Luxus lesz-e étterembe járni?

Kóstolja meg a Csallóköz ízeit! Gasztronómiai katalógus (a szerző felvétele)
Dunaszerdahely, Diósförgepatony |

A Csallóköz Területi Idegenforgalmi Szövetség és a Kukkónia polgári társulás szervezésében szakmai fórumot tartottak a diósförgepatonyi Kukkonia Farmon. A gasztro workshopon étteremvezetők, mesterszakácsok, idegenforgalmi szakemberek vitatták meg a csallóközi vendéglátás legfontosabb kérdéseit.

Másodszor szerveztek szakmai fórumot a vendéglátásban dolgozóknak. A négy panelbeszélgetésben körüljárták azokat a gondokat, amelyekkel az étteremvezetők napjainkban szembesülnek. Az első témakörben azt vizsgálták, hogy miről ismerszik meg a jó alapanyag, hogyan és honnan lehet beszerezni. A meghívott előadók megegyeztek abban, hogy tisztességesen kell kiválogatni az alapanyagot, a szezonálisat használni és helyben megtermelt alapanyagot kellene előnyben részesíteni a behozatallal szemben. Nehéz feladat ez, hiszen naponta tonnaszámra érkezik hozzánk a behozatal, üresek az állattenyésztésre fenntartot istállók és ahol maradtak, eleve magasabb árakkal dolgoznak az itteni tenyésztők. Mórocz Ferenc (szakács és beszerző) megjegyezte, hogy bár a Csallóközben megtalálható a vad, a hal, de ez egyáltalán nincs kihasználva, kevés étterem kínálatában található meg. Nagy gond, hogy az éttermesek nem működnek együtt, többször elhangzott az együtt gondolkodás és az összefogás fontossága. Czucz Péter (kreatív séf, Amade Château) megemlítette, hogy hiányzik az egyenletes minőségű alapanyag Szlovákiában, és sokszor a szakács ügyességén múlik, mi és milyen formában kerül aznap az asztalra. Fontos a konyhatechnológia, de még fontosabb ilyenkor a szakács tapaszatalata és kreativitása. Azt is megemlítette, hogy a kistermelők sem minden esetben állítanak elő kiválő minőségű alapanyagot, ezért nehéz megtalálni a biztos beszállítót.

(a szerző felvétele)

Az új konyhai technológiák alkalmazásáról, az árpolitikáról, az energiaválság okozta áremelkedésről is értekeztek a meghívottak. Weisz Tibor (séf, Park Bistro) itt megjegyezte, hogy a három fő szempont az árképzésnél az alapanyag, az üzemeltetés és a bérek. Utána lehet keresni a haszonkulcsot, de ez nagyban függ attól, mi készül a konyhában. Az éttermeknek meg kell tudniuk újulni technológiában, alapanyagokban, elkészítési módban. Alapvető lenne feltünteti az alapanyagok származási helyét. Ahogy Weisz fogalmazott, be kell látnunk, hogy az étterembe járás egy komplex szolgáltatás, ahol megfizetjük az alapanyagot, annak elkészítését, azt, hogy felszolgálják az ételt, a helyiséget, a takarítónőt. Hogy luxus lesz-e étterembe járni, a szakácsok egyelőre nem tartanak, úgy vélik  viszont, egy új árszinttel kell megbarátkoznunk. Szó volt az utánpótlásról, a továbbképzésről, arról, hogyan lehet felkelteni a diákok érdeklődését a vendéglátás iránt. Weisz Tibor megjegyezte, a tanulóknak fontos tudatosítaniuk, az ő dolguk az, hogy odaálljanak a séf mellé és tanuljanak, és ne fordítva legyen, amikor a séf áll a tanuló mellett. „Úgy gondoljuk, hogy a szakmában dolgozó pincérek és szakácsok továbbképzése, valamint a tanulók szakmai képzése kiemelten fontos. A pályaválasztás előtt álló diákok figyelmét pedig sikeresen felkelthetjük azzal, ha ízelítőt kapnak egy szakmából, és testközelből megismerkedhetnek vele” – részletezte Dóka Tímea, a Kukkonia PT elnöke.

(a szerző felvétele)

Somogyi Gábor, a Csallóköz Területi Idegenforgalmi Szövetség elnöke úgy fogalmazott: „Az árképzésnél nagyon fontos a volumen meghatározása, ez tulajdonképpen a fix költségek per étel ára. Meg kell határozni, mi az a mennyiség, amit aznap a vendéglátós el tud adni. Dunaszerdahely vásárlóerejét nézve körülbelül meg tudjuk határozni, hány étteremnek van itt létjogosultsága. Ennek alapján ki lehet számítani, mennyi pénzt költenek el a vendégek éttermekben, nem éttermi menü címén. A gasztrokultúra ott működik jól, ahol sok a turista, hiszen ők generálják a forgalmat. Külföldön egy étteremben minden üresjáratot kiiktatnak, a nyitvatartási időt teljesen kihasználják, a konyha folyamatosan pörög, minden asztal foglalt, forgalom van, és ez az egyik módja, hogy lenn tudják tartani az árakat.” Somogyi Gábor elmondta a gasztro workshop lehetőség arra, hogy az éttermek vezetői találkozzanak, megbeszéljék a problémáikat, összefogjanak, szövetkezzenek, tanácsot adjanak egymásnak és együtt találjanak megoldást. A csallóközi régió az országban a második legnagyobb vendégforgalmat bonyolítja le, évente másfél-kétmillió turista keresi fel a turitsztikai rendezvényeket és fizet idegenforgalmi szolgáltatásért. Ezért is van fontos szerepe a Csallóköz Területi Idegenforgalmi Szövetségnek, hiszen összefogja a vendéglátás szereplőit, egységes népszerűsítéssel, proaktívan segíti ennek a szektornak a megmaradását és fellendülését. A szövetség működteti a www.holmit.sk honlapot is, amely folyamatosan bővülő kínálatában minden étterem, vendéglő és büfé helyet kap. November 23-án egy újabb gasztronómiai rendezvényre készülnek, ismét megrendezik a Csallóköz legjobb étele versenyt.

(a szerző felvétele)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?