Škoda Fabia RS Rally2: ott voltunk az új raliautó világbemutatóján (Képgalériával)

Fabia
Mlad§ Boleslav |

A Škoda múlt héten mutatta be a Motorsport részlegének legújabb gyermekét, amely az előző, Rally2 Evo járgány sikereit hivatott folytatni. Az újdonság a Fabia RS Rally2, ezért a Mladá Boleslavban tartott világbemutatón nemcsak a versenyautót vettem szemügyre, hanem azt is próbáltam kideríteni, hogy készül-e sorozatgyártású Fabia RS?

A Rally2 Evo jelölésű Fabiával a Škoda óriási sikereket ért el világszerte. A járgány közel 1700 futamon győzedelmeskedett, egyebek mellett négy alkalommal a Rali Monte-Carlón, s kategóriájában összesen hat világbajnoki címet zsebelt be, több mint háromezerszer került dobogóra. A raliautó ráadásul üzleti szempontból is sikeres volt a Škoda számára, hiszen világszerte 450 darabot adtak el belőle, ami a kategóriában induló és versenyző járgányok harmadát jelenti. 

A rejtélyes RS

A múlt héten bemutatott versenyautó az első olyan Fabia raliautó, amely a Rally Sportot jelölő RS megjelölést kapott. A gyártó legelőször 1974-ben használta ezt a rövidítést, mégpedig a Škoda 180 RS és a 200 RS modelleknél. A következő évben debütált a legendás 130 RS, amely 1983-ig sorra halmozta a futamgyőzelmeket. A 130 RS már 1977-ben második lett a legendás Rali Monte-Carlón.

Manapság viszont ez a rövidítés már nem a raliautókkal, hanem inkább a márka szériagyártású, legerősebb motorral rendelkező modelljeivel van összefüggésben. Nem véletlenül örvend olyan nagy népszerűségnek az Octavia RS, a Kodiaq RS, vagy a teljes mértékben elektromos meghajtású Enyaq Coupé RS iV.

A hagyományt 2000-ben indította a Škoda Octavia RS első generációja, majd 2003-ban kapta meg az RS jelölést a Fabia első generációja. A Fabia egyébként összesen két alkalommal jutott hozzá az RS kivitelezéshez. A másodikat, amelyet 2003-ban mutattak be, még kombi változatban is megrendelhették. Jelenleg mindez a múlté, s a Fabiához már csak a Monte-Carlo sportos csomag rendelhető, amely legalább kicsit vagányabbá varázsolja a járgányt. Ezért is merült fel bennem a kérdés a raliautó bemutatása után, hogy visszatér-e az RS a klasszikus Fabiába.

Nem gondoltam, hogy a gyár képviselői azonnal kitálalják terveiket. Az elvárásoknak megfelelően senki sem akart a kérdésre válaszolni, s minden próbálkozásomat azzal hárították el, hogy a jövőbeli tervekről nem szeretnének jelenleg bővebb információkat elárulni. A sorok között így is kivehető volt, hogy a legnagyobb valószínűséggel a gyártó élni fog a lehetőséggel, és még egyszer, utoljára visszahozza az RS-t a Fabiába. Elvégre szép búcsú lenne ez a modelltől, amelynek a gyártását minden bizonnyal idővel befejezik.

Fabia

Vissza a raliautóhoz

A fejlesztők a Fabia RS Rally2 esetében kihasználták, hogy a sorozatgyártású Fabia saját kategóriájában a legjobb légellenállási mutatóval rendelkezik, ezért néhány elemet megőriztek a klasszikus Fabiából. Megmaradtak a LED technológiás fényszórók, a hátsó szpojler, vagy az aktív lamellázattal működő, intelligens hűtőzsaluzat.

Az újdonság viszont értelemszerűen rengeteg új, ebbe az autóba kifejlesztett rendszert és technikai megoldást kapott. Nem véletlenül, hiszen egy raliautónak rendszeresen kell olyan extrém megterhelést kibírnia, amit az elődmodell aligha bírna ki. Például versenyzés közben a fékek könnyen 700 Celsius-fokra is felforrósodnak, ezért speciális hűtőrendszert kaptak, amelyet nemcsak az aszfalton, de az egyenetlen terepen való száguldozásra is optimalizáltak.

Teljes új lett az üzemanyagtartály is, amely teljesíti a FIA kritériumait. Rendkívül strapabíró anyagból készült, 82,5 literes a térfogata, alulról pedig karbonlemez védi.

A klasszikus Fabiából ismert biztonsági rendszereket a raliautóban egy védőketrec helyettesíti. Az összesen 35,8 méter acélcsőből álló ketrecet a gyártás során erősítik a futóműhöz, s csak ezután kerül az autóra a karosszéria. Mindezt azért, hogy a konstrukció sokkal merevebb legyen és ütközéskor maximális védelmet biztosítson az utasoknak.

Sajnos az autóba nem ülhettünk be, annyit viszont kívülről is látni lehetett, hogy a Fabia RS Rally2 központi kijelzőjét megnagyították, s most már videók lejátszására is alkalmas. Újdonságnak számít a következő, érintőképernyős vezérlőpanel, amely számos funkció kezelésére alkalmas. Több vezérlőgomb, például a startgomb is a volánra került, s ez értelemszerűen megkönnyíti a versenyző dolgát.

A motorházban egy új fejlesztésű, a Rally2-es szabályokhoz igazított 1,6 literes turbós benzinmotor van, amelyet ötfokozatos sebességváltóval párosítottak. A váltót úgy állították be, hogy a versenyző egy másodperc töredéke alatt tudjon a kuplung használata nélkül sebességet váltani. A kuplungra tulajdonképpen csak elindulásnál van szükség, vagy akkor, amikor az autóval nagyon lassan haladnak. Az összkerékhajtás valamint a mechanikus differenciálművek is hasonlóak a klasszikus Fabiához. A motor teljesítménye 214 kW (289 LE), forgatónyomatéka pedig 430 Nm.

S mennyibe kerül ez az apróság? Az ár közzétételét nem sorolták a világbemutató programjába, nem hivatalos információk szerint viszont a Fabia RS Rally2 ára 250 ezer euró környékén fog mozogni. A Škoda Motorsport speciális kiegészítő szolgáltatást, például a nap 24 órájában elérhető szervizt, a pótalkatrészek kiszállítását biztosítja a csapatoknak.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?