Kígyóméreg segítheti a koronavírus elleni harcot

kígyó illusztráció

Brazil kutatók azt találták, hogy a kígyóméreg egy molekulája megakadályozta az új típusú koronavírus reprodukcióját majomsejtekben.

A felfedezés biztató első lépés lehet egy olyan gyógyszer felé, amely segít legyőzni a Covid-19-et okozó SARS-CoV-2-t, vagyis az új típusú koronavírust.

A Molecules című tudományos lap friss számában közölt tanulmány szerint egy helyi gödrösviperafaj (Bothrops jararacussu) által termelt méreg egy molekulája 75 százalékban megakadályozta az új koronavírus szaporodását a majomsejtekben.

"Kimutattuk, hogy a méreg egy komponense a vírus egy nagyon fontos fehérjéjét iktatja ki" - mondta el Rafael Guido, a Sao Pauló-i Egyetem professzora, a tanulmány egyik szerzője.

A molekula egy peptid, vagyis egy aminosavlánc, amely - más sejtek károsítása nélkül - a koronavírus PLPrp nevű enzimjéhez tud kapcsolódni, ez pedig létfontosságú a kórokozó szaporodásához.

Az antibakteriális tulajdonságai miatt már ismert peptid előállítható laboratóriumban, mesterséges úton, tehát nem kell a viperát se befogni, se tenyészteni - közölte Guide egy interjúban.

"Tartottunk attól, hogy az emberek Brazília-szerte nekiállnak levadászni a jararacussut, hogy megmentsék a világot, de ez nem így működik. Nem maga a méreg az, ami legyőzi a koronavírust" - magyarázta Giuseppe Puorto herpetológus, vagyis a kétéltűek és hüllők kutatója, a Sao Pauló-i Butantan Intézet biológiai gyűjteményének igazgatója.

A következő lépés az lesz, hogy a kutatók a molekula különböző dózisainak hatásosságát értékelik, valamint megvizsgálják, képes-e megakadályozni, hogy a vírus sejtekbe hatoljon - olvasható a kutatásban szintén részt vevő Sao Pauló-i Állami Egyetem közleményében.

A tudósok remélik, hogy emberi sejteken is tesztelhetik a molekulát, de nem közölték, mikor.

A jararacussu Brazília egyik legnagyobb kígyója, akár kétméteresre is megnőhet. Az atlanti-parti erdőkben él, Bolíviában, Paraguayban és Argentínában is megtalálható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?