Politológus: A gond a bizalom elvesztése, nem a miniszterek párthovatartozása

heger k

A fő gond a kormány legitimitásával nem az, hogy a miniszterek melyik pártnak a tagjai, hanem hogy az egész kabinet elveszítette a parlament bizalmát – jelentette ki a TASR-nek Aneta Világi politológus, a Comenius Egyetem munkatársa. Ám szerinte egy hivatalnokkormány sem működne hatékonyabban, mint a mostani, kinevezése akkor válna indokolttá, ha a megbízott kabinet miniszterei elkezdenének visszaélni a pozíciójukkal.

„Parlamenti demokráciában a megválasztott képviselők a saját legitimitásukat átruházzák a miniszterekre is azzal, hogy bizalmat szavaznak a kormánynak. A képviselők megmérettették magukat a választáson, a kormány tagjainál ez nem feltétel, elvileg a kormányfőnek sem kell indulnia a választáson” – magyarázta Világi.

Egy hivatalnokkormánynak sem lenne nagyobb legitimitása, mint a mostani megbízott kormánynak, és a politológus szerint hatékonyság szempontjából sem lenne jobb, mert az új minisztereknek át kellene venniük a tárcát és megismerkedni a körülményekkel.

Világi szerint azzal, hogy az OĽaNO nem követeli a soraiból távozó miniszterektől, hogy mondjanak le, távolabb helyezi magát a kormány lépéseitől, függetleníti magát és nagyobb teret alakít ki a választási kampánymanőverezéseihez. „Az OĽaNO-nak most megfelel ez a helyzet. A képviselői továbbra is előterjeszthetnek a parlamentben olyan javaslatokat, amelyekkel jó pontokat gyűjthet a kampány alatt, a miniszteri pozícióval járó strukturális intézkedésekből pedig kimarad” – jegyezte meg.

Arra a felvetésre, hogy Heger parlamenten kívüli pártja a miniszterei révén kampányolhat, Világi megjegyezte, ez nagyrészt azon fog múlni, hogyan viszonyul hozzájuk a média. „Nem előírás, hogy minden politikai vitaműsorban vagy hírműsorban szerepeljenek a kormány tagjai” – tette hozzá. Hasonlónak nevezte a helyzetet, mint amikor egy parlamenti pártból lépnek ki képviselők és újat alapítanak, vagy átlépnek egy parlamenten kívüli pártba. Így folytat kampánytevékenységet a Hlas-SD, a Život vagy a Progresívne Slovensko is, amelyek parlamenten kívüli pártok, de vannak parlamenti képviselőik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?