Respekt: A szlovák-magyar feszültség Trianonra vezethető vissza

Prága |

<p>A mai szlovák-magyar feszültség gyökerei a trianoni szerződéshez vezethetőek vissza, amikor az első világháború győztes hatalmai arrogáns módon úgy húzták meg az új államhatárokat, hogy a magyarok egyharmada hazájának határain kívülre - részben Szlovákiába - került - mutat rá legújabb, idei 47. számában a Respekt című cseh liberális hírmagazin.</p>

Az Arrogancia mint cél című írás szerzője, Martin Šimečka, a lap főszerkesztője szerint ezt az arroganciát a közép-európai politikusok saját hagyománynak minősítették. A szlovák és a magyar politikusok meg egyenesen politikai programnak tették meg. Ennek következménye az a társadalmi hisztéria, amelyből elsősorban a szélsőségesek húznak hasznot.

Mindkét ország politikusainak válaszai a dunaszerdahelyi eseményekre, a budapesti zászlóégetésre vagy a királyhelmeci koszorúzásra a harmincas éveket idézik. A szlovákok a határrevízióval és a magyar autonómia törekvésekkel riogatnak, míg a magyarok a szlovák kormány nacionalizmusára és a magyar kisebbség elnyomására mutatnak rá. A maga módján mindkét félnek igaza van.

A szlovák-magyar diplomáciai összetűzésből, amely már kezdi éreztetni hatását az emberek életében is, három általánosabb tanulság is levonható.

Az első az, hogy a politikai szélsőségesség hatását nem lehet azzal csökkenteni, hogy részt kap a hatalomból. Ennek az ellenkezője igaz: ez a hatalmat is radikalizálja. Példa erre Szlovák Nemzeti Párt, amelynek kormányzati pozícióba kerülése után az összes párt - beleértve az ellenzéki pártokat is - nacionalistább hangnemet vett fel. Hasonló hibát vétett Ausztria, minek következtében a jobboldali szélsőségesek gyakorlatilag megnyerték a legutóbbi választást. Rossz tapasztalata van ezzel Lengyelországnak is. A magyar jobboldal meg addig kokettált a radikálisokkal, mígnem elkezdett hozzájuk hasonlítani - mutat rá az újság.

Másodszor: míg a politikai pártok közelednek a szélsőségesekhez, addig a szélsőségesek hozzáidomulnak a politikához és kezdik átvenni annak módszereit, szokásait, nyelvezetét. Politikai pártokat alakítanak, ügyesen dolgoznak a jelképekkel, s hangzatos nyilatkozatokat adnak ki. Minden jel arra mutat, hogy átgondolt politikai stratégiáról van szó, amelyet nehéz semlegesíteni.

Harmadszor: Az Európai Unió puha politikája érdekes próbának lesz most alávetve. Az Európai Szocialisták ugyan rákényszerítették Gyurcsány Ferencet és Robert Ficót, hogy több mint egy év után végre hivatalosan találkozzanak egymással, de ez csak egy megkésett és kétségbeesett kísérlet annak a tragikus kudarcnak a helyrehozatalára, hogy megtűrték Ficonak a Szlovák Nemzeti Párt bevételét a kormányba.

Csehország többször hangsúlyozta: európai uniós elnökségének egyik nagy előnye az lesz, hogy jól ismeri Oroszországot, s ez nagy segítséget jelenthet az tárgyalásokkor. Prága most újabb előnyt is kihasználhat: a magyar-szlovák kapcsolatok jó ismeretét. Ennek csak egy bökkenője van: a trianoni szerződés létrehozásában, melynek következtében majdnem egymillió magyar került az akkori Csehszlovákia fennhatósága alá, oroszlánrésze volt az akkori csehszlovák külügyminiszternek Edvard Benesnek - mutat rá a tekintélyes hetilap főszerkesztője. (kokes)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?