SaS: A kormány alkotmánybíró-választásról szóló javaslata elszalasztott lehetőség

Alojz Baránik
Pozsony |

Az alkotmánybíró-választásra vonatkozó módosítás, melyet szerdán (8. 22.) hagyott jóvá a kormány, az ellenzéki SaS párt szerint nem oldja meg a szlovák igazságszolgáltatás alapvető problémáját, amely a párt szerint az, hogy egyes bírók alá vannak rendelve a kormánynak. Ez a megállapítás az SaS csütörtöki sajtónyilatkozatában szerepel. A kormány által javasolt alkotmánymódosítást az ellenzéki párt „elszalasztott lehetőségnek” minősítette.

 

Alojz Baránik parlamenti képviselő és az SaS igazságszolgáltatásért felelős csapatvezetője kijelentette: Gál Gábor (Most-Híd) igazságügy-miniszter csak olyan módosításokat terjesztett a kormány elé, amelyek nem változtatnak a lényegen, miszerint az alkotmánybírókról a parlamenti többség dönt. „Ez nem más, mint egy elvesztegetett esély arra, hogy radikálisan javítsunk a szlovák alkotmányosságon” – szögezte le Baránik.

Az SaS olyan szabályokat vár, amelyek közvetlenül az alkotmányból kiindulva, a pluralitás elvét alapul véve biztosítják az alkotmánybírók megválasztását oly módon, hogy jelentőséggel fognak bírni az ellenzék, illetve a harmadik szektor javaslatai is.

„Az alkotmánybírónak nem csupán alkotmányjogi szakértőnek kell lennie, hanem ami ennél is fontosabb, tanúságot kell tennie az igazságérzetéről és a kormánytól való függetlenségéről” – véli Baránik.

„A szlovákiai alkotmányos rend stabilitása és kiszámíthatósága szempontjából egyenesen káros, hogy az alkotmánybíróság a főügyész-választás esetében kész elismerni az elnök jogát arra, hogy visszautasítsa a parlament javaslatát, de más esetekben megtagadja tőle ezt a jogot. Ennek a jogi ekvibilirisztikának a közös nevezője az, hogy mindig a Smer-SD pártnak felel meg” – tette hozzá.

 

Gál a kormányülés után elismerte, hogy még nincs meg a javaslat elfogadásához szükséges 90 parlamenti szavazat. Hozzátette: tárgyalni készül az ellenzékkel, és engedményeket is kilátásba helyezett. Figyelmeztetett, hogy ha nem sikerül megegyezni az alkotmánybíró-választás szabályainak módosításáról, a 13 közül 9 alkotmánybírót a régi szabályozás szerint fognak megválasztani. Az alkotmánybírók mandátuma 2019 februárjában jár le.

A tárcavezető javaslata szigorítana az alkotmánybíró-jelöltek alkalmassági feltételein. Gál a javaslat két változatát terjesztette a kormány elé, a kabinet azt támogatta, amely szerint az alkotmánybírói tisztség betöltésének feltételeit csak az alkotmányban rögzítenék. A feltételek között Gál a megválaszthatóság 45 évben megszabott alsó korhatárát, a büntetlen előéletet, az erkölcsi integritást, a legalább 15 éves jogi gyakorlatot említette, illetve azt, hogy a jelöltnek elismert szakmai tekintélynek kell lennie a jog területén, és az eddigi életvitelével garantálnia kell, hogy elfogulatlanul, pártatlanul és tisztességesen fog dönteni.

A javaslat értelmében a jelölteket a parlament abszolút többséggel választaná meg. A jelöltek megválasztásához eddig a jelen lévő képviselők többségének támogatása kellett, ezt követően az összes képviselő több mint felének, vagyis legalább 76 képviselő támogatására lesz szükség. Az ellenzék követelése, hogy az alkotmánybírókat alkotmányos többséggel válasszák meg a képviselők, Gál szerint irreális. Ezt állítólag Richard Sulík, az SaS elnöke is elismerte, amikor személyesen találkoztak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?