Az Európai Tanács elítéli a török offenzívát Szíriában

Brüsszel |

Tegnap késő estig tartott az Európai Tanács (ET) ülése, ahol az uniós kormány- és államfők elítélték Törökország egyoldalú katonai fellépését Északkelet-Szíriában, de az Ukrajna felett 2014-ben lelőtt személyszállító gép ügyével is foglalkoztak.

Az EU elítélte Törökország egyoldalú katonai fellépését Északkelet-Szíriában. A testület szerint az offenzíva "elfogadhatatlan emberi szenvedést okoz, aláássa az Iszlám Állam elleni küzdelmet és súlyos fenyegetést jelent Európa biztonságára". Az ET nyugtázta az Egyesült Államok és Törökország tegnap esti bejelentését a térségen belüli katonai műveletek szüneteltetéséről. Ismételten felszólította Törökországot, hogy szüntesse be katonai fellépését, vonja ki haderőit és tartsa tiszteletben a nemzetközi humanitárius jogot. A tanács október 14-i döntése nyomán emlékeztetett arra, hogy egyes tagállamok úgy döntöttek, leállítják a Törökországba irányuló fegyverexportra vonatkozó engedélyek kiadását.

Az unió továbbra is erőfeszítéseket tesz arra, hogy a folyamatosan változó szükségletek fényében hatékonyan kezelje a súlyos humanitárius- és menekültválságot, többek között azzal is, hogy támogatást nyújt azon tagállamoknak, amelyek a legkomolyabb kihívásokkal néznek szembe. Ez elsősorban a Földközi-tenger keleti térségének államaira vonatkozik.

Orbán Viktor (Fidesz) magyar kormányfő is megnyilvánult a menekültkérdésben. Elmondta, Magyarország erőszakot is alkalmazhat a déli, szerb határánál, hogy megvédje az Európai Unió határát, ha Törökország beváltja a fenyegetését, és megnyitja a kapuit a menekültek előtt Európa felé. Törökország területén 3,5-4 millió szíriai menekült él táborokban. Erdogan török elnök többször megfenyegette az EU-t, hogy felrúgja korábbi megállapodásukat, és megnyitja a kaput Európa felé ezeknek az embereknek.

A június 20-i uniós döntésre utalva az ET ismételten kijelentette, hogy maradéktalanul támogat minden olyan erőfeszítést, amelynek célja az, hogy az Ukrajna felett 2014-ben lelőtt MH17-es járattal kapcsolatban fel lehessen tárni az igazságot. Egyben a tragédia áldozatainak és közeli hozzátartozóiknak igazságot lehessen szolgáltatni, és el lehessen számoltatni a felelősöket. A tanács felszólított minden államot, hogy az ENSZ BT határozatával összhangban tanúsítson teljes körű együttműködést a folyamatban lévő nyomozásban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?