A pénztárcánkon is megérezzük a járványt

Gentiloni
Pozsony |

Az eddiginél is gyorsabban növekvő árak, a vártnál lassúbb gazdasági növekedés – az Európai Bizottság csütörtökön közzétett őszi gazdasági előrejelzése szerint Szlovákia is megfizeti az árát a lakosság alacsony átoltottságának, a koronavírus-járvány újabb hullámát a pénztárcánkon is megérezzük.

Míg a tavaszi előrejelzésében az Európai Bizottság (EB) 4,8 százalékos gazdasági növekedést jósolt Szlovákiának az idei évre, a most közzétett prognózisa már csak 3,8 százalékos bővüléssel számol, amit az EB elemzői az egyre rosszabb őszi járványhelyzettel, és a szlovákiai vállalatokat – elsősorban az autógyártókat – sújtó alkatrészhiánnyal magyaráznak. Jövőre ugyan már 5,3 százalékos növekedést jósolnak, ez azonban csak 0,1 százalékponttal haladja meg a tavaszi előrejelzésben szereplő adatot.

A lakosság számára ennél is rosszabb hír, hogy a drágulás üteme nem hogy nem enyhül, hanem még nagyobb sebességbe kapcsol. Az Európai Bizottság szerint a tavalyi 2 és az idei 2,8 százalékos inflációt jövőre 4,3 százalékos követheti, ami nagyjából duplája a tavasszal jelzettnek. A szlovák inflációs adat az euróövezeti és az uniós átlagnál is magasabb. Az előrejelzések szerint az euróövezet inflációja idén 2,4 százalékon tetőzik, majd 2022-ben 2,2 százalékra csökken. Az EU inflációs mutatója idén 2,6 százalékot, 2022-ben 2,5 százalékot jelez. Az infláció növekedésének hátterében elsősorban az energiaárak emelkedése áll, de nem választható el a világjárvány utáni gazdasági kiigazításoktól sem, ami azt jelentheti, hogy a megemelkedett árszint átmeneti jellegű lehet. Nem várható nagyobb áttörés azonban a szlovák munkapiacon sem. Az állástalanok aránya – a tavalyi 6,7 százalékról – idén 6,8 százalékra nő, és még jövőre is 6,4 százalék körül mozoghat.

Paolo Gentiloni gazdaságpolitikai biztos szerint a gazdaság helyreállása nagymértékben függ a járvány alakulásától, és nem zárható ki a gazdasági tevékenységre kiható korlátozások újbóli bevezetése. Az EU-ban ez a kockázat különösen érinti a viszonylag alacsony átoltottsággal rendelkező tagállamokat, így Szlovákiát is.

„Az árvágta a mostani előrejelzésnél magasabb is lehet, ha az ellátási korlátok tartósnak bizonyulnak, és ha a termelékenységnél nagyobb mértékű béremelkedést áthárítják a fogyasztói árakra”

– tette hozzá Gentiloni. Szerinte a tavaly tapasztalt meredek csökkenést követően az energiaárak, különösen a földgáz ára, viharos ütemben emelkedtek az elmúlt hónapban, és mára jóval a koronavírus-járvány előtti szint felett vannak. (mi, TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?