Libanon a nemzetközi közösség segítségét kérte a menekültek miatt

Bejrút |

<p>Libanon a nemzetközi közösség segítségét kérte a menekülthullám kezelésében, Szaad Haríri miniszterelnök pénteki felhívásában különösen infrastrukturális és oktatásügyi beruházásokat sürgetett országában, amely több mint egymillió szíriainak nyújt menedéket.</p>

Libanon elérte tűréshatárát - hangsúlyozta Haríri újságírók előtt az április 5-én Brüsszelben Szíria és a térség jövőjéről rendezendő nemzetközi segélykonferencia előtt.

"Ha manapság az ember körülnéz a befogadó közösségeknél, hatalmas feszültséget látni a libanoniak és a szíriaiak között (...) Zavargásoktól tartok" - mondta Haríri.

A libanoni kormányfő továbbá jelezte: részletes tervet fog bemutatni az országának hatalmas tehertételt jelentő szíriai menekülthullám kezeléséről Brüsszelben, és a nemzetközi közösség segítségét fogja kérni.

"A nemzetközi közösségnek meg kell értenie, hogy Libanon nem képes megfizetni a megoldatlan szíriai válság árát" - húzta alá Haríri. Hozzátette: "mára Libanon egyetlen nagy menekülttáborrá vált".

Haríri a nemzetközi közösségnél 5-7 éves időszakra menekültenként mintegy 12 ezer dollárnak megfelelő támogatást akar elérni a mostani 1200 dolláros évenkénti támogatási szinttel szemben. "Úgy gondolom, hogy ez biztosítani fogja a gazdaság virágzását és azt, hogy Libanon megállja a helyét" - vélekedett Haríri.

Libanoni tisztségviselők a Világbank adataira hivatkozva elmondták, hogy a szíriai konfliktus 2015 végéig 18,15 milliárd dollár veszteséget okozott országuknak. A közel-keleti állam gazdasági növekedése a korábbi 8 százalékos átlagról hozzávetőleg 1 százalékosra esett vissza a szíriai válság 2011-es kitörése óta.

A 4,5 milliós Libanonban mintegy 1,2 millió szíriai menekült él, többségük hevenyészett menekülttáborokban és mélyszegénységben. A bejrúti kormány eddig ellenezte hivatalos menekülttáborok létrehozását.

A szíriai polgárháború gyengítette Libanon gazdaságát és növelte az országon belüli feszültségeket is. Habár dzsihadista merényletekre volt példa, szíriai menekültek és a libanoni közösségek között eddig nem volt jelentősebb erőszakcselekmény.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?