Az örökbefogadási eljárásról

csecsemő

Sok olyan házaspár létezik, akik szeretnének gyermeket, de egészségügyi okokból nem lehet. Számukra az örökbefogadás jelenthet megoldást, ugyanakkor ez nem olyan egyszerű dolog. A problémát – olvasói levélre válaszolva – ifj. Mészáros Lajos jogász boncolgatja.

Érdekes

Párommal öt éve vagyunk házasok. Nagyon szeretjük egymást és boldog, rendezett életet élünk, amiből már csak egy gyermek hiányzik, de sajnos sajátunk nem lehet. Pár hónapja felvetettem férjemnek az örökbefogadás lehetőségét, és alapos megfontolás után úgy döntöttünk, hogy megpróbáljuk. Nem tudjuk viszont, hogy egyáltalán hol kezdjük az intézkedést, kihez forduljunk, és pontosan azt sem, hogy milyen feltételei vannak ennek az eljárásnak.

Az örökbefogadás az a jogintézmény, amely lehetővé teszi az egymással vérségi kapcsolatban nem álló személyek között is a családi közösség létrejöttét. Az örökbefogadásnak elsősorban a gyermek érdekeit kell szolgálnia, neki nyújt családi otthont, ellátást, gondoskodást. A teljes szülő-gyermek kapcsolat létrehozása azt jelenti, hogy ha pl. az örökbefogadónak van vér szerinti gyermeke is, a gyermekek testvérekké válnak, jogilag nincs köztük különbség. Az örökbefogadóknak gondoskodási kötelességük van az örökbefogadottal szemben, aki többek között megkapja örökbefogadói vezetéknevét is, és az utánuk való öröklésre is jogosulttá válik.

Az örökbefogadás jogi keretét főként a családjogi törvény és a gyerekvédelmi törvény alkotják. Örökbe fogadni csak olyan feddhetetlen és az örökbefogadást kérvényezők listáján szereplő személynek szabad, aki személyiségi, egészségügyi és morális tulajdonságai garantálják, hogy az örökbefogadás az adott gyermek érdekeit szolgálja. Általában házaspárok fogadnak örökbe, de a lehetőség adott egyedülállóknak is. Az örökbefogadottnak kiskorúnak kell lennie, és fontos az örökbefogadók és a gyermek közti bizonyos korkülönbség is. A törvény nem tiltja rokon örökbefogadását sem. A kiskorú örökbefogadásának jogi lehetőségét, akiről pl. a biológiai szülei lemondtak, bíróság állapítja meg.

Magát az eljárást olvasónknak és párjának a lakhelyük szerint illetékes járási szociális- és családügyi hivatalban kell kezdeniük egy örökbefogadási kérvény és kérdőív kitöltésével, amiket ezután további okiratokkal (orvosi és kereseti igazolás, erkölcsi bizonyítvány) együtt személyesen kell beadniuk a megyeközpontban működő gyámügyi hivatalba. A kérdőívben meg kell adni, milyen gyermeket szeretnének örökbe fogadni kor, nem és más tényezők (pl. hajszín) szempontjából is. A hivatal ezután felméri a kérvényezők életkörülményeit, akik eközben részt vesznek egy legalább 26 órás, a gyermeknevelés szociális és jogi alapjairól szóló felkészítő tanfolyamon. Ha a hivatal a tanfolyam után úgy dönt, hogy felveszi a kérvényezőket az örökbefogadást kérvényezők listájára, kezdődik a kiválasztás folyamata a hivatal és a gyermek- és családközpont (gyermekotthon) közvetítésével. Ez a legidőigényesebb rész, mert évekig tarthat, amíg az örökbefogadók kapcsolatba kerülnek a megfelelő gyermekkel. A gyermek kiválasztását egy több közvetlen találkozást igénylő ismerkedési szakasz követi, ahol kiderül, hogy kialakulhat-e szorosabb kapcsolat a felek közt. Ha ez sikerül, és a hivatal, illetve a gyermek- és családközpont is megfelelőnek látja a kialakult viszonyt, a bíróság javaslat alapján először egy legalább 9 hónapos örökbefogadási „próbaidőszakról” dönt. Ha pedig ez idő alatt is minden rendben van (pl. az örökbefogadók nem gondolják meg magukat), egy újabb javaslat alapján a bíróság dönt a tényleges örökbefogadásról, amely már egy életre szóló szülő-gyermek kapcsolatot eredményez az örökbefogadók és az örökbefogadott közt.

ifj. Mészáros Lajos

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?