Mozi az ablakban - így etessük a madarakat télen

madáretető

Mit nézzünk, ha már kívülről fújjuk a karácsonyi filmeket és meséket? Hívjuk meg a leghálásabb vendégeket, szórjunk ki magokat az udvarra, vagy az ablakpárkányra, könyököljünk ki, és örüljünk együtt annak, hogy több tucat színes énekesmadár teszi tiszteletét az ünnepi étkezésen. A madarak etetése azonban felelősséggel is jár, nem mindegy, hogy mikor kezdjük el, és mit teszünk ki a tollas barátainknak. 

Ha jól csináljuk akkor legalább hat, de akár ötven madárfaj is megfordulhat az etetőnkben, mondja Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője hozzátéve, hogy az etető egyáltalán nem lényeges. Fontosabb, hogy ne csak etessük, hanem itassuk is a madarakat. „A madaraknak az a legkényelmesebb, ha elhúzzuk az avart, és leszórjuk a magokat a földre. De lehet magasabban is etetni, hogy jobban lássuk a madarakat, macskától, kutyáktól is védettebb lehet” – jegyezi meg a szóvivő. 

4 alapvető elem 

Víz, magvak, gyümölcsök, állati zsiradék – ezt a négy élelmiszercsoportot érdemes kínálni a tollas vendégeknek. Orbán Zoltán felhívja a figyelmet arra, hogy felesleges más alapanyagokkal kísérletezni. „Fontos szem előtt tartani, hogy a madarak nem élelmiszerhulladék-megsemmisítők. Ezért feldolgozott, romlott, avas táplálék sem való az etetőbe. Az a legjobb, ha egész évben itatjuk a madarakat, és télen ehhez társítjuk az etetést. Munkába indulás előtt érdemes friss langyos vizet tölteni az itatóba – egy nagy átmérőjű virágalátétbe –, majd sötétedéskor kiönteni a vizet” – folytatta Orbán Zoltán. Alapvetően emberi táplálékot ne pazaroljunk el az etetőbe. „A pazarló életmódunk kiszolgálásáért a mezőgazdaság megsemmisíti a természetes élőhelyeket. Emiatt egész Európában óriási bajban van az agrárterületek élővilága, a madarak, állatok, növények” – tette hozzá a szóvivő. A szakértő szerint nem kell túlgondolni az etetést, trópusi gyümölcsök és egzotikus ételek helyett ragaszkodjunk az egyszerű madáreledelhez. 

madáretető

Felelősséggel jár 

„Nem azért etetjük a madarakat, hogy életben maradjanak. Emberi segítség nélkül is képesek erre. Azért etetünk, hogy a közelünkbe csalogassuk és megfigyelhessük őket. Ez rólunk, emberekről, a mi gyönyörködtetésünkről szól. Pozitív hozadéka még az etetésnek, hogy a madarak összeszedik az udvarban, járdák vagy fák repedéseiben áttelelő rovarokat, petéket.

Az etetés nem csökkenti, hanem növeli a felelősségünket, hogy a mi szórakozásunk ne okozzon más élőlényeknek, állatoknak kárt”

– hangsúlyozza Orbán Zoltán. Ezért kell abbahagyni márciusban az etetést, mert az egész évben magokhoz jutó lustább madárszülők a rovarokkal táplálkozó fiókákat is megetethetik a magokkal. Azok viszont nem tudják megemészteni a magokat, ezért elpusztulnak. 

 

madáretető

Kikkel találkozhatunk az etetőben? 

„A térségünkben közel ötven madárfaj fordulhat meg az etetőkön. Beleértve azokat a ragadozókat is, amelyek az etetőre járó madarakat vagy kis rágcsálókat fogyasztják. Még egy belvárosi etetőn is megfigyelhetünk hat-nyolc madárfajt” – mondta a szóvivő. Megjelenhet legalább két cinegefaj, a szén- és a kékcinege, két-három harkályfaj – nagy fakopáncs, balkáni fakopáncs, zöld küllő. Megfigyelhető a balkáni gerle, a házi veréb, a mezei veréb, az erdei pinty, a fenyőpinty, a meggyvágó, a zöldike és a tengelic. Előfordul az etetőkön legalább egy rigófaj – a fekete rigó. Jöhet még a vörösbegy, ami az egyik leglátványosabb, legkedveltebb madár. Hegyvidéki területeken, fenyvesek közelében más cinegefajok is megjelenhetnek – fenyvescinege, barátcinege, búbos cinege és süvőltő is. Orbán Zoltán megjegyezte, hogy belvárosi panelben is érdemes etetni, de lehetőleg az erkély mélyén helyezzük el az etetőt, elkerülve ezzel a lehulló maghéj és a madárürülék okozta szomszédi konfliktust. 

Mivel etessünk és mivel ne etessünk?

Mit rakjunk a madáretetőbe? 

  • Magokat – apró szemű fekete ipari napraforgót, néhány marék kölessel, nem darált mákkal keverve 
  • Gyümölcsöket – ráncos, törődött almát, bogyós terméseket, mint a vadszőlő, tűztövis, borostyán, fagyal 
  • Állati zsiradékot – egy-két félökölnyi kacsa-, liba- vagy sertéshájat, kevésbé sós szalonnazsírt 

 

Mit ne rakjunk az etetőbe? 

  • Hűtőben tárolt élelmiszert 
  • Kenyeret, bejglit, linzert – nedvesen erjedni kezd, és emésztőrendszeri gyulladást okozhat a madaraknak 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?