretnénk, majd idővel saját üzletet, esetleg kitörni a külföldi piacra is. Vállalkozásunk nem mindig egyszerű, sok energiát kell belefektetni és folyamatosan újítani, anélkül nem lennénk sikeresek és ismertek. Szerencsére egyre többen keresik a helyi termékeket, és vannak szolgáltatók, akiknek fontos, hogy ilyen termelőknek adjanak teret. A pozsonyi régi piacra termelőként és eladóként nem könnyű bekerülni. Az ide látogató vásárló elvárja, hogy minőségi árut kapjon, garantáltan saját készítésűt, és rendszeresen. Ezért is kell az itt szándékozó eladónak nyilatkozatot tennie, melyben mindezt hosszú távon vállalja. A vevők is szeretik, ha a megszokott árut mindig ugyanattól az eladótól veszik, hiszen mi vagyunk a leghivatottabbak válaszolni a termékkel kapcsolatos kérdéseikre.

Elégedett vagy?

Fantasztikus feleségem van, két örökmozgó, mosolygós napocskám, és azzal foglalkozom, amit szeretek. Több mint elégedett vagyok.

 

Érdekes
Kép Chillihell archívuma

Miért csíp a csípős?

 

Hogy milyen csípős is egy paprika, azt a kapszaicin vegyület adja, melyet az úgynevezett Scoville-skálán mérnek. Minél magasabb az SHU, annál erősebb a paprika. A tiszta kapszaicin 16 millió SHU. A Scoville-teszt lényege, hogy a vizsgált paprikából oldatot készítenek, melyet addig hígítanak cukros vízzel, míg csak érezni lehet a csípősséget. Ezt eredetileg öt kóstolón tesztelik. A csípősséget tehát a hígítás mértéke határozza meg. Vagyis például egy 500.000 SHU értékű paprikából készült kivonatot több mint 500.000-szeresére kell hígítani ahhoz, hogy ne lehessen már érezni a csípős ízt. A teszt hátránya, hogy szubjektív emberi érzékelésen alapul.


Kinek az ötlete volt chilit termeszteni?

Hát gyerekkoromban eszembe nem jutott, hogy ezzel fogok foglalkozni, az biztos. Mint minden kissrác, én is szemetes akartam lenni. Chilit mindig is termesztettünk a családban, de csak saját használatra. Érdekeltek a nem hagyományos növények, amelyeket nálunk nem nagyon nevelnek. Abban az időben banánnal, kivivel, földicseresznyével (Physalis), fügével és hasonlókkal foglalkoztam. Külföldről rendeltem különleges chilimagokat, és megtetszett. Mielőtt megkérdezed, nem kertészetet végeztem, hanem erdészetet. A természet – növények és állatok egyaránt – nagyon közel áll hozzám. Szóval egy idő után annyira elkapott a chiliőrület, hogy minden más zöldséget kiszorítottunk a kertből. Meghagytuk azokat, amelyekkel kiegészítjük termékeinket: kápia, paradicsom, uborka, cékla, tök és persze gyümölcsök. Ma körülbelül hetven különböző fajta chilipaprikát termesztünk, a kevésbé csípős díszpaprikától kezdve, amely még ehető csípősségű, a kedvelt Jalapeño és Habanero fajtákon keresztül egészen a Carolina Reaperig. Szüretelésük kesztyűben, szárításuk és őrlésük védőöltözetben történik. Az a legbiztosabb, ha mindig kesztyűben dolgozom: elég, ha csak egy paprika is kifakad a ládában, és én aztán szabad kézzel megfogom… na, olyankor van nemulass!

Honnan jött a tudás?

Valahogy magától, olyan természetesen. Amit nem tudtam, azt kiolvastam külföldi cikkekből. Ami pedig a termesztést illeti, sokat tanultam az apósomtól, aki agronómus volt. Tőle vettem át az alapokat, aztán a próba-szerencse elvét hasznosítom. Amit nem az irodalomból, azt saját hibáimon keresztül tanultam meg. Illetve folyamatosan tanulom. Ez szenvedély, az egész családot beszippantotta, éjjel-nappal ezzel foglalkozunk.

A darált paprikán és a csípős cseppeken kívül igen ízletes mártásokat is készítetek, hokkaido tök, meggy vagy akár gyömbér alapokkal. Kinek az ötletei ezek?

Feleségemmel együtt fejlesztjük ki. Na jó, inkább ő. Jön egy ötlet, ő pedig megvalósítja. Hozzáilleszti a fűszereket, kikísérletezi a hozzávalók megfelelő arányát, állagát. Amikor a recept kész, én is szívesen kiveszem a részem a főzésből. Végső soron, én vagyok a főkóstoló. Kedveltek azok a mártásaink is, amelyeket mézzel, eperrel, szilvával vagy barackkal készítünk, de be is főzünk: egész paprikákat, Jalapeño-karikákat, uborkaszeleteket a legcsípősebb paprikával... Emellett szárítjuk is, kapható darált és őrölt chili, de akár chilipelyhek is. A legkedveltebb talán a Chilli Elixír termékünk, a kevésbé csípős fajtáktól a legerősebbig, mivel legszéleskörűbb a felhasználhatósága – hideg- és melegkonyhában egyaránt. Előnye továbbá, hogy nem kell az egész ételt pikánsra főzni, elég párat csöppenteni a tányérunkba.


Peternai Zsuzsanna

 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/4. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?