Összesen 2300 anyadisznót nevelnek a telepen (Bátky Tamás felvétele)
Sertéségető telepítését tervezi a dán telep
Ezt a fajta égetőt már Magyarországon és Csehországban is használják, kiküszöbölve ezzel az elhullott állatok tetemének raktározását, de a járványokkal szemben is védenék az élő állományt. A hír hallatán a bősiek közül többen nemtetszésüket fejezték ki.
A First Farm magyarországi és csehországi üzemeiben használatban van már az a fajta gép, melyet a bősi telepre is terveznek. Június 25-én a lakosokat tájékoztatva közzétették azokat a dokumentumokat, melyekből bővebb információt is megtudhatnak, szerepel bennük a gép típusa, az építmény terve és a közben felmerülő kérdésekre is válaszolnak az üzemeltetők. Az iratok augusztus 14-ig elérhetőek.
Eddig még nem volt hasonló égető a telepen, a filterrel ellátott és európai uniós szabályzatnak megfelelő gép az elhullott állatok tetemének megsemmisítését nagyban megkönnyítené.
„Az elsődleges célunk ezzel az, hogy elkerüljük az afrikai sertéspestist. Most a dögszállító autó, ami elviszi a tetemeket, rendszeresen behajt a telepre, azt viszont nem tudjuk, hogy előtte hol járhatott és milyen vírusokat, baktériumokat hordozhat. Szeretnénk megvédeni az állatok egészségét, a munkahelyeket és a befektetéseket is”
– mondta el az Új Szónak Koczkás Attila, a First Farm bősi telepének ügyvezető igazgatója. A szerkezet angol gyártmányú. Két évvel ezelőtt 100 000 eurós árajánlatot kaptak. Mára már többe kerül és a tetőszerkezettel ellátott, fémoszlopos szélfogó is költségekkel jár, úgyhogy a beruházás összesen 150 000-200 000 eurós nagyságúra tehető, a havi költségét pedig 1000-2000 euróra becsülik.
A gázüzemű gép mérete nem nagy, egy személyautó nagyságú. „Mi magunk is bősiek vagyunk, itt élünk. Senkinek nem akarunk rosszat” – tette hozzá az igazgató.
Jelenleg, ha a telepen van egy elpusztult tetem, akkor azt egy dögszállító kocsi viszi el Zsolnára, hogy ott égessék el, viszont ez a kocsi nem jár minden nap.
„Ha egy állatunk elhullott például kedden, lehet, hogy csak szerda délután viszik el. Ez a dög közben rothad, lefagyasztani nem tudjuk és a tárolása is költségekkel jár. Ez támogatott tevékenység, de nem mindegy, hogy milyen körülmények közt valósítja meg a cég”
– mondta el Csörgő Árpád, városi képviselő, aki állatorvosként tevékenykedik a telepen. Hozzátette, hogy sokkal környezetkímélőbb megoldás az égetés.
„Ez nem egy dögtározó, ahol melléktermékek keletkeznek, csontliszt, húsliszt, különféle zsírok. Ez a gép teljesen a hamu állapotáig éget mindössze pár óra leforgása alatt”
– részletezte az állatorvos.
A lakosok egy része tart az égetéstől. A legközelebbi ház csupán 200 méterre áll a telep kerítésétől, de az ügyvezető állítása szerint telepítését nem oda, hanem az üzem területének legtávolabbi pontjára tervezik. A bősi üzemben 2300 anyadisznót tartanak. Arra törekednek, hogy egy se hulljon el közülük, de átlagban három elpusztult állattal számolnak egy héten, melyekhez hozzájönnek még az elhullott kismalacok is. Egy magyarországi telepről érkezett kezelő elmondása szerint a 3-4 óra alatt elégetett 200 kilós anyadisznóból csupán egy lapátnyi hamu marad.
„Tartunk az afrikai sertéspestistől. A feletteseink azt mondták, ha betör az üzembe ez a betegség, akkor nagy valószínűséggel már nem fogják támogatni az állomány újratelepítését”
– emelte ki Koczkás Attila. Ha ez bekövetkezne, elmondása szerint pár éven keresztül semmit nem lehetne itt tenyészteni, majd le kell fertőtleníteni az teljes telepet. Utána a meglévő állomány 10 százalékát lehet visszatelepíteni, azt fél évig bent tartják és hetente vérvizsgálatokat végeznek. Ha mindez megtörtént és rendben találják az állatokat, csakis akkor lehet megkezdeni a teljes állomány visszatelepítését.
„Ahova ez a betegség bejut, minden állatot kiírt. Az anyadisznókat, az ellő állatokat, a kismalacokat is. 2300 anyadisznó van itt, nem is merek ebbe belegondolni, hogy ez mit keltene. A nagy veszteség mellett a kollégák elveszítenék a munkahelyüket. Hatalmas lenne a kár”
– hangsúlyozza az ügyvezető.
A cég felajánlotta a városvezetésnek, döntéshozóknak és az érdeklődnek, hogy a telepek valamelyikére ellátgassanak és megnézzék az égetőt működés közben. A tervezett beruházás pontos részletei Bős város hivatalos weboldalán, az Aktualitások menüpont alatt megtekinthetőek, a dokumentumok letölthetők.
Ezúton tesszük közzé a First Farms Gabčíkovo – Bős k.f.t. az állati melléktermékek (elhullott sertések tetemei) Volkan 1600 kemencében történő ártalmatlanításáról szóló tervezetét, amelyet a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal környezetvédelmi szakosztályára nyújtott be.
Az érvényes rendelkezések értelmében a tervezetbe minden lakos beletekinthet, és egyben véleményezhet is a Bősi Városházán a következő módon:
- személyesen – az ügyfélfogadó órákban az építkezési osztályon,
- levélben,
- e-mail-ben [email protected]
- elektronikus postán,
a következő időpontban - 2023. július 25 – 2023. augusztus 14.
A tervezet a Bősi Városházán a hivatalos közlönyön is kifüggesztésre került, ill. hozzáférhető a következő címen:
http://enviroportal.sk/sk/eia/detail/zneskodnovanie-vedlajsich-zivocisnych-produktov-v-peci-volkan-1600-gab
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.