Hogyan intézzük a táppénzt, ha karanténban vagyunk?

megfázás k

Ha megbetegszünk és betegszabadságra megyünk, a táppénz nem jár automatikusan, írásos kérvényt kell benyújtani a Szociális Biztosítóhoz (SP). Ha karanténban vagyunk, távúton kell intézkednünk.

Irány az orvos

Első lépésként fel kell venni a kapcsolatot a kezelőorvossal. Ha Covidunk van, telefonon, ímélben érintkezünk, egyébként pedig mindig személyesen el kell menni az orvoshoz, aki kiállítja a táppénz igényléséhez szükséges nyomtatványt: egy 5 részből álló igazolást az ideiglenes munkaképtelenségről (Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti). Az űrlap II. részében a biztosított megjelöli, hogy milyen támogatást igényel: táppénzt vagy baleseti hozzájárulást, valamint azt, hogy hány biztosítás alapján igényel ellátást. Ugyanis előfordulhat, hogy valakinek két vagy több állása, és ebből kifolyólag több társadalombiztosítása van: a főállása mellett kiváltotta a vállalkozási engedélyt, és megbízási szerződés(ek)re is vállal munkát. Ha egy ilyen, például 3 állással rendelkező személy megbetegedik, a kezelőorvosától 3 igazolást kellene kérnie, amelyekkel igazolja a munkaképtelenség kezdetét, azt mindhárom munkahelyén le kellene adnia, és 3 biztosítás alapján lenne jogosult a táppénzre. Ugyanakkor a biztosító megszabott egy felső határt, jelenleg a napi kivetési alap maximális összege – a több biztosítás alapján összesített kivetési alapé is – 71,8028 euró.

A munkaadó postázza

A kitöltött űrlapot el kell juttatni a munkaadóhoz a nyomtatvány IIa. részével együtt (žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti), amellyel az alkalmazott bérpótlékot igényel az ideiglenes munkaképtelenség esetén. A munkaadó ezt a II. részt továbbítja az SP-nek. Aki valamilyen védelmi időszak alatt érvényesíti a táppénzhez való jogát, a kérvényt nem a munkaadójának adja oda, hanem – a vállalkozókhoz hasonlóan – egyenesen a munkaadó székhelye szerint illetékes biztosítóba küldi. Az SP legkésőbb 60 napon belül dönt a kérvényről. Az űrlap I. része a betegnél marad.

Pénzpapír”

Ha az ideiglenes munkaképtelenség az egyik hónapban elkezdődik, és a másikban folytatódik, a kezelőorvos kiállít egy igazolványt (Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti), az ún. „pénzpapírt”. Ezt oda kell adni a munkaadónak, aki a hónap 5. napjáig eljuttatja az SP-be. Ha a munkaadó erre nem hajlandó, akkor a beteg maga postázza a biztosítóba.

Ha meggyógyultunk…

Miután véget ér az ideiglenes munkaképtelenség, a biztosított odaadja az űrlap I. részét a kezelőorvosának, majd aláírja és eljuttatja a munkaadójának az orvos által kitöltött, a betegszabadság befejezéséről szóló IV. részt (hlásenie zamestnávateľovi a pobočke Sociálnej poisťovne o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti). A vállalkozók egyenesen az SP-be küldik. Ha a munkaadó nem hajlandó a közvetítő szerepet vállalni, az alkalmazottnak kell az SP-vel felvennie a kapcsolatot.

Intézkedés izoláció esetén

Aki covidos, személyesen nem keresheti fel az orvosát, telefonon vagy ímélben kell felvennie vele a kapcsolatot. Az orvos „távúton” kiállítja az ideiglenes munkaképtelenségről szóló igazolást, amit eljuttat a Szociális Biztosítóba. A páciens csak akkor megy el személyesen a rendelőbe, ha az orvosa azt szükségesnek tartja. A karanténban lévő személynek ki kell töltenie a Szociális Biztosító elektronikus nyomtatványát, mellyel érvényesíti az izoláció alatt folyósítható táppénzhez való jogát. November végéig ezt pandémiás táppénznek hívták, és amíg nem tesznek közzé új űrlapot, addig továbbra is a pandémiás táppénzt igénylő e-nyomtatványt kell kitölteni, noha ez a támogatás decembertől megszűnt. Aki már aktiválta a személyi igazolványában az elektronikus ügyintézéshez szükséges csipet, a szükséges űrlapot (Žiadosť o nemocenské – nárok uplatnený počas krízovej situácie) a www.slovensko.sk oldalon tölti ki. Akinek nincs ilyen személyi igazolványa, az SP honlapján tölti ki a megfelelő e-űrlapot (Žiadosť o nemocenské – nárok uplatnený počas krízovej situácie). Kivételes esetben lehet használni a nyomtatvány PDF-változatát is – ezt először le kell menteni a számítógépre, ki kell tölteni, majd ímélben kell postázni a biztosítóba.

Bérpótlék Covid alatt

A covidos alkalmazott is jogosult bérpótlékra, de személyesen nem keresheti fel az orvosát, és attól nem kaphatja kézhez a fent említett, 5 részből álló igazolást az ideiglenes munkaképtelenségről, ettől függetlenül haladéktalanul tájékoztatnia kellene a munkaadóját arról, hogy beteg és karanténba került. A bérpótlékhoz való jogát úgy érvényesíti, hogy telefonon vagy ímélben értesíti főnökét az izoláció miatti ideiglenes munkaképtelenségről. Az SP párosítja az orvostól kapott igazolást és az ügyfél által elektronikusan küldött kérvényt, és ez alapján dönt a táppénzről. (sza)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?