Több a bírság az úton, mint a borítékban

Pozsony |

<p>Nem tudnak egyről a kettőre jutni a rendőrök az objektív felelősség elvével, a belügyminisztérium ugyanis beismerte, költségvetésükben nincs, s egy ideig nem is lesz az automatizált radarrendszer kiépítésére szükséges 30 millió euró.&nbsp;A rendőrök kénytelenek manuálisan párosítani a szabálysértő autók rendszámához azok tulajdonosait, hogy postázni tudják a bírságot.</p>

Az objektív felelősség elve alapján már nem kell megállítani az autót, ha sofőrje szabályt sértett. Például a gyorshajtásról készített fényképet egyszerűen postázzák az autó tulajdonosának. Az, hogy a szabálysértés elkövetésekor nem ő vezette az autót, a rendőröket nem érdekli. Ha postafordultával kifizeti a büntetést, akkor 30 százalékkal alacsonyabb összeget kell térítenie.

Magántőke vagy Brüsszel

Ivan Netík, a belügyminisztérium szóvivője az Új Szónak elmondta: a cél, hogy 2016-tól automatizált rendszer párosítsa a gépkocsik tulajdonosait az autókhoz. Jelenleg ugyanis a rendszer nem hatékony, a rendőrök hetente legfeljebb 150 bírságot tudnak kiküldeni. Mint megtudtuk, minimum három napig, de akár egy hétig is eltart, míg a rendszám szerint megtalálják a szabálysértő autó tulajdonosát, további napokat vesz igénybe, míg a büntetést postázzák.

Azt, hogy az automatizált rendszert PPP-projekt keretében vagy az uniós alapokból fogják-e finanszírozni, idén ősszel kellene eldönteni. Netík szerint sokkal valószínűbb a projekt uniós finanszírozása. Ha magántőke bevonásával akarnák kiépíteni a rendszert, törvénymódosításra is szükség lenne, a szlovák jogrend szerint ugyanis közúti kihágásokért csak az állam büntethet, magáncég nem.

A minisztérium a korábbi információk szerint legalább 150 radart helyezne ki országszerte, ezek egy része statikus lenne, tehát állandóan ugyanazon a helyen mérne, s időről időre kapcsolnák be. Hordozható radarokat is vásárolna, hogy a rendőrök az aktuális közlekedésbiztonsági helyzet szerint tudják figyelni a szabályok betartását bármelyik úton és bármikor.

Késik a várt bevétel

Mivel kevés sofőrt képesek a rendőrök büntetni anélkül, hogy megállítanák a szabálysértőt, az államnak az objektív felelősségből sincs nagy bevétele. Idén a büntetések túlnyomó többségét a helyszínen fizették ki a sofőrök. 2014 és 2013 első három hónapjában kb. 5–5 millió eurót fizettek ki a szabálysértők a helyszínen, az objektív felelősség elve szerint az első három hónapban csak 81 ezer eurót.

A rendőrök gyorshajtásért adják a legtöbb bírságot (a postázott büntetések 93 százaléka). Átlagban 86 eurót kértek, ami azt jelenti, hogy a szabálysértők 16–25 km/órával lépték túl az előírt sebességet.

A belügyminisztérium sosem tagadta, hogy az objektív felelősség bevezetéséhez az inspirációt Magyarország adta, ahol a rendszer működésének első évében a 40 százalékkal csökkent a közúti balesetek száma. Jozef Drahovský közlekedésbiztonsági elemző ezt az adatot reálisnak tartja, viszont ahhoz, hogy a rendőrség nálunk is hasonló eredményt tudjon elkönyvelni, szerinte az kellene, hogy a radarrendszer automatizált legyen és ne tartson több mint egy hétig, míg a szabálysértő megkapja a büntetést. „Ha a szabálysértés után egy héttel érkezik meg a bírság, akkor nem éri el a nevelőhatást” – mondta a Sme napilapnak Drahovský.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?