Pálinka minden alkalomra

Esszencia párlatverseny - eredményhirdetés
Nádszeg |

Jó hangulatban, baráti beszélgetéssel végződött az első Esszencia Spirit párlatverseny kiértékelése Nádszegen. A főzőmesterek szerint a pálinka akkor jó igazán, ha van kivel megosztani.

Múlt pénteken tartották meg az első Esszencia Spirit Felvidéki Párlatverseny eredményhirdetését és kiértékelését. Fitos András, az Esszencia Pálinkafőzde és a verseny egyik megálmodója és szervezője a kiértékelést követően úgy fogalmazott, nemcsak a szervezői csapatra büszke, hanem a nevezőkre is.

„Ezt látni, hogy a díjazott párlatok kóstolójánál milyen nagy beszélgetések zajlanak, hogy senki sem titkolja a saját konyhatitkait a cefrekészítésről, hanem nyíltan beszélgetnek róla, nagyon jó érzés. Ezen a nyüzsgésen és a baráti beszélgetéseken lehet látni, hogy közösség alakul ki, egy nagy baráti társaság a pálinkafőzőké. Ha ennyire nyitottak az emberek arra, hogy beszéljenek a pálinkafőzésről a fejlődés érdekében, ott a siker borítékolható, és biztos vagyok benne, hogy évről évre egyre szebb pálinkákat fognak készíteni a nevezők”

– mondta el az Új Szónak. Az eredményhirdetés előtt a pálinka hígításáról és szűréséről szóló szakmai műhelyfoglalkozáson vehettek részt a versenyben részt vevő párlatkészítők.

„A díjátadón elhangzott, hogy a beküldött minták közel háromnegyede 48 vagy annál magasabb alkoholfokra volt beállítva. Fontos tudni, hogy a magas alkoholfok bezárja az aromákat, míg alacsonyabb alkoholfoknál jobban ki tudnak nyílni az aromák, de előfordul, hogy beszürkül a pálinka, ezért szűrni kell. Azért választottuk ezt a témát, hogy rávezessük a pálinkafőzőket, hogy próbálkozzanak a hígítással, az alacsonyabb alkoholfokokkal, ezért megmutattuk nekik a szűrés technikáit. Sikerült is átvenni a hígítás és szűrés összes lépését az egy órás alkotóműhelyen és nagy öröm számunkra, milyen nagy volt az érdeklődés”

– egészítette ki Fitos András.

A szakmai zsűri elnöke, Szöllősi Edit az eredményhirdetés után elmondta, nagyon-nagyon jó érzés volt részt venni a nádszegi versenyen.

„Feltételeztem, hogy Andráshoz hasonló lelkes emberekkel, pálinkakészítőkkel fogok itt találkozni, most pedig szeretnék körbejárni és a díjazottakkal beszélgetni, mert csodálatosan szép pálinkákat készítettek. Az olyan versenyeket szeretem, amelyek kifejezetten arról szólnak, hogy a helyi közösség szépülésére történjenek. Az Esszencia Spirit minden szempontból ilyen, a szervezésről és a színvonalról pedig csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. A különlegessége számomra, hogy találkoztam a morva muskotállyal, amely a szívem csücske lett, mert egy nagyon kellemes tétel”

– emelte ki a szakember. Úgy véli, a jó pálinka olyan, hogy ha megszagoljuk, az orrunknak tetszik, ezért van kedvünk megkóstolni, ha a szánkba vesszük, azt érezzük, hogy szeretnénk lenyelni, és ha lenyeltük, innánk még egy kortyot.

„A pálinka nem egy magányos műfaj, hanem baráti társaság kell hozzá, hogy meg tudjuk osztani valakivel”

– tette hozzá Szöllősi Edit.

ES-eredményhirdetés

A kiértékelést Kacz Péter tartotta, aki Császár Dáviddal együtt Fitos András társa a pálinkafőzdében, illetve a verseny szervezésében is. A résztvevők tőle megtudhatták, hogy 75-en neveztek be 227 tétellel. A legtöbb, 99 pálinka csonthéjas gyümölcsből készült, ezeket követték az almatermésűek, a szőlő- és borászati párlatok, a vegyes és az érlelt párlatok, az egzotikus gyümölcsökből készült pálinkák, a bogyós termésűek és a vadcsonthéjasok. A verseny különlegessége volt, hogy az eredményhirdetésen meg lehetett kóstolni a díjazott tételeket, de bemutatták azokat is, amelyek nem nyertek, hogy a készítők tanulhassanak a hibákból.

ES-kóstolás

Az Esszencia Spirit abszolút győztesének, Bugyi Ferencnek a legújabb hobbija a pálinkafőzés, amelyet a horgászat és a vadászat után három évvel ezelőtt kezdett komolyan venni.

„Megelőzte egy-két éves tanulmányozás, amikor információkat gyűjtöttem róla különböző fórumokon. Van néhány saját termesztésű alapanyagból készült párlatom is, de a pálinkákhoz a legtöbb esetben vásárolom a gyümölcsöt. Erre azért van szükség, mert például az egyik aranyérmes pálinkám a penyigei nemtudom szilvából készült, ami csak Kelet-Magyarországon terem. A magját a Tisza hozta, kiterítette az ártereken és ott vadon kezdett nőni. Mivel senki nem tudta az eredetét, ezért lett nemtudom szilva a neve. Ebből készül a szatmári szilvapálinka és a szilvalekvár is”

– magyarázta Bugyi Ferenc, aki szerint kis mennyiségben kell pálinkát fogyasztani, csak kóstolgatni szabad és bármilyen alkalomkor érdemes fogyasztani, lehetőleg baráti társaságban.

Bugyi Ferenc

Zsoldos Dávid Nagymegyerről érkezett és számos más díj mellett elnyerte a verseny legjobb párlata díjat. A pálinkafőzéssel úgy került kapcsolatba, hogy tinédzserként nyári munkát vállalt egy ismerősénél, aki pálinkafőzdét épített.

„Ott voltam az épület felújításánál, és amikor elkészült, felajánlották, hogy maradjak főzőmesternek. Azóta elvégeztem több kurzust, de rájöttem, hogy a legnagyobb képzést az a tapasztalat adja, amit csak a cefrekészítéskor és a főzéskor a gyakorlatban szerezhetünk. Sikeres eredményt nagyon sok odafigyeléssel lehet elérni. A megfelelő alapanyag a legfontosabb, amiből a lehető legjobb pálinkát kell kihozni. Ez egy olyan ital, amelyet minden alkalomra lehet ajánlani”

– osztotta meg gondolatait a versenyző.

 

Zsoldos Dávid
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?