Fontos, hogy a magyarok is ott legyenek a barikádokon, és mutassák: mi is tisztességes Szlovákiát szeretnénk.
Magyarok Szlovákiáért
Csütörtökön újra tízezrek gyűltek össze az ország tucatnyi városában, hogy a változásokért tüntessenek. Már hetekkel ezelőtt feltűntek Pozsonyban a magyar vagy kétnyelvű transzparensek, emellett több déli városban is voltak tüntetések. S most is több olyan feliratot láthattunk, amelyek azt üzenték: a magyarok is igazságos és tisztességes Szlovákiát akarnak.
Fontos üzenet ez. A szlovák többségi társadalom is láthatja, a magyarok nemcsak akkor nyitják ki a szájukat, amikor saját maguknak követelnek valamit, nemcsak a kisebbségi jogok ügyében tudják megfogalmazni véleményüket, de az ország sorsa sem közömbös számukra. Lehet, hogy nekünk ez magától értetődő, ám a szlovák többségnek nem biztos, hogy az.
Ha az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú pillanatokban mi is képviseltetjük magunkat, sokkal nagyobb legitimitása lesz a saját ügyeinkben tett megszólalásainknak. Nem, a szlovákok semmit sem adnak „ingyen”, és sokszor a kisebbségekkel kapcsolatos legegyszerűbb, banális változtatásokat is az alapoktól kell nekik elmagyarázni. Ám az ilyen gesztusoknak, a vállvetve megtett lépéseknek fontos szerepük van a közéletben, helyet kapnak a közös társadalmi emlékezetben. Így volt ez 1989-ben és a mečiarizmus időszakában is. Az ekkor megszerzett társadalmi-közéleti tőkét lehetett később kamatoztatni.
Máig fájó pont a szlovák alkotmány előszavának kezdőmondata, a „Mi, a szlovák nemzet…”, amellyel az alaptörvény megszövegezői jelezni kívánták, ebben az országban csak egy közösség államalkotó.
A rendszerváltó és rendszerjavító mozgalmakban és megmozdulásokon való aktív részvétel bizonyítja leginkább, hogy a felvidéki magyar társadalom is államalkotó közösség. Hogy kiveszi részét a változásokból, a szlovákokkal együtt akar egy jobb minőséget építeni.
2018-ban ennek különös aktualitása van. Az elmúlt 30 évben a magyarok mindig a jobb, élhetőbb Szlovákiát építő erők oldalán álltak, nélkülünk nem bukik meg Mečiar, nincs uniós és NATO-csatlakozás, nincsenek reformok, melyekből máig profitál az ország. A Híd kormányzati szerepvállalása miatt a szlovákok egy részének most úgy tűnhet, parciális eredmények és személyi előnyök miatt átálltunk a másik oldalra. Így elveszhet a korábban megszerzett társadalmi tőke is. Paradox módon a kormánykoalíciós Híd ezzel saját alap célkitűzését, a jó szlovák– magyar kapcsolatokat is kockára teszi.
A tüntetések magyar résztvevői mutatják: számunkra sem közömbös, milyen országban élünk, a magyarok a tisztességes Szlovákia pártján állnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.