Hagyományos műtét nélkül is ki lehet cserélni a szívbillentyűt

szívbetegség

Napjainkban a leggyakrabban diagnosztizált szívbillentyűhiba a mitrális regurgitáció (visszafolyás). Olyan rendellenességről van szó, amelyben a billentyű nem záródik szorosan, így a vér visszafolyik a szív ereibe.

Sok beteg nem is tud betegségéről, ugyanis panaszokat csak évek múlva okozhat, amelyek viszont lényegesen rontják az életminőséget.

Jellegzetes tünetei

● légszomj

● fáradtság

● köhögés

● lábdagadás

Ebben az esetben nemcsak a gyors és a helyes diagnosztika, hanem elsősorban a modern kezelés és műtét jelenti a megoldást. Jelenleg már Szlovákiában is sikeresen ki tudják javítani vagy cserélni a szívbillentyűket. A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy az orvostudomány fejlődésének köszönhetően a szívzavarokat ma már kevésbé invazív módszerrel is ki lehet javítani.

Javul az életminőség

„A mitrális regurgitáció, vagyis visszafolyás az az állapot, amikor a szívbillentyű nem zár kellőképpen, és a billentyű károsodásának következtében a vér a bal kamrából viszszakerül a bal pitvarba – magyarázza dr. Martin Hudec, a Szív- és Érrendszeri Betegségek Közép-szlovákiai Intézete osztályvezető főor­vosa, majd hozzáteszi: – A szívbillentyű egyik gyakori zavaráról és a második leggyakoribb billentyűhibáról van szó, ami műtétet igényel. A orvostudomány fejlődésének köszönhetően ma már javítani tudjuk az ezzel a diagnózissal élők életminőségét.”

Nem mindenkinek ajánlott a műtét

„A mitrális billentyűt műtéttel ki tudjuk javítani, esetleg ki tudjuk cserélni. Bár ez a beavatkozás eredményes, fontos megjegyezni, hogy súlyos beavatkozásról van szó, aminek természetesen vannak kockázatai is. Elsősorban az idősebb emberek, a szívelégtelenségben és más súlyos betegségben szenvedők esetében kell óvatosnak lenni. Viszont ezeknek a betegeknek a hagyományos, nyitott mellkasú műtét helyett megfelelőbb a kevésbé invazív beavatkozás” –pontosít dr. Filip Pekar, a Szív- és Érrendszeri Betegségek Közép-szlovákiai Intézetének szívsebésze. Ez a kevésbé invazív módszer a mitrális billentyű katéterrel végzett cseréje. Azért rendkívüli, mert az orvos úgy éri el a szívet, hogy a mellkas bal oldalán egy kis vágást ejt. „Ez a műtét rövidebb ideig tart, és katéter segítségével vezeti be a pótbillentyűt úgy, hogy a szívet nem kell leállítani. Idősebb korban és egy esetleges súlyosabb betegség esetén a páciens számára ez nagy előnyt jelent” – teszi hozzá a szakember.

Eredményesebben pumpálja a vért

A beteg számára az ilyen beavatkozás több szempontból is előnyös, elsősorban az életminőséget illetően. Javul a szív működése, enyhül a terheltsége. Az ilyen beavatkozás után a szív eredményesebben pumpálhatja a vért az egész szervezetbe, miközben a betegnek jelentősen javul a testi és lelkiállapota. Ez a beavatkozás is bizonyítja, hogy a korszerű gyógyászat a modern technológiákat felhasználva képes csökkenteni a műtét kockázatait és javítani a beteg életminőségét.

Mi a szerepe?

A szív anatómiailag két részre, jobb és bal szívfélre osztható, amelyeket a szívsövény választ el egymástól. Mindkét szívfél pitvarokra és kamrákra oszlik, közöttük találhatók a szívbillentyűk. A szívbillentyűk feladata a vér egyirányú áramlásának biztosítása, visszaáramlásának megakadályozása, ugyanakkor megfelelő nyílás biztosítása a vér normál áramlásához. A bal szívrészben a kéthegyű, úgynevezett mitrális billentyű, a jobb oldalon pedig a három vitorlából álló, úgynevezett trikuszpidális billentyű választja el egymástól a pitvart és a kamrát. Félhold alakú billentyűk találhatók a jobb kamra és a tüdőverőér, továbbá a bal kamra és a főverőér között. Működésbeli rendellenesség bármelyik életkorban előfordulhat, és ismertek veleszületett elváltozások is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?