A csodával határos lett volna, ha 2018-ban javulnak a szlovákiai demográfiai mutatók. A csoda azonban elmaradt, így tavaly is folytatódtak az elmúlt évek negatív trendjei.
Mire megvénülünk
A természetes népszaporulat eltűnőben van, 2018-ban a születések száma alig háromezerrel haladta meg az elhalálozások számát. Néhány év múlva nagy valószínűséggel már nem beszélhetünk természetes népszaporulatról, és a lakosság számának stabilitását már csak a Szlovákiába költöző bevándorlók tudják bebiztosítani. 2030 után azonban már ez sem lesz elég, és az ország népessége egyre gyorsabb fogyásnak indul.
Ezek a folyamatok nemcsak Szlovákia számára jelentek problémát, hanem az összes gazdaságilag fejlett országban. A népesség számának szinten tartásához a demográfusok szerint 2,1 gyerekre van szükség családonként, de ezt az értéket manapság egyetlen fejlett ország sem éri el.
Szlovákiában 2018-ban 1,54 gyerek jutott egy családra, ami mélyen a szükséges érték alatt van. Az utóbbi két évben ugyan valamit javult a helyzet ezen a téren, de a demográfusok nem számolnak a jövőben komolyabb javulással.
Az elmúlt év legfontosabb demográfiai mutatója a gyerekek és az idősek számának alakulása a szlovák társadalomban. 2018-ban ugyanis Szlovákia történelmében először haladta meg az idősek száma a gyerekét. Míg 2009-ben még száz 14 év alatti gyerekre csak nyolcvan 65 év feletti idős jutott, 2018-ra már ez az arány megfordult, és 100 gyerekre 102 idős jutott.
Elgondolkodtató az is, hogy az elmúlt évtizedben az átlagéletkor négy évvel emelkedett Szlovákiában, és most már meghaladja a 40 évet. Ez azt jelenti, hogy Szlovákia lakosságának fele jelenleg 40 évnél idősebb. E számokat látva őszintén szembe kell néznünk azzal, hogy a lakosság elöregedése valós és visszafordíthatatlan folyamat, amelyre társadalmilag és gazdaságilag egyaránt fel kell készülnünk.
Ebben a témakörben a leggyakrabban a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságáról és a nyugdíjkorhatárról folyik a vita, de a lakosság elöregedése sok más területen is komoly kihívásokat fog jelenteni. Ilyen például az egészségügyi kiadások növekedése, ugyanis a népesebb idősebb korosztály a magas költségekkel járó krónikus betegségek számának növekedését is jelenti.
Ha a kormányok nem tesznek lépéseket, a nyugdíj- és egészségügyi kiadások kettős terhe képes lesz arra, hogy megroppantsa a jövőbeli állami költségvetéseket. Gondolni kell továbbá az idősotthonok és a szociális otthonok fejlesztésére is, melyek kapacitása sürgősen bővítésre szorul.
Sok szociális otthonban már ma is hosszú várólisták vannak, és a jövőben csak nőni fog azoknak az időseknek a száma, akikről a családtagjaik különböző okokból kifolyólag nem lesznek képesek gondoskodni.
Ha szeretnénk biztosítani a minőségi és mindenki számára elérhető szociális szolgáltatásokat, akkor ezen a területen azonnali befektetésekre van szükség.
A társadalom elöregedése ugyan lassítható, de most már megállíthatatlan folyamat. Megfelelő családpolitikával bizonyos mértékben lehet emelni a születések számát, de a fiatalabb korosztályok nagy részének családideáljába ma már csak egy vagy két gyerek fér bele. A kevesebb gyerek viszont egyre kisebb munkaerőt jelent majd, tehát egyre kevesebb aktív korúnak kell majd viselnie a növekvő számú idősebb generációkkal kapcsolatban megnövekvő terheket. Az idősebb társadalom természetesen még nem jelenti a világ végét, elég megnézni Japánt, amely ma a világ legidősebb országa.
Sok gondot megoldhat a technológiai fejlődés is, de a felelős kormányok már ma a kormányzati ciklusukon túlra terveznek, és próbálnak felkészülni az elöregedő társadalommal járó kihívásokra. Ez azonban nem populista felső nyugdíjkorhatárok bevezetését jelenti, hanem valódi megoldásokat egy egyre idősödő ország számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.