A 11 órás műszakok miatt tüntetnek az esztergomi Suzukinál

Esztergom/Párkány. Vasárnaptól tizenegy órás munkaidőt vezettek be a Suzuki esztergomi autógyárában, emiatt szombaton az országos Liga Szakszervezetek mintegy 150 fős csoportja tüntetett az üzem előtt.

Esztergom/Párkány. Vasárnaptól tizenegy órás munkaidőt vezettek be a Suzuki esztergomi autógyárában, emiatt szombaton az országos Liga Szakszervezetek mintegy 150 fős csoportja tüntetett az üzem előtt. A gyárban közel 4500 ember dolgozik, az idei januári adat szerint 35% százalékuk, 1560 fő Szlovákiából jár Esztergomba.

A tiltakozásra épp a Suzuki családi napján került sor, főleg máshonnan érkező Liga-tagok részvételével, mert mint azt lapunknak Párma Zsolt, a gyár elbocsátott szakszervezeti vezetője elmondta, a Suzuki alkalmazottai félnek nyíltan fellépni az üzemben folyó szabálytalanságok és a méltatlan bánásmód ellen.

A tüntetésen Tamás Gáspár Miklós is felszólalt, a tőke agresszív támadását ostorozta és összefogásra, szervezett érdekképviseletre szólított fel. „A szakszervezetnek ellenhatalmat kell szereznie ahhoz, hogy az uralkodó osztály egyeduralmát enyhíteni lehessen, hogy ne tizenegy órás munkaidőkről beszéljünk itt, hanem a nyolc órás munkaidőről, amelyről dédapáink nem gondolták volna, hogy a XXI. században merész és radikális követelésnek fog számítani” – fejtette ki. Szerinte ma a munkás egyfajta szitokszó, alpári kiszólás, s a munkással érdekvédelem nélkül bármit meg lehet tenni.

Gaskó István, a Liga Szakszervezetek országos elnöke szerint a tizenegy órás műszakokkal a Suzuki a munkások utaztatási költségein akar spórolni, az Új Szó magát megnevezni nem kívánó informátora szerint arról is szó van, hogy az új munkarendben már nem kell a cégnek túlórapénzt fizetnie.

Párma Zsolt, a kirúgott szakszervezeti vezető elmondta: eddig az alkalmazottak zöménél kétműszakos munkarend volt: reggel hattól délután 14 óra 50-ig, aztán 14.50-től 23.40-ig, erre jött még hajnali 1 óra 20 percig a túlóra. Július elsejétől reggel hattól délután ötig tart egy műszak, az esti pedig 19.00-tól másnap reggel hatig. Párma szerint ezt a gyermekes anyukák, az idősebb munkások és szalag mellett dolgozók nem tudják vállalni, ráadásul ezzel a cég a napi étkeztetési költségeken is spórol.

Egy másik, magát megnevezni nem kívánó párkányi informátorunk arról tájékoztatott: az új műszakrend szerint négy egymást követő napon dolgoznak 11 órát, amiből 10 óra a tiszta munkaidő, 1 órát tesznek ki a pihenőidők és étkezési szünetek. A hét maradék három napja szabad. Ezzel megvan a kötelező heti 40 óra, folyamatosabb a termelés – a gyártás heti hat napon át zajlik. Természetesen ebben a munkarendben már nincsenek túlórák, tehát az értük járó pénz sem. „Az eddigi alapbérünket is főképp a túlórapénzek és az éjszakai pótlékpénzek dobták meg, ez most elveszik” – magyarázta egy párkányi munkás.

Párma Zsolt, az autógyár szakszervezeti vezetője – akit a bíróság helyezett vissza munkahelyére, ám még be sem lépett újra, a Suzuki ismét kirúgta, s emiatt jelenleg is pereskedik –, azt taglalta lapunknak: a 11 órás munkarendet hosszú távon képtelenség fizikailag és pszichikailag bírni, s az sem biztos, hogy a négy nap munka, három nap szabad felállás beválik, mert az a három nap nem teljes.

„Arról már nem is beszélve, hogy például a Szlovákiából beutazó munkások összesen egy, másfél órát utaznak műszakok előtt-után. A Suzukiban óriási a munkaerő-elvándorlás és mozgás is, ám a céget ez nem zavarja. Az utcáról vesznek fel munkásokat, akik addig maradnak, amíg bírják a tempót, ha kiégtek, újakat vesznek fel helyettük” – mondta lapunknak Párma.

Egy magát megnevezni nem kívánó szlovákiai munkás szerint előfordul majd az is, hogy négy egymást követő, nappali műszak után csak egy nap szabadjuk lesz, mert a szabadnapot követő napon este hétkor már munkába kell állniuk az új, háromhetes ciklusban. „Az még elválik, bírjuk-e a műszakokat és a beutazást. Például Nagyölvedre 50 perc alatt érünk haza” – fejtette ki.

A cégvezetés szerint az új munkarenddel éves szinten a szabadnapok száma 115-ről 165-re nő, s az is előny, hogy átlagban hetente 3 egymást követő szabadnap lesz. Furcsa előny viszont az, miszerint a Suzuki alkalmazotti óvodája reggel öttől este nyolcig tart nyitva. A cégközlönyben az is szerepel: az új munkarend további előnye, hogy aki reggel hatkor végez, az még el tudja kísérni óvodába, iskolába a gyermekét. A Suzuki vezetése a tüntetést eddig nem komnmentálta, tegnap Ruska Viktóriát, a cég sajtóreferensét többszöri telefonhívással sem sikerült elérnünk. (buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?