Kép Unsplash
Az Egyesült Államokban futó reality műsor, a Generation Drag olyan kamaszok mindennapjait követi, akik transzok, az LMBTQ+ tagjai. Ez itt nem sajtóhiba.
A műsorról
A Discovery Plus öt olyan 12 és 17 közötti kamasz napjait mutatja be, akik egy hatalmas drag showra készülnek. A drag show-k nálunk meglehetősen gyerekcipőben járnak, olyannyira, hogy még magyarra se fordították le a kifejezést. Valahogy úgy lehetne jellemezni, hogy fiúk kihívó, harsány nőnek öltözve adják elő produkciójukat. A tengerentúlon erre egy komplett iparág épült. Szóval a műsorban szereplő, identitásukat kereső fiatalok hat részen keresztül egy ilyen show-ra készülnek, közben pedig végigkövethetjük a szorongásaikat, a szüleikkel való kapcsolatukat, azt, ahogy a környezetük támogatja vagy éppen elutasítja őket.
Hol a határ?
Talán az első kérdés az, ami felmerül ezzel a műsorral kapcsolatban, hogy miért kell ezt az arcunkba tolni, ráadásul gyerekekkel? Miért hagyjuk, hogy a média teret adjon annak, hogy a kamasz fiúk női ruhában illegessék magukat, mintha ez természetes volna?
Az a helyzet, hogy ha nem tudunk róla, hogy vannak ilyen gyerekek, attól még léteznek. Csak szokatlan ez számunkra. Mert a legtöbben titkolják az efféle érzéseiket.
A műsorban szereplő kamaszok egytől egyig beszámolnak arról, hogy régen soha nem érezték komfortosan magukat, szorongtak, és rengeteg nehézséggel kellett megküzdeniük. Ám a családjuk támogatása, vagy legalább az, hogy próbálják őket elfogadni, sokat segít nekik. Ez talán nemcsak ezeknek a fiataloknak a frusztrációja lehet, hanem minden olyan gyereké, aki különbözik a megszokottól, aki más. Akit nem értenek meg. No de, minden jó, ha a vége jó, igaz?
Ám a valódi kérdés mégis az kéne, hogy legyen, amit Tari Annamária is megragadott a témával kapcsolatban. Hogy miért is kell bármilyen kamaszt, pláne kisgyereket, nemre és hovatartozásra való tekintet nélkül kitenni bármilyen realitynek? Hiszen a műsorba kerülés után, a nézői reakciókat olvasva, hallva még az erős személyiségek is elbizonytalanodnak, nem még az érzékeny lelkű gyerekek.
Mayer-Ázsoth Réka
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.