<p>Már nyugdíjas vagyok, és az autómat bérbe adtam egy cégnek (a kocsi az én nevemen van). Nem használják mindennap. Be van jelentve az adóhivatalban, hogy bérbe adtam, havi 250 eurót kapok érte. A kérdésem: kell-e útadót fizetni? Ha kell, kinek? <strong><em>Jelige: Egy állandó olvasójuk</em></strong></p>
Kérdésére Polgár Hajnalka közgazdász, a Szlovákiai Magyar Közgazdásztársaság tagja válaszolt. Amint megtudtuk tőle, az Ön által alkalmilag bérbe adott autó után a gépkocsiadót nem ön, hanem a bérleményt vállalkozási célokra használó bérlő köteles fizetni.
A jövedelemadóról szóló törvény értelmében adóbevallás-köteles az adóalanynak minősülő valamennyi magánszemély, akinek az adózási időszakban az adóköteles jövedelme elérte az adómentes alap 50%-át (SZK 595/2003-as számú törvény 32. §). Az adómentes alap (11. §) 2016-ban 3803,33 euró, ennek az 50%-a 1901,67 euró. A belföldi öregségi nyugdíj adómentességet élvez (9. § 2a). Az adómentes alap összegét az egész adózási évben öregségi nyugdíjjárulékban részesedők közül csak az érvényesítheti, akinek évi nyugdíjjövedelme kevesebb, mint az adómentes alap (tehát kevesebb mint 3803,33 euró), az is csupán az adómentes alap és a nyugdíjjárulék különbségének mértékében.
Hogyha nem vállalkozásból származó jövedelemről van szó (6. §), hanem magánszemélyként a Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezései szerint kötött szerződés alapján ingóság alkalmi bérbeadásából származó jövedelemről, akkor ez a jövedelem az egyéb bevételek kategóriába tartozik (8. § 1). Az ilyen alkalmi jövedelmek (ugyanúgy, mint az ingatlan bérbeadásából származók) 500 euró értékig adómentességet élveznek (9. § 1g). Az alkalmi jövedelemből adóalap-csökkentés céljából leszámíthatók a jövedelem megszerzésével és fenntarthatósága biztosításával összefüggő, ténylegesen felmerült és igazolt kiadások, beleértve a kötelező biztosításokat is (8. § 2 és 12).
Az Ön évi ingóság alkalmi bérbeadásából származó jövedelme 3000 euró (250 euró x 12 hó), melyből az adómentes rész leszámítása után az adóköteles jövedelme 2500 euró. Kiadásként elszámolhatja a gépjármű kötelező biztosításának (X összeg) és egyéb önre háruló karbantartásának (Y összeg) az adóköteles bevételre eső részét. Vagyis kiadásai (X + Y) * 2500/3000 értékben számíthatók le a szóban forgó adóköteles jövedelméből. A részleges adóalap így 2500 – [(X + Y) * 2500/3000] euró. A részleges adóalapból leszámíthatja még az adómentes alap és a nyugdíja különbségét (ha az pozitív összeg). Hogyha egyéb jövedelme nincs, 19%-os adókulccsal számíthatja ki az adóját.
Vigyázat, az egyéb alkalmi jövedelmekből nem vonható le a 25% kistermelői költségátalány (8. § 9), mert az csupán alkalmi mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási termelésből származó jövedelmek esetén érvényesíthető! Ugyanakkor az egészségbiztosító az évi elszámolásában egészségbiztosítást fog kiróni az Ön részleges adóalapja szerint.
Ha a szóban forgó alkalmi bérlemény (autó) a házasságon belüli osztatlan közös vagyon részét képezi, és az ön házastársa szintén öregségi nyugdíjban részesül, a bérbe adáskor mindkettőjüknek szerepelnie kellene a bérbeadási szerződésben ahhoz, hogy a bérleményből származó jövedelem feleződjön önök közt. Ilyen esetben ha egyéb adóköteles jövedelme nincs a házastársaknak, egyikük sem köteles adóbevallást leadni és adózni, amíg adóköteles jövedelmük egyenként nem érte el a 1901,67eurót.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.