Így szervezzünk szabadságkímélő utazást

<p>A nyaralások, utazások tervezésénél számos szempontot figyelembe kell venni, ezek közé tartozik a végső ár, az utazás hossza, de az is, hogy mindennek milyen szabadságigénye van, hány nap megy el egy ilyen útra az éves keretből. Számos trükk van, amivel pénzt és szabadságot is megtakaríthatunk.</p><div>&nbsp;</div>

A nyaralások, utazások tervezésénél számos szempontot figyelembe kell venni, ezek közé tartozik a végső ár, az utazás hossza, de az is, hogy mindennek milyen szabadságigénye van, hány nap megy el egy ilyen útra az éves keretből. Számos trükk van, amivel pénzt és szabadságot is megtakaríthatunk.

 

Hosszú hétvégék

A spórolásra az egyik legkézenfekvőbb megoldás, ha egy hosszú hétvégés utazást szervezünk, maximum egy nap szabadsággal. Például egy hároméjszakás városlátogatást, csütörtöki esti indulással és vasárnap esti érkezéssel, de akár ennél rövidebbet is lehet, péntek délután indulva, és vasárnap este érkezve. Ez esetben csak azzal tudunk manipulálni, hogy este indulunk, így még aznap el tudjuk végezni a munkánkat, majd irány a repülőtér (vagy az autó).

 

Ünnepnapok

Sokkal előnyösebb is lehet az utazás, ha az utazáshoz közeli napokban van valamilyen ünnepnap, amikor nem kell dolgozni. Ezt Magyarországon úgy oldották meg, hogy ha keddre vagy csütörtökre esik az ünnepnap, akkor előtte van egy szombati munkanap, majd amikor elérkezik az ünnep, akkor ha az keddre esik, akkor a hétfő is szabad, ha pedig csütörtökre, akkor a péntek a szabad (így négynapos hosszú hétvégét lehet szervezni, szabadság nélkül).

Mivel hazánkban nincs ilyen megoldás, másként kell sakkozni a szabadsággal, de így is könnyen megszervezhető egy szabadságspórolós utazás.

Lássuk a közelgő ünnepeket: a következő éppen jövő héten, augusztus 29-én lesz, ez pedig szerdára esik. Azaz négy napnyi szabadsággal (hétfő, kedd, csütörtök, péntek) egy egész hosszú nyaralást, kirándulást is meg tudunk szervezni. A leghosszabb verzió, ha már 24-én, péntek este elindulunk, és csak szeptember 2-án este érkezünk, így 10 nap/9 éjszakás nyaralás vagy utazás is megszervezhető – mindössze négy nap szabadsággal. Ugyanez a képlet igaz minden olyan ünnepnapra, amikor a piros betűs nap hét közben van. Idén a következő ünnep, ami nem hétvégére esik, az november elseje, így ott is lehet szervezni akár egy hosszabb utazást, távolabbi célpontra – például az USA-ba vagy a Karib-térségbe, vagy akár valamelyik népszerű ázsiai célállomásra.

A rövidebb utazásoknál az a legideálisabb, ha az ünnepnap hétfőre, keddre, csütörtökre vagy péntekre esik – ilyenkor akár szabadság nélkül, vagy csak egy nap „fogyasztással” el tudunk utazni a közeli fürdővárosokba, wellness-szállodákba, vagy akár valamelyik európai nagyvárosba, turista-célállomásra. 

 

Hosszabb nyaralások

Ha hosszabb nyaralásra indulunk, de nincs a közeli időszakban semmilyen ünnepnap, akkor érdemes már péntek este elindulni, és a következő héten, vagy ha kéthetes utazást szervez, akkor a két héttel későbbi vasárnap hazaérkezni – így 5/10 napnyi szabadságból 10/17 napos utazás szervezhető.

 

Menetrend

Ha fontos, hogy minél szabadságkímélőbb módon szervezzük meg az utazást, akkor sokat tudunk segíteni, ha a menetrendet is figyelembe vesszük – oda egy esti géppel indulunk (munka után), míg vissza vagy szintén egy esti géppel érkezünk, vagy akár az is megoldás lehet, ha az első korán érkező járattal landolunk – ez utóbbi főleg akkor jó, ha távolabbi célállomásról érkezünk. Például ha Ázsiában pihenünk, akkor a legjobb szabadságkímélő utazás, ha a reggeli, fél hatkor érkező géppel jövünk haza, hiszen így már aznap kezdődhet is a munka, és valóban kihoztuk a maximumot a nyaralás hosszából. Ha első keresésre drága a retúr repülőjegy, amit a rendszer mutat, érdemes megpróbálkozni két egyirányú jeggyel is – lehet, hogy a menetrend is jobb lesz, és még olcsóbban is foglalunk.

 

Árak, csúcsidő

Sajnos azonban gyakran előfordul, hogy hiába spórolunk a szabadsággal, a végső ár magasabb lesz, ilyenkor sokszor drágábbak a repülőjegyek, de a szállások ára is magasabb, mint egy „sima” hétvégén. Ennek oka, hogy ezekben az időszakokban sokan utaznak, és ezért hamar elfogynak az akciós jegyek, és csak drágább jegyeket találunk, valamint a hotelszoba is többe fog kerülni. Foglalás előtt érdemes leellenőrizni, hogy a célállomáson nincs-e valamilyen nemzeti ünnep, mert akkor pedig a belföldi turizmus miatt ugranak meg a szállásárak.

Vannak olyan ünnepnapok, amelyek nemcsak Szlovákiában, hanem számos más országban is piros betűs napok – ilyen a karácsony, az újév, a szilveszter, a húsvét, de akár a május elseje is –, érdemes kerülni ezeket az időszakokat, mivel ez mind a légitársaságoknál, mind pedig a szállodáknál csúcsidőnek számít, azaz többe fog kerülni a nyaralás. Ezért érdemes – ha nemcsak szabadságot, de pénzt is szeretne megtakarítani – olyan ünnepnapon utazni, amely csak Szlovákiában piros betűs nap, a szomszédos országokban nem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?