Újabb egyhetes sztrájk – kit érint?

<p>Szerdától egy héten át, augusztus 2-ig sztrájkolnak az Air France légitársaság utaskísérői. Ezzel több százezer utasnak okoznak gondot &ndash; éppen a szabadságolások időszakában. Kit és hogyan érint a sztrájk?</p>

Több mint 200 törölt járat

A francia légitársaság közleménye szerint a sztrájk idején a belföldi és európai járatok 30 százalékát, míg a tengerentúli és hosszútávú járatok 10 százalékát nem tudják üzemeltetni, így ezeket törlik. Szerdán ez már érintette is a budapesti és bécsi indulásokat, a magyar fővárosból a négy járat közül egyet, míg az osztrák fővárosból kettőt törölt az Air France. Szerdán délelőtt már 198 járatot törölt a francia légicég, ez várhatóan a nap végére tovább nőhet, meghaladhatja a 200–250 járatot is. És ezen kívül késésekre is számítani lehet, nagy lesz a káosz, amit ismét az utasok szívnak meg.

A légitársaság úgy tudja, hogy a légiutaskísérők 35 százaléka nem lép munkába. A sztrájk oka, hogy nem jutott megállapodásra a légitársaság a szakszervezetekkel, mivel ez utóbbiak azt szeretnék elérni, hogy az októberben lejáró, a béreket és a munkakövetelményeket is szabályozó kollektív szerződést meghosszabbítsák három évig. Az Air France 17 hónapos hosszabbítást ajánlott. Ezt keveselték a szakszervezetek, ezért léptek sztrájkba. A munkabeszüntetés nem érinti az Air France leányvállalatait és a partnercégeket, vagyis a Hop, a KLM és a Delta légitársaságok járatait.

Kit érint?

Bár a sztrájk augusztus 2-ig tart, várhatóan még néhány nappal a munkabeszüntetés végét követően is lesznek fennakadások. Az Air France azt javasolja az utasoknak, hogy indulás előtt nézzék meg a társaság honlapján, hogy a jegyen szereplő járatot törölték-e, és próbálják meg átfoglalni online, vagy telefonos ügyfélszolgálaton egy másik járatra. Ha pedig nem kell feltétlenül utazniuk, akkor érdemes egy olyan napot választani, amelyet már nem érint a sztrájk. Az augusztus 12-ig történő utazások átfoglalása díjmentes. Azokat a járatokat, amelyek AF járatszámmal szerepelnek a jegyen, de egy másik légitársaság üzemelteti (pl. AF3611 Operated by Delta), nem érinti a munkabeszüntetés.

Mivel a sztrájk a Párizsból és a Párizsba tartó járatokat érinti, ezért akinek átszállós jegye van, annak nemcsak az első, de a másik járatot is érdemes figyelni, hiszen előfordulhat, hogy eljut ugyan Párizsba, de az onnan induló csatlakozó járatot törölte a légitársaság, és a sok lemaradt utast nehéz átfoglalni az üzemelő gépekre, így előfordulhat, hogy csak egy másnapi/harmadnapi gépre találnak neki szabad helyet.

Kártérítés?

Az uniós jogszabály szerint a légitársaság minden esetben köteles asszisztenciát nyújtani az utasoknak, azaz a várakozási idő szerint ételt és italt, valamint ha éjszaka is várakozni kell, akkor szállást is, transzferrel a szállodába és vissza, ez esetben pedig meleg vacsorát és reggelit is kap az utas. Mivel azonban óriási mennyiségű utasról van szó, ezért szinte lehetetlen elhelyezni szállodákban mindenkit, így akit érint, annak érdemes önállósítania magát, majd később elküldeni a kiadásokat igazoló számlát a légitársaságnak, aki ezt – ésszerű kereteken belül – megtéríti. Azaz ha szállást foglalunk, akkor a napi 100–120 eurós szobaárnál lehetőleg ne legyen magasabb a számla személyenként. Nem érdemes ilyenkor visszaélni a helyzettel, és luxushotelbe foglalni szállást, mivel a légitársaság ez esetben csak egy részét fogja kifizetni, az uniós jogszabály ugyanis azt is kimondja, hogy az utas köteles a kárenyhítésre.

Kártérítés azonban nem jár, mert a sztrájk vis majornak minősül, azaz a most hoppon maradt utasok nem számíthatnak a 250–600 eurós kártérítésre.

A nyári főszezonban naponta átlagosan ezer Air France-járat közlekedik, az utasok száma eléri a napi 140 ezret, azaz optimista becslések szerint is legalább 200 ezer utas életét keseríti meg a mostani munkabeszüntetés.

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?