Így lehet megelőzni az utazási betegséget

hasfájás k

Az utazási betegség egyes embereknél előfordul, másoknál viszont nem jelentkezik. Mi ennek az oka, és hogyan lehet megelőzni a tüneteket? Mi az oka annak, hogy az utazási betegség egyes embereknél előfordul, míg másoknál nem jelentkezik?

Egyénenként változik, hogy az utazási betegség tünetei milyen erős ingerek hatására jelentkeznek. Leginkább a 2 és 12 év közötti gyerekek hajlamosak rá. Kisbabáknál az egyensúly-érzékelés még nem olyan fejlett, hogy a mozgási ingerek zavarhatnák őket. Fiatal felnőtt kortól a legtöbb ember kevésbé érzékeny az utazással járó egyensúlyváltozásokra, 50 éves kor fölött pedig csak igen ritkán fordul elő az utazási betegség. A felnőtt korúak közül a nők gyakrabban érintettek, mint a férfiak. Az orvosok szerint a hormonháztartás is szerepet játszik a panaszok kialakulásában, mivel a menstruáció napjaiban és terhesség során hamarabb jelentkeznek az utazási betegség tünetei, mint egyébként. Az állatok is szenvedhetnek utazási betegségben: a kutyák rosszul lehetnek például autózás közben, sőt még a halak is lehetnek tengeri betegek, pl. ha az akváriumban való szállításuk közben erősen hullámzik a víz.

Tippek

Aki hajlamos az utazási betegségre, a legjobb, ha már indulás előtt megteszi a szükséges óvintézkedéseket. Így enyhébb tünetek jelentkeznek, vagy akár teljesen el is kerülhetők a tünetek.

• Utazás előtt fogyasszon könnyű ételeket! Kerülje a zsíros ételeket! Ehet például gyümölcssalátát vagy szendvicset.

• Ne igyon alkoholt! Az indulás előtti napon se! Lehetőleg a koffeinfogyasztást is kerülje, vagy legalább mérsékelje!

• Buszon, vonaton, villamoson lehetőleg menetiránnyal szemben üljön, a legjobb az ablak melletti ülésen. Az autóbuszon, ha teheti, az első sorba üljön, hogy a szemét az úton tarthassa, ugyanezen okból autóban a sofőr melletti ülésen célszerű utazni. A buszon a középső ülések valamelyike is jó választás lehet, mivel itt a legkevésbé rázós az utazás.

• Repülőgépen ajánlott a folyosó felőli oldalra ülni, mivel sokaknak jót tesz, ha időnként tehet néhány lépést.

• Az utazási hányinger megelőzését szolgáló gyógyszerek normál esetben akkor a leghatékonyabbak, ha indulás előtt 30-60 perccel veszik be azokat. Az egyes gyógyszerek pontos alkalmazása kapcsán olvassa el a betegtájékoztatót vagy érdeklődjön a gyógyszerésztől!

(webbeteg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?