A márciusi hidegben is taroltak a kenyaiak

Pozsony |

<p>Sapkában, kesztyűben, némelyikük hosszúnadrágban futott. Dideregtek a rajtnál, versenyzés közben és a célban. És azt nyújtották, amiért meghívták őket Pozsonyba. A nyolcadik városi maraton négy fő számában tartoltak a kenyai futók, a tizenkét dobogós helyből kilencet lefoglaltak, ráadásul Isaac Cheruiyot Chesiny hatalmas rendezvénycsúccsal (2:18:33) győzött.</p>

Márciusi arktikus hideg fogadta a mezőnyt a vasárnapdélelőtti rajtnál. Szállingózott a hó, a hőmérő higanyszála nulla fok alatt maradt, amikor elindult a tarka színű tömeg Pozsony utcáin. Először futottak Ružinov felé, majd onnan vissza, be az óvárosba és a Duna-parton a célba.

Robbantott az apró afrikaiGyorsan kialakult az élboly a félmaratoni távon. Amint az várható volt, négy kenyai diktálta az iramot. Egymást váltogatták, s az utolsó kilométerekre már csak ketten maradtak elöl. A szép stílusban futó Dikson Kosgei Kurui és az alacsonyabb, rengeteg apró lépéssel haladó Joel Maina Mwangi. Izgalmas csata alakult ki a célegyenesben, s a jobban hajrázó Mwangi az utolsó métereken lehajrázta honfitársát. Félmaratoni távon a rendezvény harmadik legjobb idejével (1:04:06) ért célba. Nagy győzelmet aratott az apró afrikai. Narancssárga kesztyű a kezén, rövidnadrágban, mezítelen lábakkal áll előttünk, úgy válaszolgat a kérdésekre: „Még soha nem futottam a félmaratonit ilyen rossz időben – mondja dideregve. – Arra törekedtem, hogy az élbolyban haladjak. Vártam a hajrára, mert tudtam, hogy az az erősségem.” Alighogy elmegy a meleg sátorba, beérkezik a legjobb váltó utolsó embere, aki nem más, mint az egyik legjobb szlovák középtávfutó, Jozef Pelikán. „Az bosszant a legjobban, hogy négyen se tudtuk legyőzni a legjobb kenyait. Pedig arra számítottunk, hogy sikerülhet ebben a hidegben, de az afrikaiak most is jobbak voltak” – szórja ki magából a behame.sk négyesének hajráembere, aki Juraj Vitko, Dömény János és Jozef Urban társaságában készült a kenyaiak legyőzésére. Sang, Dukátová, Vajas…Hármas kenyai sikert hozott a nők száma: Sang nyert Wanjohi és Muringi előtt. „1:12 órás időt akartam futni, de szörnyű hideg volt, teljesen kikészültem” – présel ki magából néhány épkézláb mondatot Chelangat Sang, aki még így is a harmadik legjobb női időt (1:13:24) futotta félmaratoni távon Pozsonyban.Utánuk két órán át hömpölygött a tömeg a célba. Közel kétezren indultak a félmaratoni távon, így állandóan volt érkező futó. Volt, aki tántorgott a végkimerüléstől, volt, aki boldogan rohant a meleg sátorba. Mindenki legyőzte önmagát, és a márciusi hideg viszontagságaival is megbirkózott. Feltűnt Jana Dukátová vízi szlalomozó világbajnok, a csallóközi futók közül a dunaszerdahelyi Vajas Roland (211., 1:34:32), a somorjai Faragó Zoltán (219., 1:35,00) és sokan mások is lefutották a 21 kilométert. A münsteri kenyai diadalaKözben a maratonfutók már a második kört teljesítették. Három kenyai és a hórihorgas ukrán Babarika haladt elöl. Szinte az egész táv alatt rendezvénycsúcson belüli részidejük volt, így várni lehetett, hogy célban megjavítják az ukrán Remscsuk 2008-ban elért idejét. Az Eurovea előtti célegyenesbe Isaac Cheruiyot Chesiny fordult elsőnek, és a közönség nagy üdvrivalgása közepette szakította át a szalagot. Jócskán lefaragott a pozsonyi maraton rendezvénycsúcsából, ami tegnaptól 2:18:33 óra. Jól beöltözött a győztes, hosszú nadrág, sapka, kesztyű, így aztán akár estig is nyilatkozgatna: „Hideg és helyenként nagy ellenszél volt, ritkán van ilyen ítéletidő maratoni versenyen – derül ki szavaiból. – 2009 óta járok maratonikra, Európában élek, a németországi Münsterben van a futócsoportom. Innen szoktunk járni az európai versenyekre. Arra készültem, hogy 2:10-es időt futok Pozsonyban, most fordult elő először, hogy nem voltam rövidnadrágban. Hogy mit kezdek a 2200 eurós pénzdíjjal? Nem akarom csak úgy elkölteni, leülök majd, és nyugodtan végiggondolom, mire lenne jó.” Harmadszor nyerte Pozsonyban a női martatoni versenyt a kenyai Lilian Koech. Tavaly kikapott egyik honfitársnőjétől, de előtte 2010-ban és 2011-ben diadalmaskodott. „Ez a kedvenc pályán. Jobb időt akartam futni, de ebben a hidegben ez nem ment” – mondja szinte elnézést kérve a gyengébb, 2:51:42 órás eredményért. Még felfért a dobogóra a magyar Farkas Katalin is, aki negyedszer indult Pozsonyban, és 2008-ban győzött ebben a számban. Mostani ideje (2:57:26) a harmadik helyre volt elég.  ČSOB MARATHON 2013, Pozsony – maraton, férfiak: 1. Isaac Cheruiyot Chesiny 2:18:33 – új rendezvénycsúcs, 2. Peter Kariuky Wanjiru (mindketten kenyaiak) 2:18:47, 3. Alekszander Babarika (ukrán) 2:20:20; nők: 1. Lilian Koech (kenyai) 2:51:42, 2. Marija Vrajic (horvát) 2:53:52, 3. Farkas Katalin (magyar) 2:57:26.Félmaraton, férfiak: 1. Joel Maina Mwangi 1:04:06, 2. Dikson Kosgei Kurui 1:04:10, 3. Thomas James Lokomwa 1:04:43; nők: 1. Chelangat Sang 1:13:24, 2. Mary Wangari Wanjohi 1:13:42, 3. Margaret Wamahiga Muringi (mind kenyai) 1:18:40.