Egyre több a bedőlő lakossági hitel

Pozsony |

<p>Míg a hazai pénzintézetek eddig viszonylag könnyen vették a gazdasági válság támasztotta buktatókat, idén nehezebb év vár rájuk. Az első félévben ugyanis várhatóan ugrásszerűen megnő azok száma, akik képtelenek lesznek fizetni a korábban felvett hitel törlesztő részleteit.</p>

Az ok egyszerű: akik tavaly elveszítették a munkájukat, azok egy része már nem lesz jogosult a munkanélküli segély merítésére, így képtelenek lesznek fizetni a kölcsönt. A bedőlt lakossági hitelek száma már 2009-ben érezhetően emelkedett. A jegybank elemzése szerint míg 2009 januárjában 472,5 millió eurónyi bedőlt hitelt regisztráltak, júniusra ez 566,2, októberre pedig 666,7 millió euróra nőtt.

A piaci elemzők szerint idén épp ezért a legnagyobb kihívásnak a nem törlesztett hitelek számítanak majd a pénzintézetek számára. Sokaknak azok közül, akik elveszítették a munkájukat, a létminimumra csökkennek a bevételei - nyilatkozta Dávid Dereník, az UniCredit Bank elemzője, aki szerint a bedőlt hitelek száma emiatt történelmi csúcsokat fog dönteni. Dereník szerint épp ezért az idei év kulcsfontosságú lesz a bankszektor számára, hiszen most látszik meg igazán, milyen hatással lesz a válság az ágazatra.

Boris Fojtík, a Tatra banka elemzője szerint a hitelbedőlések az év első felében érik el a csúcspontjukat, a második félévben már enyhe javulásra számíthatunk. Mindez meglátszik majd a bankok gazdasági teljesítményén is, ami egyébként az egész gazdaság teljesítményétől is függ. Ha a vállalatoknak jól megy, akkor a bankok is nagyobb nyereséget érhetnek el, és fordítva - vallja Ladislav Unčovský, a Szlovák Bankszövetség ügyvezető igazgatója, aki szerint az idei gazdasági előrejelzések között már a derűlátóak dominálnak.

Minden pénzintézet kénytelen vállalni bizonyos rizikót, hogy az ügyfeleik képtelenek lesznek fizetni a felvett hitelt. Ezt azonban a bankok figyelembe veszik a kockázati díj meghatározásánál. Az utóbbit már tavaly növelték a bankok, ezért drágábban juthatunk kölcsönhöz. Hogy idén hogyan alakul a kockázati díj, azt nehéz előrelátni. Štefan Frimmer, a Szlovák Takarékpénztár szóvivője szerint azonban nem kell a kockázati díj jelentősebb növelésére számítanunk. Boris Fojtík szerint a gazdasági helyzet javulásával a díj akár csökkenhet is. (mi, hn, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?