Élet a Covid-19 után: Többen szorulhatnak művesekezelésre

vese illusztráció

A nemzetközi tanulmányok szerint művesekezelésre szorulhatnak azok, akik Covid-19-ben betegedtek meg, s veseelégtelenségben szenvedtek. Ám a koronavírus nem csak a fertőzés súlyos stádiumában jelent veszélyt a vesére. Fontos, hogy a gyógyulás után vizsgáltassa ki magát a kezelőorvosnál, és kérjen beutalót a nefrológiai rendelőbe.

A koronavírus kétféleképpen károsítja a vesét: egyrészt egyenesen a vesecsatornák sejtjeit támadja meg, másrészt lázzal, dehidratációval, tüdőgyulladással az egész testet, így a vesét is károsítja. „A betegek többségénél a második módon árt a vesének, rossz vérellátást okozva, amire a vese nagyon érzékenyen reagál” – mondta dr. Monika Alaxinová nefrológus. Az elsődleges vesekárosodás hatására a vesében százszor több úgynevezett ACE-2 enzim halmozódik fel, mint például a tüdőben. Ez az enzim a koronavírus receptorjaként működik, vagyis elősegíti, hogy bejusson a sejtbe. Ha a vesében a tubuláris, vagyis csöves sejteket támadja meg, akkor tubuláris nekrózis alakul ki, ami azt jelenti, hogy a sejtek elhalnak, s addig, amíg újraképződnek, a betegnek művesekezelésre kell járnia. A koronavírus a sejtekben olyan károsodást okoz, mint a HIV-vírus. Az ilyen ártalmak száma nem ismert, csak a szövetminta tudná megmutatni, amit nem végeznek el oly gyakran.

Kulcsfontosságú a megelőzés

Nemrég hoztak nyilvánosságra egy tanulmányt, amelybe 67 amerikai kórház 3099 betege kapcsolódott be. 20 százalékuknak heveny vesekárosodása volt, ami művesekezelést tett szükségessé. 55 százalékuk a kórházba kerülést követő egy hónapon belül meghalt. „Szlovákiában is 5-10 százalékkal megnőhet azok száma, akiknek művesekezelésre van szükségük” – egészítette ki dr. Monika Alaxinová.

Amikor a beteg meggyógyul, kulcsfontosságú a megelőzés, ugyanis a koronavírus okozta vesebetegség sokáig rejtve maradhat, de fontos, hogy minél előbb kiderüljön. Ehhez elég a vizelet- és vérvizsgálat. „A kórházban kezelt Covid-betegeket a gyógyulás után három, majd hat hónap múlva ellenőrizni kell. Ám szűrővizsgálaton minden, Covidon átesett embernek részt kellene vennie, még azoknak is, akiknek könnyű lefolyású volt a betegségük” – hangsúlyozza a szakember.

Romlik a vese állapota

Ha nem lenne a világjárvány, akkor ezekben a napokban biztosan számos felvilágosító rendezvény lenne a vesebetegségekről, megelőzésükről, hiszen az elmúlt napokban volt a vese világnapja. Most viszont más a helyzet. Az ország nefrológusai felhívják a koronavírus-fertőzésen átesett emberek figyelmét, hogy jelentkezzenek kivizsgálásra az általános orvosnál. „Az általános orvosok fel vannak erre készülve. A fertőzés után jelentősen romolhat a vese állapota, és előfordulhat, hogy a beteg nem is tud róla” – emelte ki dr. Martin Kuncek nefrológus.

Ha másképpen nem, legalább a www.oblickovakalkulacka.sk honlap utasításai szerint mindenki felmérheti veséi állapotát. Ha a teszt szerint valaki a veszélyeztetett csoportba tartozik, feltétlenül jelentkezzen szűrővizsgálatra az általános orvosnál. Az elmúlt évben megtanultuk, hogy a koronavírus nemcsak szív- és érrendszeri, neurológiai, hanem vesebetegséget is okozhat. Ha szükséges, a betegnek minél előbb művesekezelést kell kapnia, de ehhez az kell, hogy részt vegyen a szűrővizsgálaton.

Az oltás a megelőzés része

A művesekezelésre szoruló betegek körülbelül 50 százaléka már megkapta a vakcinát. Szlovákiában körülbelül 4 ezer dializált beteg van, akik a legveszélyeztetettebbek közé tartoznak. „Nemsokára minden ilyen vesebeteg be lesz oltva” – erősítette meg dr. Monika Alaxinová.

Kevesebb az átültetés

A nemzeti transzplantációs szervezet szerint Szlovákiában az elmúlt évben 131 vesét ültettek át, 18 élő donortól érkezett a vese. Ez a szám 2019-hez viszonyítva 173mal kevesebb, ami egyértelműen a világjárvány számlájára írható. Azoknál a betegeknél problematikus a veseátültetés, akik a Covid-19 heveny szakaszában vannak. Akár a művesekezelésre szoruló betegek és a veseátültetésen átesettek is megkaphatják a vakcinát, de az még nem világos, hogy immunrendszerük mennyi ellenanyagot tud termelni. Bár még nincsenek pontos adatok, az orvosok már tudják, hogy ha a transzplantált beteg kigyógyul a Covid-19-ből, szervezetében átlagosan egyharmaddal kevesebb ellenanyag képződik, mint a népesség többi részének esetében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?